Prywatny akt oskarżenia w sprawie z art.268kk

przestępstwa, przestępstwa skarbowe, przewidziane środki prawne, podejrzany, oskarżony, wyrok, apelacja, recydywa, prokuratura, organy policji, CBŚ, ABW

Prywatny akt oskarżenia w sprawie z art.268kk

Postprzez wgorka2 » Pt, 23 cze 2006, 21:22

Witam.
Czy dopuszczalne jest wniesienie prywatnego aktu oskarżenia w sprawie przestępstwa ściganego na wniosek pokrzywdzonego?
Dodam , że zarówno prokuratura jak i sąd zaniechała podjęcia stosownych czynności w tym względzie mimo iż posiadała wiedzę o możliwości popełnienia przestępstwa przeciwko fałszywie oskarżonemu , tuż przed sprawą karną.(brak zawiadomienia o terminie rozprawy w postępowaniu uproszczonym)
wgorka2
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

cd.Dopuszczalności prywatnego aktu oskarżenia

Postprzez wgorka2 » So, 24 cze 2006, 11:44

Przed rozpoczęciem wytoczonej mi sprawy karnej wskazywałem na możliwość popełnienia przestępstwa (fałszerstwo dokumentu-przesyłki sądowej z wyznaczonym terminem rozprawy) z art.268&1kk ,które prócz tego dotyczy wszak bezpośrednio wymiaru sprawiedliwości art.231&1kk;art.235kk;art.239&1kk;art.270&1kk;art.271&1kk (utrudnianie postępowania karnego oraz uniemożliwianie czynnego udziału w sprawie oskarżonego , pozbawianie go osobistego prawa do obrony). Stosowne moje zgłoszenie prokuratura przesłała do sądu jako jedynie właściwego dublując tym moją rolę procesową art.50kpk , by przed rozprawą prokurator odstąpił od wniesionego aktu oskarżenia , rzekomo pokrzywdzeni podtrzymali go jako własny , a następnie bezpośrednio przed pierwszą rozprawą wycofali swój wniosek o ściganie zięcia- za zgodą sądu.
Próby moje w kierunku egzekucji z art.268&1 i &2kk wszczęcia stosownego postępowania są uniemożliwiane.
Obecnie mój prywatnie wniesiony akt oskarżenia został przez sąd przesłany dla odmiany do prokuratury jako właściwej! -czas jednak leci na przedawnienie.Organa powołane do ścigania przestępstw odbijają "piłeczkę"-świadome zaniechanie
_________________
wgorka2
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » So, 24 cze 2006, 15:00

Nie jestem w stanie i nie chcę oceniać meritum Twojej konkretnej sprawy.

Co do zasady, pokrzywdzony nie może wnieść prywatnego aktu oskarzenia w sprawie o przestępstwo ścigane na wniosek pokrzywdzonego.

Wyjątkowo jest to możliwe w razie spełnienia się przesłanek z art. 55 k.p.k.:

Art. 55. § 1. W razie powtórnego wydania przez prokuratora postanowienia o odmowie wszczęcia lub o umorzeniu postępowania w wypadku, o którym mowa w art.
330 § 2, pokrzywdzony może w terminie miesiąca od doręczenia mu zawiadomienia o postanowieniu wnieść akt oskarżenia do sądu, dołączając po jednym odpisie dla każdego oskarżonego oraz dla prokuratora. Przepis art. 488 § 2 stosuje się odpowiednio. Przepisów art. 339 § 3 pkt 4 i art. 397 nie stosuje się.
§ 2. Akt oskarżenia wniesiony przez pokrzywdzonego powinien być sporządzony i podpisany przez adwokata, z zachowaniem warunków określonych w art. 332 i
333 § 1; jeżeli pokrzywdzonym jest instytucja państwowa, samorządowa lub społeczna, akt oskarżenia może sporządzić także radca prawny.
§ 3. Inny pokrzywdzony tym samym czynem może aż do rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej przyłączyć się do postępowania.
§ 4. W sprawie wszczętej na podstawie aktu oskarżenia wniesionego przez oskarżyciela posiłkowego może brać udział również prokurator.

Dla jasności dorzucę jeszcze art. 330 k.p.k.:

Art. 330. § 1. Uchylając postanowienie o umorzeniu postępowania przygotowawczego lub odmowie jego wszczęcia, sąd wskazuje powody uchylenia, a w miarę potrzeby także okoliczności, które należy wyjaśnić, lub czynności, które należy przeprowadzić. Wskazania te są dla prokuratora wiążące.
§ 2. Jeżeli prokurator nadal nie znajduje podstaw do wniesienia aktu oskarżenia, wydaje ponownie postanowienie o umorzeniu postępowania lub odmowie jego wszczęcia. Postanowienie to podlega zaskarżeniu tylko do prokuratora nadrzędnego. W razie utrzymania w mocy zaskarżonego postanowienia, pokrzywdzony, który wykorzystał uprawnienia przewidziane w art. 306 § 1 i 2, może wnieść akt oskarżenia określony w art. 55 § 1 - o czym należy go pouczyć.
§ 3. W razie wniesienia przez pokrzywdzonego aktu oskarżenia prezes sądu przesyła jego odpis prokuratorowi, wzywając go do nadesłania w terminie 14 dni akt postępowania przygotowawczego.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Karne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron