Prawo do domeny

świadczenie usług drogą elektroniczną, mp3, aukcje internetowe, e-usługi, podpis elektroniczny.

Prawo do domeny

Postprzez ent » Pn, 26 kwi 2004, 19:28

Wolałbym nie operować nazwami, więc może tak:

Firma X posiada zarejestrowany znak towarowy na całym świecie (m.in. w Polsce). Ten znak towarowy to właśnie nazwa firmy. Pod tą nazwą sprzedają pewien produkt spożywczy. Nazwa ta napewno znana jest wam wszystkim.

Jakiś czas temu wykupiłem domenę X.pl. Firma ta posiada domenę X.com.pl. Teraz zwrócili się do mnie (właściwie to mi grożą) i chcą, abym zrezygnował z tej domeny, ponieważ w przeciwnym razie pozwą mnie do sądu, żądając dodatkowo odszkodowania.

Domena zarejestrowana jest na mnie - osobę prywatną. Wobec czego, z tego co wyczytałem - niemożliwe jest zmuszenie mnie do sądu arbitrażowego, który od pewnego czasu istnieje przy NASKu.

Treść strony to tylko napis: X oraz banner reklamowy (tematyka bannera: telefonia komórkowa - żadnego związku z firma X).

W piśmie, firma X zarzuca mi naruszenie prawa własności przemysłowej, w postaci nazwy domeny "X.pl" oraz znamiona czynu nieuczciwej konkurencji.

O ile dobrze mi wiadomo, czyn nieuczciwej konkurencji może dotyczyć tylko firm (mylę się?). Dodatkowo, czy naruszam prawa własności przemysłowej firmy X, skoro za pomocą strony nie prowadzę żadnej działalności w segmencie rynku firmy X?

Jakiej wielkości odszkodowania mogłaby żadać firma X w przypadku wygranej przed sądem? Ile mogłyby wynieść koszty sądowe w takim przypadku, zakładając, że skorzystam z obrońcy z urzędu?

Fundamentalne: Jak obronić się przed tą firmą?

Prosiłbym o Wasze zdanie w tej kwestii.
ent
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » Pn, 26 kwi 2004, 20:13

Firma X posiada zarejestrowany znak towarowy na całym świecie (m.in. w Polsce). Ten znak towarowy to właśnie nazwa firmy.

Czy jest to tzw. znak renomowany?

Z prawa własności przemysłowej:
Art. 120 ust. 1 Znakiem towarowym może być każde oznaczenie przedstawione w sposób graficzny lub takie, które da się w sposób graficzny wyrazić, jeżeli oznaczenie takie nadaje się do odróżniania w obrocie towarów jednego przedsiębiorstwa od tego samego rodzaju towarów innych przedsiębiorstw.
2. Znakiem towarowym, w rozumieniu ust. 1, może być w szczególności wyraz, rysunek, ornament, kompozycja kolorystyczna, forma przestrzenna, w tym forma towaru lub opakowania, a także melodia lub inny sygnał dźwiękowy.

Art. 296 ust. 1 Osoba, której prawo ochronne na znak towarowy zostało naruszone, lub osoba, której ustawa na to zezwala, może żądać zaniechania naruszania i usunięcia jego skutków oraz wydania bezpodstawnie uzyskanych korzyści, a także naprawienia szkody na zasadach ogólnych. Przepis art. 287 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
2. Naruszenie prawa ochronnego na znak towarowy polega na bezprawnym używaniu w obrocie gospodarczym:
3) znaku identycznego lub podobnego do renomowanego znaku towarowego, zarejestrowanego w odniesieniu do jakichkolwiek towarów, jeżeli takie używanie może przynieść używającemu nienależną korzyść lub być szkodliwe dla odróżniającego charakteru bądź renomy znaku wcześniejszego.

Tak więc, jeśli "X" jest renomowanym znakiem towarowym, to na gruncie regulacji w zakresie ochrony znaków towarowych jest chroniony szczególnie. Użycie tej nazwy "X" w nazwie domenowej może przynieść jej dysponentowi nienależną korzyść bądź być szkodliwe dla odróżniającego charakteru czy renomy znaku wcześniej zarejestrowanego.
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez ent » Pn, 26 kwi 2004, 21:27

Firma X w swoim piśmie pisze, że jej znak:

(...) jest renomowanym znakiem towarowym, posiadającym ochronę międzynarodową jako znak towarowy słowny (...)


Tylko czy w prawie jest definicja znaku renomowanego, czy jest to tylko pojęcie umowne?

Czy oba ustępy 2 i 3 (art. 296) muszą być spełnione? Nie znam się na prawie, ale ten dwukropek w ustępie 2 wskazuje mi jakby na łączność obu ustępów. Wtedy zapis nie miałby chyba zastosowania, bo nie używam tej domeny w obrocie gospodarczym (o ile dobrze rozumiem to pojęcie).

Ewentualnie czy jest jakiś sposób, żeby sie w tej sytuacji wybronić?
ent
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » Pn, 26 kwi 2004, 21:37

Czy oba ustępy 2 i 3 (art. 296)

To jest ustęp 2 punkt 3 ;)

Generalnie dochodzenie praw do domen będących nazwami znanych marek nie jest skomplikowane. Problem stanowią tzw. nazwy generyczne. Jeśli nazwa domenowa nie jest znakiem towarowym, a składa się z powszechnie używanych słów, spór wcale nie musi zakończyc się wygraną powoda. ;)
Ewentualnie czy jest jakiś sposób, żeby sie w tej sytuacji wybronić?

Wybronić przed czym? Czego żąda "Firma X" w swoim piśmie?
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez ent » Wt, 27 kwi 2004, 10:37

To jest ustęp 2 punkt 3 ;)


I wszystko jasne :>

Generalnie dochodzenie praw do domen będących nazwami znanych marek nie jest skomplikowane. Problem stanowią tzw. nazwy generyczne. Jeśli nazwa domenowa nie jest znakiem towarowym, a składa się z powszechnie używanych słów, spór wcale nie musi zakończyc się wygraną powoda. ;)


Zastanawia mnie więc jak przez tyle lat trzymane są domeny takie jak: microsoft.pl i oracle.pl... Choć przykładów jest zapewne więcej.

Wybronić przed czym? Czego żąda "Firma X" w swoim piśmie?


Wyrejestrowania domeny w określonym terminie.
ent
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » Wt, 27 kwi 2004, 17:58

I wszystko jasne :>

Chyba źle zrozumiałeś ;)
Naruszenie prawa ochronnego na znak towarowy polega na bezprawnym używaniu w obrocie gospodarczym znaku identycznego lub podobnego do renomowanego znaku towarowego, zarejestrowanego w odniesieniu do jakichkolwiek towarów, jeżeli takie używanie może przynieść używającemu nienależną korzyść lub być szkodliwe dla odróżniającego charakteru bądź renomy znaku wcześniejszego.
Zastanawia mnie więc jak przez tyle lat trzymane są domeny takie jak: microsoft.pl i oracle.pl... Choć przykładów jest zapewne więcej.

Microsoft i Oracle nie wykazują woli odzyskania domen.
W przypadku domeny microsoft.pl, która kieruje do sklepu komputerowego, z pewnością zachodzi naruszenie prawa ochronnego na znak towarowy.
Wyrejestrowania domeny w określonym terminie.
Trudno coś podpowiedzieć nie wiedząc o co chodzi ale niektóre argumenty, to: nie wykorzystujesz domeny w obrocie gospodarczym, nie odnosisz z jej posiadania korzyści, zamieszczone na stronie treści nie mają nic wspólnego z oferowanymi przez "Firmę X" produktami czy usługami ;)
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez ent » Śr, 28 kwi 2004, 17:32

Chyba źle zrozumiałeś ;)
Naruszenie prawa ochronnego na znak towarowy polega na bezprawnym używaniu w obrocie gospodarczym znaku identycznego lub podobnego do renomowanego znaku towarowego, zarejestrowanego w odniesieniu do jakichkolwiek towarów, jeżeli takie używanie może przynieść używającemu nienależną korzyść lub być szkodliwe dla odróżniającego charakteru bądź renomy znaku wcześniejszego.


Bezprawnym - nie posiadając upoważnienia od własciciela znaku - nie posiadam. w obrocie gospodarczym - nie prowadze żadnej działalności przy pomocy tej domeny. identycznego lub podobnego - podobnego, tu się zgadza. jeżeli takie używanie może przynieść używającemu nienależną korzyść lub być szkodliwe - to chyba jest raczej trudne do oceny.

Sprawdziłem znak towarowy na który powołał się przedstawiciel firmy X. Okazało się, że w urzędzie patentowym jest adnotacja odnośnie tego znaku: "Decyzja o wygaśnięciu prawa wyłącznego". Dodam, ze decyzja jest wydana ponad 10 lat temu. To samo tyczy się drugiego zarejestrowanego przez nich znaku. Może powinienem w tej sytuacji zarejestrować znak towarowy o tej samej nazwie (bez .pl) ? ;)

Skoro znak towarowy wygasł (przeczytalem ustawe, wygląda na to, że najprawdopodobniej zapomnieli go opłacić na kolejne 10 lat) to być może zachodzi tu próba wyłudzenia w stosunku do mnie? :P
ent
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » Cz, 29 kwi 2004, 14:29

Jeszcze raz :)
Naruszenie prawa ochronnego na znak towarowy polega na bezprawnym używaniu w obrocie gospodarczym (...)
Nic nie stoi na przeszkodzie aby np. nazwać swoją własną krowę "Milka", swój prywatny serwer- "Microsoft", czy muszlę klozetową- "Oracle" ;)
jeżeli takie używanie może przynieść używającemu nienależną korzyść lub być szkodliwe - to chyba jest raczej trudne do oceny.

Cała ta sprawa polega na ocenie a problematyka ochrony nazw domenowych na gruncie polskiego prawa jest dotychczas materią dziewiczą.

Jeśli przyjąć nazwę domenową jako adres elektroniczny i jego definicję zawartą w art. 2 pkt 1 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, to pojawia się kilka zagadnień prawnych, m.in. jak daleko ma sięgać ochrona znaku towarowego, być może wymagających wyjaśnienia uchwałami SN ;)
Skoro znak towarowy wygasł (przeczytalem ustawe, wygląda na to, że najprawdopodobniej zapomnieli go opłacić na kolejne 10 lat) to być może zachodzi tu próba wyłudzenia w stosunku do mnie? :P

Œmiała teza ;)
Myślę jednak, w świetle przedstawionego przez Ciebie stanu faktycznego, że żądanie usunięcia domeny jest nieuzasadnione.
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez ent » Cz, 6 maja 2004, 21:26

Œmiała teza ;)
Myślę jednak, w świetle przedstawionego przez Ciebie stanu faktycznego, że żądanie usunięcia domeny jest nieuzasadnione.


Dziekuje za poprzednie porady. A jak to jest z kosztami sądowymi? Przykładowo, gdy firma X pozwie mnie do sądu i wygra. Jakiego rzędu mogą to być koszty i co się w nie wlicza (koszty poszczególnych posiedzeń? coś więcej?) ?
ent
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Cz, 6 maja 2004, 22:29

Przykładowo, gdy firma X pozwie mnie do sądu i wygra. Jakiego rzędu mogą to być koszty i co się w nie wlicza (koszty poszczególnych posiedzeń? coś więcej?) ?


To są przede wszystkim koszty wpisu sądowego (opłaty) oraz zastępstwa procesowego strony przeciwnej przez adwokata (radcę prawnego) - zależą one od wartości przedmiotu sporu.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Następna strona

Powrót do Prawo dot. Internetu, społeczeństwa informacyjnego, nowych technologii

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron