prawo autorskie (CMSA)

prawa autorów, patenty, prawo własności intelektualnej, znaki handlowe, umowy licencyjne, tajemnice handlowe, Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych ZAiKS

prawo autorskie (CMSA)

Postprzez jarmiar » Pn, 20 sie 2007, 12:45

Witam,

Napisałem CMSA "razem z moim kolegą" (System Zarządzania Treścią) Lecz całą pracę tzn. kod aplikacji wykonałem ja. On tylko zapytał się mnie czy niechciałbym z nim napisać CMSA i sporządził listę modułów, które mają się tam znaleźć, i pisał posty na forach programistycznych, kiedy miałem w czymś problem.

Od pewnego czasu nie mogę się z nim dogadać, bo chcę żeby On też coś mi pomógł przy udoskonalaniu jego, lecz cały czas nie chce mi pomagać.
Pytanie brzmi czy byłoby zgodne z prawem autorskim (czy prawa autorskie należą tylko do mnie?) gdybym skończył z nim współpracę i dokończył go sam, a następnie wydał go i opublikował w internecie?

Bardzo proszę o odpowiedź.
jarmiar
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » So, 25 sie 2007, 14:46

Koledze niewątpliwie przysługują osobiste prawa autorskie ("ojcostwa utworu"- skoro był on pomysłodawcą) i obejmują przede wszystkim prawo autora do wiązania z dziełem jego nazwiska czy pseudonimu. Prawo to nie wygasa i jest niezbywalne- nie można więc się go zrzec ani przenieść na inną osobę. Dopuszczalne jest jednak zobowiązanie się twórcy w umowie do niewykonywania autorskiego prawa osobistego, w typ przypadku do oznaczenia utworu swoim nazwiskiem lub pseudonimem. Wymaga to jednak dobrej woli ze strony kolegi ;)
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Re: prawo autorskie (CMSA)

Postprzez a_bielawska » Śr, 15 sie 2012, 00:39

Przeczytaj sobie art. 9 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Masz prawo rozporządzać swoją częścią przedmiotu, ale nie całością, a jeśli uważasz, że Twój wkład w pracę jest większy, inaczej mówiąc, sądzisz, że wielkość udziałów nie jest równa to możesz wystąpić do sądu i postarać się obalić to domniemanie.
a_bielawska
 
Posty: 34
Dołączył(a): Cz, 2 sie 2012, 07:14


Powrót do Prawo Autorskie i Własności Przemysłowej

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron