Prawo autorskie a stosunek pracy, w przypadku umowy o prace i umowy o dzieło

prawa autorów, patenty, prawo własności intelektualnej, znaki handlowe, umowy licencyjne, tajemnice handlowe, Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych ZAiKS

Prawo autorskie a stosunek pracy, w przypadku umowy o prace i umowy o dzieło

Postprzez Hosr » Pt, 15 gru 2006, 10:15

Jestem zatrudniony na etacie w wydawnictwie na podstawie umowy o prace na czas nieokreslony
na stanowisku grafik komputerowy

zajmuje sie miedzy innymi projektowaniem wydawnictw czyli gazet raz reklam w nich zamieszczonych oraz skladem artykulow oraz strona internetowa 4 gazet

pytanie moje brzmi

Czy jeżeli zrezygnuje z pracy to wszystko co zaprojektowałem musi być podpisane moim nazwiskiem chociaż stosunek pracy ustał? Oczywiście jeśli jest publikowane. Czy tekst w stopce OPRACOWANIE GRAFICZNE Jan Kowalski jest wlasnie takim czyms?

PP-----
Art. 16. Jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, autorskie prawa osobiste chronią nieograniczoną w czasie i niepodlegającą zrzeczeniu się lub zbyciu więź twórcy z utworem, a w szcze-gólności prawo do: 1) autorstwa utworu; 2) oznaczenia utworu swoim nazwiskiem lub pseudonimem albo do udostępnia-nia go anonimowo; 3) nienaruszalności treści i formy utworu oraz jego rzetelnego wykorzystania; 4) decydowania o pierwszym udostępnieniu utworu publiczności; 5) nadzoru nad sposobem korzystania z utworu.
----

Zdaje sobie sprawe że prawa autorskie są moją własnością i sa niezbywalne

PP----
Art. 1. Przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o in-dywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od war-tości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór).
----

ale

prawa majatkowe posiada pracodawca poniewaz byl wykonywany stosunek pracy a umowa o prace NIE REGULUJE tego punktu wiec podchodzi pod ustawe
czyli

PP----
Art. 12. 1. Jeżeli ustawa lub umowa o pracę nie stanowią inaczej, pracodawca, którego pra-cownik stworzył utwór w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy, nabywa z chwilą przyjęcia utworu autorskie prawa majątkowe w granicach wyni-kających z celu umowy o pracę i zgodnego zamiaru stron. 2. Jeżeli pracodawca, w okresie dwóch lat od daty przyjęcia utworu, nie przystąpi do rozpowszechniania utworu przeznaczonego w umowie o pracę do rozpowszech-nienia, twórca może wyznaczyć pracodawcy na piśmie odpowiedni termin na roz-powszechnienie utworu z tym skutkiem, że po jego bezskutecznym
-----


A teraz o co chodzi!

Wiem ze nie dopilnowalem tego wczesniej podpisujac umowe ale czy to prawda ze wszystko co stworzylem jest wlasnoscia firmy chociaz nie dostalem za to zlamanego grosza jesli wykraczalo to poza moje obowiazki?

Czy to prawda ze po 2 latach od niepublikowania moich utworow prawa majatkowe wroca do mnie?

czy to prawda ze firma bedzie musiala i tak podpisywac wszystko co zrobilem moim pseudonimem nazwiskiem lub np stona www bo przeciez autorskie prawa sa nie zbywalne a tylko majatkowe przejal pracodawca

co jesli pewne rzeczy robilem na umowie o dzielo zanim dostalem umowe o prace, czy wtedy prawa autorskie i majatkowe sa moja wlasnoscia?

PROSZE O POMOC!
Hosr
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » Pt, 15 gru 2006, 15:17

Wiem ze nie dopilnowalem tego wczesniej podpisujac umowe ale czy to prawda ze wszystko co stworzylem jest wlasnoscia firmy chociaz nie dostalem za to zlamanego grosza jesli wykraczalo to poza moje obowiazki?

Prawda.
Czy to prawda ze po 2 latach od niepublikowania moich utworow prawa majatkowe wroca do mnie?

Wynika to z cytowanego przez Ciebie przepisu.
czy to prawda ze firma bedzie musiala i tak podpisywac wszystko co zrobilem moim pseudonimem nazwiskiem lub np stona www bo przeciez autorskie prawa sa nie zbywalne a tylko majatkowe przejal pracodawca

Nie.
Widziałeś na jakiejkolwiek stronie www listę jej twórców? ;)
co jesli pewne rzeczy robilem na umowie o dzielo zanim dostalem umowe o prace, czy wtedy prawa autorskie i majatkowe sa moja wlasnoscia?

Jeśli w umowie nie zastrzeżono inaczej, to tak.
W umowach o dzieło generalnie przenosi się prawa autorskie na zamawiającego przede wszystkim ze względu na korzyści podatkowe (50% przychodu twórcy jest kosztem jego uzyskania).
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Hosr » N, 17 gru 2006, 05:30

a co z projektami reklam gazetowych albo z projektami calych gazet

teraz jestem w stopce podpisany ze to jest moj projekt PROJEKT GRAFICZNY I SKLAD:
Jan Kowalski

czy jesli sie zwolnie to bedzie musialo widniec
PROJEKT GRAFICZNY: ?
Jan Kowalski

a sklad juz ktos inny bo mnie nie bedzie? chodzi mi o taka sytuacje w koncu prawo autorskie posiadam ale majatkowe ma firma a jednak ma obowiazek podpisywac kazdy utwor imieniem i nazwiskiem lub pseudonimem
Hosr
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Autorskie i Własności Przemysłowej

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron