• Porady prawne
Euro-tax.pl

Pozwac ubezpieczalnie czy zlodziei ???

polisy na życie, OC, AC, ubezpieczenia indywidualne, ubezpieczenia nieruchomości, majątku

Pozwac ubezpieczalnie czy zlodziei ???

Postprzez robert123 » Śr, 12 lut 2003, 15:03

Problem jest nastepujacy.

W roku 2000 w listopadzie mialem wlamanie z rabunkiem do mojej firmy.
Firma byla ubezpieczona, niestety ubezpieczalnia odmowila wyplacenia odszkodowania,
poniewaz w czasie gdy doszlo do rabunku (w dzien!) przebywala osoba, ktora nie byla
zatrudniona w firmie. pisalem pisma do ubezpieczalni niestety nic to nie dalo.
nie chcailem ryzykowac procesem, bo raczej bym tego nie wygral.
Teraz moje pytanie. Czy moge pozwac z powodztwa cywilnego zlodziei, ktorzy zostali zlapani po 2 miesiecznym
sledztwie i odsiaduja wyrok (lub juz skonczyli) ????
Jaki jest okres waznosci takich spraw jesli chodzi o ubezpieczalnie i jesli chodzi o osoby prytwatne i kierowanie spraw do sadu ???

Z gory dziekuje za odpowiedzi
robert123
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Śr, 12 lut 2003, 18:06

Możesz pozwać złodziei. Jeśli odsziadują wyrok (czyli zostali skazani) właśnie za włamanie do Twojej firmy - będziesz miał sprawę ułatwioną ponieważ Sąd cywilny będzie związany treścią wyroku skazującego. Spowoduje to że dla udowodnienia winy sprawców i faktu zaboru przez nich mienia (zakładam że zostali skazani za jakąs z postaci kradzieży) wystarczy powołanie się przez Ciebie na wyrok karny (z wnioskiem o sprowadzenie akt sprawy karnej na rozprawę w sprawie cywilnej)
Twoje roszczenie o ile pamięć mnie nie zawodzi przedawnia się po 10 latach.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

złodziej czy ubezpieczyciel

Postprzez IrekTM » Śr, 12 lut 2003, 19:45

Czy mógłbys podać jak ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania. Na co sie powołano. Nie zrozumiałym bowiem jest fakt, że odmówiono wypłaty tylko na podstawie tego, że w firmie przebywała osoba trzecia. Przecież po to prowadzi sie działalność gospodarczą aby kontaktować sie z innymi osobami a nie wyłącznie pracownikami
Irek
IrekTM
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Śr, 12 lut 2003, 20:42

Twoje roszczenie o ile pamięć mnie nie zawodzi przedawnia się po 10 latach


Przeciwko złodziejom - tak (art. 442 § 2 kc).
Przeciwko ubezpieczycielowi - po 3 latach (art. 819 § 1 kc).

Czy mógłbys podać jak ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania. Na co sie powołano


Istotne mogą być postanowienia ogólnych warunków ubezpieczenia.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez robert123 » Cz, 13 lut 2003, 17:10

Przejrze dokladnie dokumenty i szczegolowo napisze (mysle ze do niedzieli zdarze)
robert123
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Ubezpieczenia Indywidualne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości