pozew do sądu

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

pozew do sądu

Postprzez Gosia1 » Pn, 12 lip 2004, 15:34

Chcemy pozwać naszego dłużnika do sądu. Dłużnik to spółka z o.o., do którego sądu należy skierować pozew, czy do sądu właściwego w/g siedziby pozwanego czy powoda i czy to powinien być sąd gospodarczy czy cywilny?
Gosia1
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pn, 12 lip 2004, 19:06

Za mało podałaś informacji. Wg właściwości ogólnej będzie to sąd właściwy dla siedziby pozwanego (art. 30 kpc), a gospodarczy - jeśli są spełnione przesłanki z art. 479 [1] i art. 479 [2] kpc.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Gosia1 » Wt, 13 lip 2004, 14:33

Napisze coś więcej- nasza firma to osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą z siedzibą w Warszawie, nasz dłużnik sp. z o.o. ma siedzibe w Łodzi. Jest nam winna sporo pieniędzy za towar. Towar kupowali na faktury, mamy podpisane kopie faktur, wysyłaliśmy im wezwania do zapłaty, ale bezskutecznie. Ponieważ sprawa ciągnie się już bardzo długo szef zdecydował o pozwaniu ich do sądu. Nigdy nie pisałam pozwu, nie wiem czy są gotowe druki, czy pisze się samemu i jak bardzo skompliowana jest taka procedura. Ponieważ sprawa jest nowa nie wiem od czego zacząć. Jak pisałam wcześniej nie wiem nawet do jakiego sądu taki pozew skierować. Podpowiedzcie coś, powiedzcie czy wogóle możliwe jest wybrnięcie z tej sytuacji samemu bez zatrudniania prawnika.
Gosia1
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Wt, 13 lip 2004, 19:42

Z tego, co piszesz, należy wystąpić do sądu gospodarczego właściwego dla siedziby pozwanego. Formularze są obligatoryjne w postępowaniu uproszczonym (art. 505 [1] - art. 505 [13] kpc), poza tym pozew pisze się samemu. W celu uproszczenia i skrócenia postępowania można wystąpić o nakaz zapłaty. Teoretycznie można obyć się bez prawnika, ale jeśli nie macie doświadczenia przed sądami, odradzam. Postępowania gospodarcze i uproszczone są dość sformalizowane i każde zaniedbanie (nawet nieświadome) może mieć daleko idące konsekwencje. Przedsiębiorca jest traktowany jako profesjonalista, co oznacza także, iz oczekuje się od niego zapewnienia sobie profesjonalnej pomocy prawnej.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Gosia1 » Śr, 14 lip 2004, 12:29

Dzięki za podpowiedź. Postanowiliśmy skorzystać z usług prawnika.
Pozdrawiam
Gosia1
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron