sprzeciw do nakazu zapłaty

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

sprzeciw do nakazu zapłaty

Postprzez inka » Pn, 13 maja 2002, 17:59

witam
mój wierzyciel w trybie postepowania upominawczego żąda odemnie odsetek za zwłoke w kwocie 710 zł w oprocentowaniu 0,5 % za dzien mimo obowiązujacych 20% rocznie. Nie wiazała nas zadna umowa handlowa co do powyzszonych odsetek,prócz pieczatki na f-rze która o tym informowała.
Chcę wnieśc sprzeciw ale jestem laikiem.Czy mogłby mi ktoś
pomóc?
Czy moge wniesc sprzeciw do całości pozwu czy tylko do kwoty odsetek?
Tego nie wiem.
Pozdrowienia Inka
inka
 

Postprzez Dariusz_Kowalczuk » Pn, 13 maja 2002, 18:35

Możesz dokładniej opisać sytuację ?
Twój wywód zrozumiałem tak, że wierzyciel domaga się odsetek od nieterminowych zapłat w łącznej kwocie 710 zł + od tego odsetki w wysokości 0,5% dziennie. Czy tak ?
Dariusz_Kowalczuk
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez inka » Pn, 13 maja 2002, 18:47

nie, źle sie wyraziłam.Kwota 710 zł to są odsetki liczone w wys.0,5 % dziennie.Przeliczone na ustawowe daja kwote 116,51.Róznica dla mnie zasadnicza.Dzieki za zainteresowanie.Inka
inka
 

Postprzez inka » Pn, 13 maja 2002, 18:52

napisze dokładniej. Nota ods. która otrzymałam opiewa na kwotę 710 zł. Wierzyciel naliczył te odsetki stosujac stawkę 0,5% dziennie.Uwazam,że bezprawnie,Dlatego chce wniesc sprzeciw. Inka
inka
 

Postprzez Marcin » Pn, 13 maja 2002, 19:59

Uważam, że Twój kontrahent może domagać się odsetek o wysokości innej niż ustawowe. Zgodnie z art. 359 kc, odsetki od sumy pieniężnej należą się tylko wtedy, gdy to wynika z czynności prawnej albo z ustawy, z orzeczenia sądu lub z decyzji innego właściwego organu. Jeżeli wysokość odsetek nie jest w inny sposób określona, należą się odsetki ustawowe.
W tym przypadku odsetki należą się na podstawie ustawy za opóźnienie. W myśl art. 481 § 1 kc, jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi. Zgodnie z § 2, jeżeli stopa odsetek za opóźnienie nie była z góry oznaczona, należą się odsetki ustawowe . Jednakże gdy wierzytelność jest oprocentowana według stopy wyższej niż stopa ustawowa, wierzyciel może żądać odsetek za opóźnienie według tej wyższej stopy.

W Twoim przypadku kontrahent określił wysokość odsetek na fakturze, a więc z góry w tym sensie, że przed terminem zapłaty, a zatem i przed powstaniem opóźnienia.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dariusz_Kowalczuk » Pn, 13 maja 2002, 23:04

Możnaby polemizować z powyższym poglądem. ;)
W orzeczeniu łódzkiego SA z 11 lutego 1993 roku (IACr 2/93, OSA 1993/6/35) wyrażony został pogląd, że niedopuszczalne jest zamieszczenie w fakturze klauzuli zawierającej postanowienie o wysokości odsetek za opóźnienie w spełnieniu świadczenia pieniężnego przekraczającej odsetki ustawowe, jeżeli postanowienia te nie wynikają z umowy zawartej przez strony przed doręczeniem lub równocześnie z doręczeniem faktury i traktowanie tej klauzuli jako oferty, która zostaje przyjeta wraz z przyjęciem faktury i towaru przez jego nabywcę.
Podpbne stanowisko zajął SA w Gdańsku w wyroku z dnia 29 stycznia 1993 roku (IACr 12/93, OSA 1993/6/42), w którym stanął na stanowisku, że jednostronne umieszczenie przez sprzedawcę na fakturze odcisku pieczęci o treści "Strony ustalają odsetki umowne w wysokości 1,5% dziennie" i wydanie tej faktury kupującemu przy biernej postawie tego ostatniego co do tych zastrzeżeń, nie może oznaczać uzupełnienia umowy zawartej w następstwie uprzednio prowadzonych rokowań.
Należy podzielić stanowisko prezentowane przez SA w cytowanych orzeczeniach. Zawarcie umowy a także jej zmiana lub uzupełnienie wymaga stanowczych oświadczeń woli obu stron. Oświadczenia takie mogą być złożone ustnie, pisemnie a nawet w sposób dorozumiany. Z okoliczności musi jednak wyraźnie wynikać, że dany podmiot obejmuje swoją świadomością treść oświadczenia, a także że zgadza się na taką treść. Z podpisaniem faktury nie można zasadniczo wiązać takich skutków prawnych.
Dariusz_Kowalczuk
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Wt, 14 maja 2002, 12:43

Darku,
po zapoznaniu się z podanymi orzeczeniami, jak również z aprobującą glosą M. Nesterowicza do drugiego z nich (przytaczającego także podobne orzecznictwo Głównej Komisji Arbitrażowej), przyznaję Ci rację ;).
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Wt, 14 maja 2002, 13:07

Czy moge wniesc sprzeciw do całości pozwu czy tylko do kwoty odsetek?


Możesz wnieść sprzeciw tylko w części dotyczącej odsetek. Wynika to m.in. z art. 503 § 1 zdanie drugie kpc (W piśmie pozwany powinien wskazać, czy zaskarża nakaz w całości czy w części, przedstawić zarzuty, które pod rygorem ich utraty należy zgłosić przed wdaniem się w spór, a także pozostałe zarzuty przeciwko żądaniu pozwu oraz wszystkie okoliczności faktyczne i dowody na ich potwierdzenie.) oraz art. 505 § 2 zdanie pierwsze kpc (Nakaz zapłaty traci moc w części zaskarżonej sprzeciwem.).
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości