Przedawnienie poręczenia wekslowego

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

Przedawnienie poręczenia wekslowego

Postprzez Pandar » So, 12 sty 2002, 14:42

Stan faktyczny:
Kilka lat temu poręczyłem weksel za znajomego.
On prowadził sklep, a weksel in blanco zabezpieczał należności hurtowni.
No i, jak to w życiu (najczęściej) bywa znajomy nie wywiązywał się ze zobowiązań skutkiem czego wierzyciel skierował sprawę o zapłatę do sądu.
Sąd wydał nakaz zapłaty przeciwko jemu i mnie (solidarnie).
Następnie część należności wyegzekwował od niego komornik (przeciwko mnie egzekucji nie było - na szczęście).

Moje pytanie:
kiedy przedawni się roszczenie wierzyciela przeciwko mnie?
Pandar
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Przedawnienie poręczenia wekslowego

Postprzez Dredd » Pn, 13 maja 2002, 14:40

Watek w sumie mocno zakurzony, ale myślę że na odpowiedź nigdy nie jest za późno. Może się komuś przyda...

Zobowiązania wekslowych dłużników głównych (czyli wystawcy weksla własnego i trasata weksla trasowanego oraz [b]poręczycieli[\b] i wyręczycieli tych dwóch osób) przedawniają się w terminie 3 lat od dnia płatności weksla.
Jeśli w treści weksla nie zapisano daty jego płatności, weksel uznaje się za płatny za okazaniem. Okazanie to winno nastąpić w ciągu (o ile mnie pamięć nie zawodzi) roku od daty wystawienia weksla (tej daty w wekslu nie może brakować, bo gdy jej nie zapisano weksel jest nieważny i nie rodzi żadnych zobowiązań wekslowych)
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Przedawnienie poręczenia wekslowego

Postprzez Dredd » Pn, 13 maja 2002, 14:57

A co do wykonalności prawomocnego nakazu to o ile mnie pamięć nie zawodzi można go skierować do egzekucji w ciągu 10 lat od wydania
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron