Wezwanie do zapłaty wzór

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

Wezwanie do zapłaty wzór

Postprzez Ania » Wt, 23 kwi 2002, 14:58

czy ktoś wie gdzie można najlepiej w internecie znaleźć ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty? A może ktoś ma gotowy wzór?
Ania
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Przedsądowe wezwanie do zapłaty wzór

Postprzez Marcin » Wt, 23 kwi 2002, 15:07

20.......... r.

(miejscowość, data)


Ostateczne wezwanie do zapłaty


Wzywamy ostatecznie ............................................................................................................ do zapłaty rachunku/faktury VAT nr .................... z dnia ........................................ na sumę ...................................................................................................................................., która zgodnie z ............................................................................................. powinna być zapłacona do dnia ......................................................

Pomimo naszych kilkakrotnych telefonicznych i listownych monitów, dotychczas nie zapłacili Państwo powyższej kwoty. Prosimy o jej wpłacenie w ciągu pięciu dni od dnia otrzymania niniejszego wezwania na nasz rachunek w

.......................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................

Informujemy, że w przypadku niedokonania wpłaty w powyższym terminie zapłaty, od należnej kwoty będziemy naliczać odsetki ustawowe.

Skierujemy również sprawę na drogę postępowania sądowego, wnosząc o wydanie nakazu zapłaty, co narazi Państwa na ponoszenie dodatkowych kosztów postępowania, jak również wysokich kosztów zastępstwa adwokackiego.

Z poważaniem
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Przedsądowe wezwanie do zapłaty wzór

Postprzez syndyk » So, 11 maja 2002, 19:50

proszę o nastepujące dane:
- w związku z jakim roszczeniem ma być wyslane ostateczne wezw.przeds.:
1 - z umowy pozyczki
2- z tytulu nie zapłacenia faktury VAT
3- z innego tytulu
( termin zawarcia, wymagalności, strony )
..obiecuje napisać gotowe wezwanie do zapłaty po wyczerpujacej odpowiedzi na powyższe pytania
syndyk
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Przedsądowe wezwanie do zapłaty wzór

Postprzez Dredd » N, 12 maja 2002, 18:37

proszę o nastepujące dane:
- w związku z jakim roszczeniem ma być wyslane ostateczne wezw.przeds.:
1 - z umowy pozyczki
2- z tytulu nie zaplacenia faktury VAT
3- z innego tytulu
( termin zawarcia, wymagalności, strony )
..obiecuje napisac gotowe wezwanie do zaplaty po wyczerpujacej odpowiedzi na powyzsze pytania


Czy to rzeczywiście jest tak istotne? Mi się wydaje, że wzór zamieszczony przez Marcina ma wszystko czego mu trzeba...
Uchyl rąbka tajemnicy syndyku skąd twe zastrzeżenia.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Przedsądowe wezwanie do zapłaty wzór

Postprzez Andrzej » N, 12 maja 2002, 18:48

Uchyl rąbka tajemnicy syndyku skąd twe zastrzeżenia.

"Syndyk" chciał tylko "wypełnić" kilka Marcinowych kropek :D:D

A na marginesie:
Po emisji serialu "Isaura" mój sąsiad nazwał swoje psy "Leoncio i Isaura" (chłopiec i dziewczynka).
Teraz jak widać dziecku nadaje się imię "Syndyk" :D
Andrzej
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Przedsądowe wezwanie do zapłaty wzór

Postprzez syndyk » Pn, 13 maja 2002, 10:29

Drodzy Grupowicze!
Nie chciałem wypełniać li tylko kropek postawionych przez Marcina. Istota mojego pytania zawierała sie w tym, że w zależności od dochodzonego roszczenia oraz przesłanek podmiotowych jego treść może być zasadniczo inna - i tak np. jeżeli przedmiotem wezwania ma być dochodzenie roszczeń z tytułu umowy pożyczki to zawartej w formie ustnej ( to nie rzadkość ) należałoby przytoczyć konkretne podstawy prawne , włącznie z zaznaczeniem że ewentualne powództwo zostanie oparte na danych środkach dowodowych jak np. pokwitowanie. Dlaczego ? Psychologia - nie raz przekonałem sie w praktyce że delikwent otrzymujący ostateczne wezwanie przedsądowe maszeruję z nim ( w związku z własną ignorancją ), do prawnika i ten w sytuacji w której oceni li tylko na podstawie przedmiotowego wezwania że wierzyciel zna się na rzeczy i wyczerpująco przytoczył podstawy prawne przekona klienta że należy rozważyć mozliwość zapłaty. Aby nie być gołosłownym: zetknąłem się ostatnio z ost.wezw.przeds. wysłanym przez firmę windykacyjną X działającą na podstawie umowy o powiernicze ściągniecie nalezności z firmą Avon- wezwanie nie zawierało podstaw prawnych i było szablonowe, jeden rzut oka na owo wezwanie doświadczonego prawnika skutkował gromkim wybuchem śmiechu ... odpowiednie pismo owego prawnika skutkowało z kolei pokalaniem się zarówno firmy X jak i Avonu.
syndyk
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Przedsądowe wezwanie do zapłaty wzór

Postprzez Strega69 » Pn, 30 lip 2012, 00:23

Jestem bardzo zainteresowana takim wzorem wezwania, które mogę wysłać osobie zalegającej z czynszem, opłatą za światło i gaz.
Ja również uważam, że nie może być jednej uniwersalnej formułki na wszystkie należności.
Przekonałam się w praktyce, że diabeł tkwi w szczegółach.
A ten prawny najbardziej!
Jeśli ktoś zna dojście do takiego formularza, który jest mi potrzebny, to będę bardzo wdzięczna za podpowiedź.
Sprawa jest dość pilna.
I jeszcze jedna bardzo ważna sprawa -

JAK MOGĘ UZYSKAĆ POTWIERDZENIE, ŻE TAKIE WEZWANIE ZOSTAŁO PRZEZE MNIE WYSŁANE?

Wiem, że trzeba wysłać list polecony za poświadczeniem odbioru, ale jak mogę później udowodnić, że w kopercie na prawdę było to wezwanie do zapłaty?
Strega69
 
Posty: 1
Dołączył(a): Pn, 30 lip 2012, 00:07

Przedsądowe wezwanie do zapłaty wzór

Postprzez Robert. » Pn, 30 lip 2012, 01:00

Nie ma jako takiego formularza na każdą okoliczność.

Wezwanie do zapłaty powinno zawierać:
1. Dane wierzyciela
2. Dane dłużnika
3. Wezwanie do zapłaty określonej kwoty ze wskazaniem podstawy, na jakiej owo zobowiązanie powstało (czyli np. wskazanie na treść zawartej z najemcą umowy i zobowiązanie jego do zapłaty czynszu i regulowania należności za tzw. media).

Umowa najmu jest umową wzajemną, co oznacza tyle, że strony zobowiązują się do spełniania wskazanego w umowie świadczenia wzajemnie - najemca do zapłaty czynszu i ew. innych czynności wskazanych w umowie, a wynajmujący do udostępnienia mu w zamian za to lokalu i t.d. Należy przy tym pamiętać, że jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego wierzyciel ma prawo żądać odsetek za czas opóźnienia i nie trzeba przy tym wykazywać powstałej szkody (art. 481 k.c.). W przypadku najmu i zaległości w opłatach powinno się wezwać do ich uregulowania pod rygorem wypowiedzenia stosunku najmu wyznaczając dodatkowy miesięczny termin. Zaległość za 3 pełne okresy jest podstawą do wypowiedzenia umowy.

4. Warto na końcu poinformować o ewentualnych skutkach wynikających z braku zapłaty należności, np. wypowiedzenie stosunku najmu, skierowanie sprawy na drogę sądową, etc.

Co do drugiego pytania: potwierdzenie nadania przesyłki poleconej i dowód jego doręczenia muszą wystarczyć, bo nie wyobrażam sobie możliwości udowodnienia, że w kopercie znajdowało się takie a nie inne pismo.
Robert.
 
Posty: 74
Dołączył(a): N, 29 lip 2012, 10:06

Przedsądowe wezwanie do zapłaty wzór

Postprzez katie_ho » Wt, 4 wrz 2012, 23:01

Witam,
Mam pytanie, jak powinien wyglądać wzór pisma dotyczący przedsądowego wezwania do zapłaty do osoby, której ok 8 lat temu pożyczyłam znaczną kwotę pieniędzy a ten człowiek ciągle ucieka od odpowiedzialności, unika tematu i mówi, że nie ma. Wiem, że ta osoba ma takie pieniądze i w związku z tym chcę wystąpić z takim pismem a ewentualnie później skierować sprawę do sądu.
Nie wiem na jakich paragrafach/ustawach powinnam się opierać i jak wygląda wzór pisma dotyczącego zwrotu pożyczki?
Z góry dziękuję za pomoc,
Katarzyna
katie_ho
 
Posty: 1
Dołączył(a): Wt, 4 wrz 2012, 22:47

Przedsądowe wezwanie do zapłaty wzór

Postprzez Robert. » Śr, 5 wrz 2012, 10:25

Instytucję umowy pożyczki regulują art. 720 - 724 k.c. Kodeks stanowi w art. 720 par. 2, że w przypadku, gdy kwota pożyczki przekracza sumę 500 zł powinna być ona stwierdzona pismem. Czy ma Pani jakiś dokument na potwierdzenie, że pożyczka w danej kwocie została udzielona? Jest to rygor ad probationem, co oznacza, że brak formy pisemnej nie powoduje nieważności umowy, a wpływa jedynie na sam walor dowodowy.

Art. 723 stanowi, że jeżeli termin zwrotu pożyczki nie był ustalony, wówczas dłużnik ma 6 tygodni na zwrot pożyczki po jej wypowiedzeniu przez dającego pożyczkę. Można w wezwaniu do zapłaty powołać ten przepis i wyznaczyć właśnie 6-tygodniowy termin.

Co do elementów wezwania - tutaj w pełni aktualne są informację zaprezentowane w powyższych postach.
Robert.
 
Posty: 74
Dołączył(a): N, 29 lip 2012, 10:06

Następna strona

Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron