praca a dziecko

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

praca a dziecko

Postprzez 3m » Cz, 1 gru 2005, 19:12

:? Pracuję w firmie od 2002 roku na pełnym etacie. W marcu tego roku urodziłam dziecko, po urlopie macieżyńskim(w sierpniu), wróciłam do pracy. Zostało mi zmienione stanowisko pracy, chociaż nie dostałam nic na piśmie. Na dodatek nie zmieniono mi pensji, wspomniano tylko o premii uznaniowej. Muszę zostawać po godzniach, ponieważ pracuje przy organizowaniu szkoleń. Sytuacja jest w pracy fatalna. Zostaje mi bardzo mało czasu na kontakt z dzieckiem.
Co mogę zrobić w obecnej sytuacji? zmniejszyć godziny pracy? czy zakład musi się z tym zgodzić? Co mi radzicie?
3m
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Cz, 1 gru 2005, 19:27

Jeśłi chodzi o nadgodziny to według prawa wygląda to tak:

[kodeks pracy]
"Art. 178 § 2. Pracownika opiekującego się dzieckiem do ukończenia przez nie 4 roku życia nie wolno bez jego zgody zatrudniać w godzinach nadliczbowych, w porze
nocnej, w systemie czasu pracy, o którym mowa w art. 139, jak również delegować poza stałe miejsce pracy."
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Cz, 1 gru 2005, 19:29

No i jeszcze tak:

[kodeks pracy]
"Art. 42 § 4. Wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy lub płacy nie jest wymagane w razie powierzenia pracownikowi, w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, innej pracy niż określona w umowie o pracę na okres nie przekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, jeżeli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika."
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

hm

Postprzez 3m » Cz, 1 gru 2005, 19:34

A jak to trwa ponad 3 miesiace?
3m
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Cz, 1 gru 2005, 19:39

A jak to trwa ponad 3 miesiace?


Jeżeli trwa powyżej 3 miesięcy w roku kalendarzowym
to należy wypowiedzieć warunki pracy i płacy czyli dać tzw. "wypowiedzenie zmieniające".
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

no właśnie :(

Postprzez 3m » Cz, 1 gru 2005, 19:45

a u mnie nie zapowiada sie zeby coś się zmieniło :(
Czy mogę ubiegać się o skrócenie godzin pracy?
3m
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Cz, 1 gru 2005, 19:48

a u mnie nie zapowiada sie zeby coś się zmieniło :(
Czy mogę ubiegać się o skrócenie godzin pracy?


Mamy końcówkę roku kalendarzowego. Pracodawca może trzymać Cię na innym stanowisku bez wypowiedzenia zmieniającego do końca roku w ramach limitu 3 miesięcy, a od 1 stycznia nowego roku będzie miał kolejne 3 miesiące do dyspozycji.

Masz prawo domagać się by nie pracować w nadgodzinach (patrz przytoczony wyżej przepis kodeksu pracy). Pracodawca winien tego przestrzegać.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Re: praca a dziecko

Postprzez kinia89 » Wt, 16 lis 2021, 20:58

Jest wiele opcji pracy - wszystko zależy od waszych oczekiwań itd. Ja teraz działam, jako konsultantka avon i jestem zadowolona. Chociaż przyznam się, że dotychczas byłam sceptycznie nastawiona do takiej pracy. Ale teraz wiem, jakie niesie ze sobą korzyści i nie żałuję, że dołączyłam do ich klubu. Tym bardziej, że żadne inwestycje mnie nie czekały.
kinia89
 
Posty: 194
Dołączył(a): Śr, 9 paź 2019, 11:04

Re: praca a dziecko

Postprzez Guram » Cz, 6 kwi 2023, 14:06

Jesteś rodzicem, więc wiesz, jak wiele można zrobić w czasie półgodzinnej drzemki malucha, potrafisz efektywnie wykorzystać każdy kwadrans, a mimo wszystko trudno ci pogodzić opiekę nad dzieckiem z dopinaniem zawodowych projektów. Wciąż zastanawiasz się, czy efektywna organizacja czasu pracy z potomkiem jest w ogóle możliwa? Przydałaby się opiekunka do dziecka albo opieka dziadków choćby przez trzy godziny dziennie, ale wiesz, że nie masz takiej możliwości? Podpowiadamy kilka rozwiązań. https://www.praca.pl/poradniki/rynek-pr ... -4652.html
Guram
 
Posty: 2
Dołączył(a): Cz, 6 kwi 2023, 13:57

Re: praca a dziecko

Postprzez kinia89 » Cz, 31 sie 2023, 18:46

No tak - wszystko w sumie idzie pogodzić. A powiedzcie mi, bo będę mamą i zastanawiam się gdzie oraz jaki kupić fotelik samochodowy. Czy przykładowo model COSMO https://avionaut.com/pl/foteliki/aviona ... or=RedC.05 według was jest dobry? Jak oceniacie ten fotelik?
kinia89
 
Posty: 194
Dołączył(a): Śr, 9 paź 2019, 11:04


Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości