przyłącze kanalizacyjne

hipoteka, spółdzielnie mieszkaniowe, lokale komunalne, lokatorzy, właściciele, wynajem nieruchomości, zakup nieruchomości, zameldowanie, użytkowanie wieczyste, czynsz, księgi wieczyste, zasiedzenie, działki budowlane a grunty rolne.

przyłącze kanalizacyjne

Postprzez babaruba » Wt, 30 lip 2002, 07:48

Rozpoczełam budowę domu. W warunkach z wodociągów nie dostałam pozwolenia na szambo, muszę zrobić kanalizację. Kłopot w tym że mam to zrobić na własny koszt (dorzucą 25%) i oddać im na własność. Koszt 350 mb. to ok. 140 000+VAT. Mam pytanie czy mogę jakoś zmusić wodociągi do zrobienia przyłącza na ich koszt, ew. za ryczałtową odpłatnością? Dodam, że nie mogę mieć szamba ze względu na studnię głębinową przy działce. Iwona
babaruba
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Alutek » Wt, 30 lip 2002, 11:22

Co dokładnie masz napisane w piśmie z wodociągów ? Wg. warunków tech. studnia dostarczająca wodę do picia może być usytuowana w odl nie mniejszej niż 15m od szczelnego zbiornika, chyba że jest wymaganie ustanowienia strefy ochronnej wód. Czy działka jest tak mała, że nie da się zmieścić szamba, czy też może jest wyznaczona strefa ochronna ?
Alutek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez babaruba » Wt, 30 lip 2002, 15:11

Powodem jest zbyt mała odległość od "ogrodzonego terenu ochrony bezpośredniej studni głębinowej".
Iwona
babaruba
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Alutek » Śr, 31 lip 2002, 09:10

No to odwołanie do wodociągów w sprawie szamba odpada. Warto by się było przejść do Wydziału Ochrony Œrodowiska przy Urzędzie Wojewódzkim i zapytać, co o tym sądzą, bo w ich gestii są strefy ochronne wód. Kto wie, czy wodociągi nie próbują naciągać prawa na siłę, bo raczej nie zetknęłam się z tym, żeby wyznaczać strefę ochronną przy studni w domkach jednorodzinnych, raczej przy dużych ujęciach...
Ciężka sprawa. O ile można wymusić na energetyce przyłączenie po kosztach ryczałtowych (pod warunkiem, ze działka jest przeznaczona w planach zagospodarowania pod zabudowę mieszkaniową), to z wodociągami już nie tak prosto, bo nie podlegają pod prawo energetyczne. Jestem budowlańcem, a nie prawnikiem, więc się dobrze w przepisach nie orientuję, ale może zobacz stronę www.ure.gov.pl , są tam wyroki Sądu Antymonopolowego w sprawach energetycznych, może coś znajdziesz podobnego.
Jeśli jednak ktoś się decyduje na budowę kanalizy za własne środki, to jest możliwość, że następne osoby, które będą się przyłączać zwrócą mu część kosztów, tylko trzeba to wyraźnie zapisać w umowie z wodociągami.
Alutek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez kakol » Śr, 31 lip 2002, 15:30

Jeżeli w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego przewidziano sieć kanalizacji sanitarnej nie masz szans na budowę szamba w sposób legalny.
USTAWA z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym
(tekst pierwotny: Dz. U. 1994 r. Nr 89 poz. 415)
(tekst jednolity: Dz. U. 1999 r. Nr 15 poz. 139)
Art. 42.
1. Decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu określa:
1. rodzaj inwestycji,
2. warunki wynikające z ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, jeśli dla danego obszaru plan został uchwalony,
3. warunki zabudowy i zagospodarowania terenu wynikające z przepisów szczególnych,
4. warunki obsługi w zakresie infrastruktury technicznej i komunikacji,
5. wymagania dotyczące ochrony interesów osób trzecich,
6. linie rozgraniczające teren inwestycji, wyznaczone na mapie w stosownej skali,
7. okres ważności decyzji.

Art. 35.
1. Z dniem wejścia w życie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub jego zmiany wygasają wydane uprzednio decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, sprzeczne z ustaleniami tego planu.
2. Wygaśnięcie decyzji, o których mowa w ust. 1, stwierdza organ, który wydał tę decyzję.
3. Przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się, jeżeli wydano decyzję o pozwoleniu na budowę.
kakol
 

Postprzez Alutek » Cz, 1 sie 2002, 12:52

Gdy ja zaczynałam budowę w 98r. dostałam zgodę na budowę tymczasowego szamba (docelowo po wyczyszczeniu miało pełnić rolę zbiornika na deszczówkę), mimo że w planie była kanalizacja, mieli ją zrobić za dwa lata. Na szczęście budowa tak mi się przeciągnęła, ze nie zdązyłam go wybudować. Ale jak widać jest to możliwe i to bez żadnych kombinacji.
Alutek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

przyłącze kanalizacyjne

Postprzez rafal » Cz, 1 sie 2002, 13:56

Witam.

Ustawa z 07.06.2001r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków w art.15 ust.2 jednoznacznie reguluje poruszaną kwestię. Czytamy tam, iż realizacje budowy przyłącza do sieci (kanalizacyjnej lub wodociągowej) oraz studni wodomierzowej, pomieszczenia przewidzianego do lokalizacji wodomierza głównego i urządzenia pomiarowego zapewnia na własny koszt osoba ubiegająca się o przyłączenie nieruchomości do sieci. Ust.3 w/w przepisu stanowi, że przedsiębiorstwo wodociagowo-kanalizacyjne pokrywa koszt zainstalowania i utrzymania wodomierza głównego, w przypadku urządzenia pomiarowego będzie to odbiorca usług.

Tak więc, niestety ale koszt budowy przyłącza obciąża przyszłego odbiorcę usług. W tej sytuacji, jak juz to wcześniej sugerowano, dobrym rozwiązaniem będzie póżniejsze partycypowanie innych odbiorców(np. przyszłych sąsiadów) w kosztach budowy przyłącza w zamian za możliwość podłączenia sie do już istniejącego przyłącza.

Kontrowersyjna jest kwestia odpłatnego przekazania wybudowanego przyłącza gminie lub przedsiębiorstwu wod-kan na podstawie art.31 ustawy. Niektórzy uważaja że nie można przekazać w ten sposób przyłączy ponieważ nie sa one urządzeniami wodociągowymi lub kanalizacyjnymi o których mowa w art.31. (definicje w art.2 ustawy).
Nie budzi wątpliwości natomiast możliwość umownego ustalenia ,że to przedsiębiorstwo będzie odpowiadało za zapewnienie niezawodnego działania instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych, przyłączy wodociągowych i kanalizacyjnych oraz urządzenia pomiarowego (art.5 ust.2 ustawy).

Serdecznie pozdrawiam -Rafał
rafal
 

Postprzez Alutek » Śr, 7 sie 2002, 09:11

Ale przyłącze to tylko odcinek od sieci w drodze (tzw. wcinki), do budynku, i koszty wykonania tego nie są aż takie duże.

Zawsze też jest możliwość odstępstwa od obowiązujących przepisów, zgodę na odstępswo wydaje właściwy minister (do niedawna to był Spraw Wewnętrznych i Administracji, nie wiem, czy się nazwa nie zmieniła :) ) za pośrednictwem urzędu gminy.
Alutek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Re: przyłącze kanalizacyjne

Postprzez kinia89 » So, 15 paź 2022, 15:18

Jak chodzi o takie kwestie, jak instalacje szamba, to też trzeba byłoby zastanowić się nad tym -
jakie bakterie do szamba? Bo to też jest bardzo ważne. Z tego co mi wiadomo, to firma Biozym specjalizuje się w tym zakresie - także w razie czego możecie się do nich zgłosić..
kinia89
 
Posty: 195
Dołączył(a): Śr, 9 paź 2019, 11:04


Powrót do Prawo Budowlane i Nieruchomości

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron