Szkodliwy wpływ pracy na stan zdrowia.

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

Szkodliwy wpływ pracy na stan zdrowia.

Postprzez Yozzi » Cz, 1 lis 2012, 20:03

Jestem zatrudniony umową na czas nieokreślony od 8 lat. Specyfiką zakładu w którym pracuję jest duże natężęnie hałasu eksploatowanych w nim urządzeń. Trzy lata temu badania okresowe wykazały, że mam w pewnym stopniu uszkodzony słuch i zgodnie z zaleceniem lekarza zostałem przeniesiony do obsługi urządzenia które emitowało nieco mniej hałasu. Jednocześnie moje wynagrodzenie za pracę uległo obniżeniu, ponieważ na stanowisku na które zostałem przeniesiony obowiązywały niższe stawki niż na tym, gdzie byłem zatrudniony wcześniej, tj. przed stwierdzeniem uszkodzenia słuchu. Obecnie, po kolejnym badaniu okresowym z uwagi na dalsze pogorszenie słuchu lekarz odmówił mi dopuszczenia do pracy także na tym ostatnim stanowisku.

Cyt. treść zaświadczenia lekarskiego: "Ze względu na występujące przeciwwskazania i szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie (art.55 $ 1 k.p.) stał się niezdolny do wykonywania dotychczasowej pracy. W związku z powyższym konieczne jest przeniesienie do pracy na innym stanowisku na stałe - zakaz pracy w hałasie."

Przywołany przez lekarza artykuł kodeksu pracy mówi, że w określonych warunkach (kiedy pracodawca nie przeniesie mnie do innej, mniej szkodliwej pracy) mogę rozwiązać umowę bez wypowiedzenia i brzmi tak, jakby miała to być z mojej strony jakaś forma represji wobec pracodawcy za to, że nie przeniósł mnie na odpowiednie do stanu zdrowia (tu - uszkodzenia słuchu) stanowisko. Fakt, że mogę rozwiązać umowę w trybie art.55 $ 1 k.p. nie oznacza jednak, że muszę i chcę ją rozwiązać - wręcz przeciwnie, zależy mi na utrzymaniu zatrudnienia. Zachodzi jednak pytanie, co zrobi ze mną pracodawca w sytuacji, gdy w zasadzie wszystkie eksploatowane w zakładzie urządzenia nie spełniają wymogu wskazanego przez lekarza tj. emitują hałas o jednak zbyt dużym natężeniu. Zakładam, że pracodawca prawdopodobnie będzie usiłował się mnie pozbyć, a co za tym idzie, w wieku 54 lat stanę wobec bliskiej perspektywy utraty pracy, a być może także późniejszego bezrobocia. W związku z takim założeniem mam kilka pytań:

1.
Czy obniżenie wynagrodzenia będące skutkiem uszczerbku zdrowia wynikającego z wykonywanej pracy nie budzi zastrzeżeń prawnych?
2.
Co może ze mną zrobić pracodawca (jeśli sam zgodnie z art. 55 nie rozwiążę umowy), nie mając dla mnie alternatywnych propozycji zatrudnienia?
3.
Czy w związku z częściową utratą słuchu w pracy mogę to zdarzenie interpretować jako chorobę zawodową?
4.
Czy częściowa utrata słuchu może być podstawą do ubiegania się o rentę, czy jakiekolwiek odszkodowanie?
5.
Jakie przepisy regulują powyższe (punkt 3 i 4) zagadnienia?

Na zakończenie dodam, że problemy ze słuchem są udziałem wielu innych zatrudnionych w moim zakładzie, a zaczęły one występować od momentu zmiany profilu produkcji - tj. od wprowadzenia do eksploatacji urządzeń emitujących nadmierny hałas. Wprowadzony później przez pracodawcę obowiązek użytkowania przez pracowników tzw. ochronników słuchu (słuchawki, zatyczki), jak dotąd nie rozwiązał całkowicie tego problemu.
Yozzi
 
Posty: 2
Dołączył(a): Cz, 1 lis 2012, 19:18

Re: Szkodliwy wpływ pracy na stan zdrowia.

Postprzez Robert. » So, 3 lis 2012, 22:28

Yozzi napisał(a):1.
Czy obniżenie wynagrodzenia będące skutkiem uszczerbku zdrowia wynikającego z wykonywanej pracy nie budzi zastrzeżeń prawnych?


Zgodnie z art. 231 zd. 2 przysługuje dodatek wyrównawczy ale tylko w przypadku, gdy przeniesienie na inne stanowisko wskutek niezdolności do wykonywania dotychczasowej pracy wynikło z orzeczonej choroby zawodowej lub wypadku przy pracy. W tym przypadku o żadnej z tych dwóch okoliczności nie ma mowy. Niestety rozporządzenie określające wykaz chorób zawodowych nie zawiera w swym wykazie uszkodzenia słuchu, a zatem nie można tego przepisu zastosować. Tak więc nie przysługuje wskazany wyżej dodatek. W Pana przypadku przeniesienie na inne stanowisko odbyło się w trybie dokonania wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy lub płacy, a zatem mogło być połączone z obniżeniem wynagrodzenia. Zgodnie z art. 42 par. 3 k.p. mógł Pan wtedy odmówić przyjęcia zaproponowanych warunków i umowa o pracę uległaby rozwiązaniu.

Yozzi napisał(a):2.
Co może ze mną zrobić pracodawca (jeśli sam zgodnie z art. 55 nie rozwiążę umowy), nie mając dla mnie alternatywnych propozycji zatrudnienia?


W takiej sytuacji pracodawca powinien wypowiedzieć Panu umowę o pracę, oczywiście z zachowaniem ustawowych terminów wypowiedzenia, oraz zwolnić Pana w tym okresie z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, gdyż zgodnie z art. 229 par. 4 k.p. pracodawca nie może dopuścić pracownika do wykonywania pracy bez ważnego zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego brak przeciwwskazań do wykonywania pracy.

Yozzi napisał(a):3.
Czy w związku z częściową utratą słuchu w pracy mogę to zdarzenie interpretować jako chorobę zawodową?


Niestety nie, wykaz chorób zawodowych określa rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 30 czerwca 2009 roku w sprawie chorób zawodowych. Jest to katalog zamknięty.

Yozzi napisał(a):4.
Czy częściowa utrata słuchu może być podstawą do ubiegania się o rentę, czy jakiekolwiek odszkodowanie?


Utrata słuchu, nawet częściowa, która nastąpiła w wyniku świadczenia pracy jest tzw. chorobą parazawodową i z tego tytyłu może Pan dochodzić odpowiedniego odszkodowania a nawet renty od pracodawcy na podstawie prawa cywilnego, w szczególności art. 444 k.c. Jeżeli będzie u Pana stwierdzona całkowita lub częściowa niezdolność do pracy przez lekarza orzecznika ZUS to może się Pan ubiegać o rentę z ZUSu.

Yozzi napisał(a):5.
Jakie przepisy regulują powyższe (punkt 3 i 4) zagadnienia?


J.w.
Robert.
 
Posty: 74
Dołączył(a): N, 29 lip 2012, 10:06

Re: Szkodliwy wpływ pracy na stan zdrowia.

Postprzez Yozzi » Pn, 3 gru 2012, 13:02

Dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedź. Moja sytuacja zmieniła się o tyle, za pracodawca zaproponował mi jednak inne, bardziej odpowiednie do stanu zdrowia stanowisko pracy. Muszę jednak brać pod uwagę, że ten stan rzeczy nie będzie trwał długo i wówczas być może ponownie wrócę do pozyskanych tutaj informacji. Dziękuję raz jeszcze.
Yozzi
 
Posty: 2
Dołączył(a): Cz, 1 lis 2012, 19:18

Re: Szkodliwy wpływ pracy na stan zdrowia.

Postprzez assa » Wt, 23 lip 2019, 21:48

Ech, ja to sobie kręgosłup zepsułam i cukrzycy naszło mi, ze względu na pracę siedzącą na okrągło.
assa
 
Posty: 90
Dołączył(a): Cz, 27 cze 2019, 11:12

Re: Szkodliwy wpływ pracy na stan zdrowia.

Postprzez felly » Śr, 24 lip 2019, 13:17

Tak jest, kiedy myślimy tylko o tym, jak zapracować na to, czy tamto. Nie szanujemy zdrowia, które przecież niby jakoś przetrzymać musi. A to nieprawda. My jesteśmy od tego, żeby o siebie zadbać. A skoro masz cukrzycę typu II, to na pewno znasz metforminę https://slim-express.pl/metformina-a-od ... amow-wagi/ , prawda? Schudłaś może coś na niej?
felly
 
Posty: 82
Dołączył(a): Cz, 13 cze 2019, 15:18

Re: Szkodliwy wpływ pracy na stan zdrowia.

Postprzez mazie09 » Wt, 17 wrz 2019, 13:13

Należy czasami zmienić pracę dla lepszego zdrowia.
mazie09
 
Posty: 4
Dołączył(a): Wt, 17 wrz 2019, 13:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Szkodliwy wpływ pracy na stan zdrowia.

Postprzez assa » Pt, 30 paź 2020, 08:32

Niestety, ale zdrowie nasze przez pracę może być zagrożone, ale wcale nie musi. Dlatego należy pamiętać o tym, co robić i jak przeciwdziałać takim problemom. Ja na przykład jestem zdania, że warto tutaj https://lifevac.pl/strona/artykuly poczytać o zwykłych problemach i jak im przeciwdziałać.
assa
 
Posty: 90
Dołączył(a): Cz, 27 cze 2019, 11:12

Re: Szkodliwy wpływ pracy na stan zdrowia.

Postprzez Kasia36 » N, 20 gru 2020, 23:13

Jeżeli chodzi o kierowców i szkodliwy wpływ pracy na stan zdrowia, można temu zaradzić i zaopatrzyć się w okulary dla kierowców. Warto przed tym skonsultować się z lekarzem okulistom, który doradzi wam jakie okulary wybrać i na co zwrócić uwagę.
Kasia36
 
Posty: 20
Dołączył(a): Cz, 21 maja 2020, 22:05

Re: Szkodliwy wpływ pracy na stan zdrowia.

Postprzez kinia89 » Pn, 29 lis 2021, 19:01

Myślę, że każdy w pewnym sensie jest zagrożony. Bo nie tylko chodzi o to, żeby zachorować na coś poważnego. Ogólnie każdy z nas może od siebie nawzajem zarazić się grypą itd. Dlatego po prostu trzeba na siebie uważać i warto w razie czego działać objawowo. Dlatego z całą pewnością warto sobie sprawdzić domowe sposoby na katar itd.
kinia89
 
Posty: 194
Dołączył(a): Śr, 9 paź 2019, 11:04

Re: Szkodliwy wpływ pracy na stan zdrowia.

Postprzez felly » Pt, 2 gru 2022, 10:47

No właściwie to wiele prac może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie, ale pamiętajmy że to nie jedyny sposób, dlaczego możemy źle się czuć. Warto przeczytać na przykład tu https://wodamorska.apteo.pl/katar-co-to ... -powstaje/ czym jest katar i jak powstaje. Czasem taka wiedza pozwoli nam zadbać o siebie i jednocześnie pozwoli nam na to, by się sprawnie leczyć.
felly
 
Posty: 82
Dołączył(a): Cz, 13 cze 2019, 15:18

Następna strona

Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron