mieszkanie własnościowe a remont

hipoteka, spółdzielnie mieszkaniowe, lokale komunalne, lokatorzy, właściciele, wynajem nieruchomości, zakup nieruchomości, zameldowanie, użytkowanie wieczyste, czynsz, księgi wieczyste, zasiedzenie, działki budowlane a grunty rolne.

mieszkanie własnościowe a remont

Postprzez aruncio » Pt, 26 lip 2002, 11:19

Witam, Posiadam mieszkanie własnościowe na parterze. Niestety w piwnicy pod mieszkaniem zacząl opadać strop i prawdopodbnie grozi to zawaleniem. Teraz Administracja mieszkaniowa będzie usuwała problem w piwnicy z jednoczesnym zrywaniem i tym samym remontem stropu w moim mieszkaniu. Czy ja będę musiał wyrazić na to zgodę i jednocześnie ponieść koszty niechcianego remontu? Dziękuję za pomoc i odpowiedzi. Arek
aruncio
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pt, 26 lip 2002, 11:27

Posiadam mieszkanie własnościowe na parterze


Co to za mieszkanie - własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu czy prawo własności (np. po wykupieniu od gminy) ?
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez aruncio » Pt, 26 lip 2002, 15:56

Posiadam mieszkanie własnościowe na parterze


Co to za mieszkanie - własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu czy prawo własności (np. po wykupieniu od gminy) ?


Nie orientuję się aż tak dobrze w tych sprawach. Natomiast mieszkanie nabyłem od wcześniejszego lokatora i w akcie notarialnym napisane jest, iż obecnym właścicielem jestem ja. Opłacam miesięczną składkę (nazywa się to opłata administracyjna + wpłacam składki na fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej). Bardzo proszę o wyjaśnienie mi, na czym polega róznica pomiędzy własnościowym spóldzielczym prawem do lokalu a prawem własności. Dziękuję,
aruncio
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pt, 26 lip 2002, 18:57

mieszkanie nabyłem od wcześniejszego lokatora i w akcie notarialnym napisane jest, iż obecnym właścicielem jestem ja. Opłacam miesięczną składkę (nazywa się to opłata administracyjna + wpłacam składki na fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej). Bardzo proszę o wyjaśnienie mi, na czym polega róznica pomiędzy własnościowym spóldzielczym prawem do lokalu a prawem własności


Jesteś wobec tego właścicielem mieszkania. Spółdzielcze prawo własnościowe do lokalu jest ograniczonym prawem rzeczowym, nieco słabszym od prawa własności i charakterystycznym dla spółdzielni mieszkaniowych. Wydawało się, że powoli odejdzie do lamusa (na rzecz własności), ale chyba tak szybko to nie nastąpi...

, Posiadam mieszkanie własnościowe na parterze. Niestety w piwnicy pod mieszkaniem zacząl opadać strop i prawdopodbnie grozi to zawaleniem. Teraz Administracja mieszkaniowa będzie usuwała problem w piwnicy z jednoczesnym zrywaniem i tym samym remontem stropu w moim mieszkaniu. Czy ja będę musiał wyrazić na to zgodę i jednocześnie ponieść koszty niechcianego remontu?


Na wejście do mieszkania musisz się zgodzić – zgodnie z art. 13 ust.2 ustawy o własności lokali, na żądanie zarządu właściciel lokalu jest obowiązany zezwalać na wstęp do lokalu, ilekroć jest to niezbędne do przeprowadzenia konserwacji, remontu albo usunięcia awarii w nieruchomości wspólnej, a także w celu wyposażenia budynku, jego części lub innych lokali w dodatkowe instalacje. Jeśli piwnica jest nieruchomością wspólną, koszt remontu powinni pokryć wszyscy właściciele lokali. Jeśli piwnica jest pomieszczeniem przynależnym do lokalu mieszkalnego, koszty remontu powinien pokryć właściciel lokalu, do którego przynależy piwnica.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez aruncio » So, 27 lip 2002, 12:38

Na wejście do mieszkania musisz się zgodzić – zgodnie z art. 13 ust.2 ustawy o własności lokali, na żądanie zarządu właściciel lokalu jest obowiązany zezwalać na wstęp do lokalu, ilekroć jest to niezbędne do przeprowadzenia konserwacji, remontu albo usunięcia awarii w nieruchomości wspólnej, a także w celu wyposażenia budynku, jego części lub innych lokali w dodatkowe instalacje. Jeśli piwnica jest nieruchomością wspólną, koszt remontu powinni pokryć wszyscy właściciele lokali. Jeśli piwnica jest pomieszczeniem przynależnym do lokalu mieszkalnego, koszty remontu powinien pokryć właściciel lokalu, do którego przynależy piwnica.


A co w takim razie z kosztami, które powstaną po usunięciu awarii? Nad omawianą piwnicą znajdują się pomieszczenia typu kuchnia i łazienka, które ulegną oczywiście częściowemu albo i całkowitemu zniszczeniu. Przecież wymagały będą one remontu. Czy mogę liczyć na zwrot jego kosztów?
aruncio
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » So, 27 lip 2002, 13:32

A co w takim razie z kosztami, które powstaną po usunięciu awarii? Nad omawianą piwnicą znajdują się pomieszczenia typu kuchnia i łazienka, które ulegną oczywiście częściowemu albo i całkowitemu zniszczeniu. Przecież wymagały będą one remontu. Czy mogę liczyć na zwrot jego kosztów?


Przepisy ustawy o własności lokali nie regulują tej sprawy. Być może zwrot kosztów byłby możliwy na zasadach ogólnych (przepisy kc), ale sprawa wymagałaby pogłębionej analizy.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez aruncio » Wt, 17 wrz 2002, 11:53

A co w takim razie z kosztami, które powstaną po usunięciu awarii? Nad omawianą piwnicą znajdują się pomieszczenia typu kuchnia i łazienka, które ulegną oczywiście częściowemu albo i całkowitemu zniszczeniu. Przecież wymagały będą one remontu. Czy mogę liczyć na zwrot jego kosztów?


Przepisy ustawy o własności lokali nie regulują tej sprawy. Być może zwrot kosztów byłby możliwy na zasadach ogólnych (przepisy kc), ale sprawa wymagałaby pogłębionej analizy.


A czy mogę domagać się lokalu zastępczego na czas trwania remontu? Ma on potrwać niestety około miesiąca. Ani ugotować, ani się umyć...;-) Pozdrawiam,
aruncio
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez mirmil » Cz, 19 wrz 2002, 15:48

A co w takim razie z kosztami, które powstaną po usunięciu awarii? Nad omawianą piwnicą znajdują się pomieszczenia typu kuchnia i łazienka, które ulegną oczywiście częściowemu albo i całkowitemu zniszczeniu. Przecież wymagały będą one remontu. Czy mogę liczyć na zwrot jego kosztów?


Przepisy ustawy o własności lokali nie regulują tej sprawy. Być może zwrot kosztów byłby możliwy na zasadach ogólnych (przepisy kc), ale sprawa wymagałaby pogłębionej analizy.


A czy mogę domagać się lokalu zastępczego na czas trwania remontu? Ma on potrwać niestety około miesiąca. Ani ugotować, ani się umyć...;-) Pozdrawiam,


Domagac, tylko od kogo? Wspólnota jest to taki twór który sam się finansuje i nie jest dotowany.
Zarządca może również dojść do wniosku ,że wali się nie strop w piwnicy tylko podłoga twojego mieszkania i powinieneś to naprawić na swój koszt.
mirmil
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Re: mieszkanie własnościowe a remont

Postprzez kinia89 » N, 26 wrz 2021, 10:06

A tak z innej beczki, bo też przeprowadzam niedługo remont i zastanawiam się nad sztukaterią. Czy warto kupić takie listwy dekoracyjne? Czy kojarzycie może firmę https://sztukateria-gipsowa.szczecin.pl ? Pytam, bo nie chce kupować kota we worku, a nie powiem.. Bo spodobał mi się ich asortyment.
kinia89
 
Posty: 195
Dołączył(a): Śr, 9 paź 2019, 11:04


Powrót do Prawo Budowlane i Nieruchomości

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron