Obuwie robocze

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

Obuwie robocze

Postprzez stachoomed » So, 30 cze 2012, 08:14

Witam,

Wiem, że kwestia obuwia i odzieży roboczej była już tutaj kilkukrotnie poruszana, ale mój przypadek jest inny.
Pracuję w pewnej znanej restauracji, dajmy na to, MCDonek. Do tej pory zakup obuwia należał do pracownika. Nie było z tym większego problemu, ponieważ nikt nie czepiał się do jego rodzaju. Powiedziane było tylko, że ma być czarne i pełne. To w markecie koszt ok. 25 zł. Dodatkowo pracodawca dostarczył bluzy i czapeczki firmowe dla pracowników, za które wypłaca ekwiwalent na pranie. Praco oczywiście w różnych warunkach: od chodzenia po przyległościach restauracji i sprzątaniu ich, poprzez czyszczenie podłóg silnymi detergentami, aż po stanie przy ociekających tłuszczem i chlapiących nim grillach i frytkownicach. Zwykle takie obuwie wystarczało na 3-4 miesiące i nikt się nie burzył.
Jednak jakiś czas temu pracodawca wywiesił ogłoszenie, że obuwie ma być dokładnie takie, jakiego on sobie życzy. Mało tego wskazał dwa punkty, w których można je zakupić. Jego koszt to 140 zł. No tego już było za dużo, więc zwołano pilne spotkanie z kierownictwem. Jednak na spotkaniu kochany pan kierownik oznajmił, że nie ma od tego odwołania. Przedstawił natomiast swoją propozycję, mianowicie: zakupi nam to obuwie u producenta, ale jednocześnie odwoła dodatek do prania odzieży roboczej.
Jeśli chodzi o umowę, to ja mam na czas nieokreślony, ale sporo jest osób na czas określony.

Pytanie jest następujące: Czy to zachowanie jest niezgodne z prawem, czy tylko niemoralne? Najprawdopodobniej producentem obuwia jest członek rodziny "pana kierownika". W jaki sposób walczyć tutaj o swoje prawa.

Przepraszam za ten esej, ale zakup obuwia za 140 zł przy pensji 700-800 zł to czysty absurd, tym bardziej, że na moje oko rodzaj wykonywanej pracy (zwłaszcza na kuchni), kwalifikuje tego pracodawcę do nieodpłatnego udostępnienia obuwia roboczego swoim pracownikom.

Proszę o radę.
stachoomed
 
Posty: 1
Dołączył(a): So, 30 cze 2012, 08:12

Re: Obuwie robocze

Postprzez Robert. » N, 29 lip 2012, 10:16

Na gruncie Kodeksu pracy sprawa jest prosta - pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom odzież i obuwie robocze w przypadku, gdy odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu albo ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub BHP (art. 237 [7] par. 1). Jeżeli natomiast pracownik używa własnej odzieży i obuwia roboczego wówczas ma obowiązek wypłacić ekwiwalent pieniężny.

Co do prania - tutaj także k.p. nakłada na pracodawcę obowiązek wypłaty ekwiwalentu za pranie, jeżeli sam nie może zapewnić prania odzieży roboczej (art. 237 [9] par. 3).
Robert.
 
Posty: 74
Dołączył(a): N, 29 lip 2012, 10:06

Re: Obuwie robocze

Postprzez Rihanna1990 » Pt, 4 paź 2013, 14:17

w mojej dawnej firmie niestety caly uniform nalezal do pracownika, musieliśmy sobie kupic buty, koszulki, spodnie, rękawiczki.... pracodawca nie poczuwal się wcale do tego aby zapewnić nam chociażby butelke wody w pracy a w lato na hali temperatura przekraczala 30 stopni!!!! takim czyms BHP powinno się zajac bo coraz więcej jest katow a nie pracodawców!
Rihanna1990
 
Posty: 5
Dołączył(a): Pn, 9 wrz 2013, 07:32

Re: Obuwie robocze

Postprzez zan » So, 2 lis 2013, 17:01

To wina słabego prawa, przede wszystkim egzekutywy.
zan
 
Posty: 10
Dołączył(a): So, 2 lis 2013, 15:52

Re: Obuwie robocze

Postprzez adamowicz » Śr, 30 lip 2014, 18:28

Takie firmy powinny zostać ukarane za niedociągnięcia tego typu. Ja jako przedsiębiorca nie mogę wyłudzać czegokolwiek na pracownikach! Byłem teraz na szkoleniu bhp w http://www.bhpstrefa.pl i takie kwestie szybko również wyjaśnili...
adamowicz
 
Posty: 1
Dołączył(a): Śr, 30 lip 2014, 18:26

Re: Obuwie robocze

Postprzez assa » Cz, 16 kwi 2020, 12:01

Ważne jest to, żeby posiadać odpowiednie ubranie robocze, a obuwie to już w szczególności. Mój mąż, jako mechanik, to musi właśnie o to dbać. I w sumie nic dziwnego, że jego szefowa szuka takich sklepów http://pirat.waw.pl/ , by mieć najlepszą odzież. Jednak muszą się chronić przed olejami, odpryskami czy ciężkimi częściami.
assa
 
Posty: 90
Dołączył(a): Cz, 27 cze 2019, 11:12

Re: Obuwie robocze

Postprzez Tati17 » Wt, 12 maja 2020, 10:23

Jeśli chciałbyś się dowiedzieć na ten temat więcej to radzę zajrzeć sobie na blog - http://samonosne.pl . Według mnie w tym miejscu odnajdziesz najpotrzebniejsze info w nawiązaniu do owego tematu. Według mnie źródło rzetelnej wiedzy.
Tati17
 
Posty: 12
Dołączył(a): So, 18 kwi 2020, 16:59

Re: Obuwie robocze

Postprzez felly » Śr, 28 lip 2021, 14:06

W zasadzie to może nie myślę o obuwiu roboczym , ale ogólnie o zakupach obuwia. Dlatego takie https://sklep.solier.pl/pol_m_Obuwie-894.html sklepy mi się opłaca oglądać. One są ogólnie bardzo fajne i ja uważam, że nie ma to znaczenia, czy model kosztuje więcej, czy mniej. Ważne, żeby dobrze leżały.
felly
 
Posty: 82
Dołączył(a): Cz, 13 cze 2019, 15:18

Re: Obuwie robocze

Postprzez kinia89 » Śr, 28 lip 2021, 21:04

W sumie zależy też do jakiej pracy ;). Bo załóżmy jak prowadzicie szkołę jeździecką to tutaj zdecydowanie warto byłoby sprawdzić sobie oferty https://www.equishop.com/pl/32-buty-jez ... zdy-konnej . Tam znajdziecie naprawdę świetnie wykonane buty, przygotowane do jazdy konnej.
kinia89
 
Posty: 194
Dołączył(a): Śr, 9 paź 2019, 11:04

Re: Obuwie robocze

Postprzez obeahan » Pn, 16 sie 2021, 17:33

Też uważam, że to wina prawa po prostu...
obeahan
 
Posty: 3
Dołączył(a): Pn, 16 sie 2021, 17:30
Lokalizacja: Warszawa

Następna strona

Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post
  • "Dni robocze"
    przez loco » N, 28 wrz 2003, 00:57
    5 Odpowiedzi
    6867 Wyświetlone
    Ostatni post przez Marcin Zobacz najnowszy post
    N, 28 wrz 2003, 14:11

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości

cron