Dostęp do akt sprawy - zmiana statusu prawnego

przestępstwa, przestępstwa skarbowe, przewidziane środki prawne, podejrzany, oskarżony, wyrok, apelacja, recydywa, prokuratura, organy policji, CBŚ, ABW

Dostęp do akt sprawy - zmiana statusu prawnego

Postprzez Rb12 » Śr, 13 lis 2013, 16:03

Witam wszystkich,
może zacznę na początku od przedstawienia wydarzeń ...


Zostałem oskarżony przez pewną osobę , znajomą mi, ale nie lubianą o kradzież , na miejsce wezwano patrol policji który zrobił mi przeszukanie i wezwał do złożenia zeznań w charakterze świadka.
Podczas zajścia przed przyjazdem patrolu zostałem przez tą osobę uderzony przy czym dodatkowo groziła mi czynnosciami karalnymi , min. podpaleniem mi domu - na co mam świadków,osoby które były na miejscu.
Osoba ta również ponoć miała świadka na to że to ja dokonałem kradzieży.
Sprawę przekazano prokuraturze, jednak jak się okazało rzecz tą odnaleziono ( rzecz jasna nie u mnie,, ponieważ ja tej osoby nie okradłem, taką jedynie informację otrzymałem), jednak prokurator odmówił mi jakichkolwiek wyjaśnień i zamknął sprawę.
Jeśli chodzi o osobę która tak mnie „ pomowiła ” - była to osoba niegodziw a, którą znałem wcześniej, z którą nic wspólnego mieć nie chciałem.
Poprosiłem o wgląd w akta sprawy jednak dostałem odpowiedz odmowną –- jako że nie jestem stroną w sprawie a Ds był prowadzony w sprawie a nie przeciw mnie.
Jest to ciekawe że ta osoba ma status pokrzywdzonego w sprawie i ma dowolny wgląd do akt w sprawie, czyli ma wgląd w miejsce gdzie mieszkam i moje wszelkie dane ( gdyż wcześniej wątpię aby ta osoba to wiedziała) a ja – osoba której tamta groziła czynnościami karalnymi , nie mam nawet prawa wglądu w te akta.
Rzecz jasna w tej sprawie w której byłem oszczerczo przedstawiony jako „sprawca” zeznałem że osoba ta groziła mi tymi rzeczami.
Ja tymczasem nawet nie dostałem statusu strony w sprawie - po tych wszystkich przepychankach i wielu
nieprzyjemnych rzeczach jakie musiałem przejść na komisariacie, okazuje się że nie mam prawa nawet zajrzeć w akta, a chciałbym to zrobić gdyż myślę że osoba przedstawiła szereg fałszywych i oszczerczych rzeczy wobec mnie, fałszywe zeznania i przedstawienie fałszywych okoliczności, bo pewne kłamstwa i oszczerstwa w obecności policji ta osoba mówiła już przy mnie . Również wątpię aby policja wszczynała śledztwo przeszukiwała rzeczy itd gdyby nie było ku temu powodów w zeznaniach tej osoby.
Dziwi mnie również że sprawa zaszła do prokuratury, ponieważ nie byłem nigdy osobą karalną, a teraz zniszczono moje dobre imię tym zajściem.

Co do tamtej osoby za uderzenie mnie i te groźby wobec mnie nic jej nie zrobiono.



I teraz mam pytanie bo chciałbym wystąpić o ściganie tej osoby ale również interesuje mnie co ta osoba-mi znana, zeznała w tych aktach, gdyż sądzę że zostałem oszczerczo pomówiony oraz że osoba złożyła fałszywe zeznania, jednak prokurator zdaje się być nieprzychylny temu abym miał wgląd w te akta.

–- co zrobić aby mieć status strony w tej sprawie ( prowadzonej przeciw mnie, ale gdzie nie jestem nawet jako strona ale jako świadek w sprawie), jak mogę dostać się do tych akt przy takim stanie faktycznym jaki jest. Bo jednocześnie zostałem uznany jako sprawca a z drugiej strony nie mam nawet statusu strony a to ja w tym zajściu powinienem ten status mieć, zeznania jakie przedstawiłem są w aktach.


Jak uzyskać dostęp w takiej sytuacji do akt tej sprawy ?
Rb12
 
Posty: 1
Dołączył(a): Śr, 13 lis 2013, 16:01

Re: Dostęp do akt sprawy - zmiana statusu prawnego

Postprzez zan » Pn, 2 gru 2013, 14:33

No Twoim miejscu nie zajmował bym się tym na własną rękę, tylko jednak skorzystał z usług prawnika.
zan
 
Posty: 10
Dołączył(a): So, 2 lis 2013, 15:52


Powrót do Prawo Karne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości