umowa budowlana-nie wywiazanie sie z umowy zaplaty przez inw

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

umowa budowlana-nie wywiazanie sie z umowy zaplaty przez inw

Postprzez darek8286 » Śr, 17 paź 2012, 03:20

witam!
moj problem polega na tym...
jestem wykonawca robot budowlanych,zawarlem umowe budowlana z inwestorem,moim zdaniem on sie z niej nie wywiazuje,budowa zostala podzielona na 4 etapy,po dwoch etapach stwierdzil ze skonczyla mu sie kasa i budowa musi zostac przerwana bo dopiero bedzie skladal wniosek o kretyd(swoja droga szybko sie obudzil),budowa przerwana 2 lipca tego roku(oczywiscie spisany aneks ze na jego prosbe przerywamy budowe bo termin zakonczenia budowy byl na 15 sierpnia),2 lipca takze zaplacil mi za drugi etap ale nie wszystko-mialo byc 9900zl ,zaplacil 9000 twierdzac ze reszte dostane jak on dopstanie wyplate(10lipca),minal 10 lipca,10sierpnia i zero odzewu z jego strony,ok 15 sierpnia wkoncu sie dodzwonilem,glownie chodzilo mi jakie wiesci sa odnosnie kredytu bo 10sierpnia mieli dostac decyzje,a wiec decyzje przeniesiono niby na 10wrzesnia,a na pytanie co z reszta kasy dostalem odpowiedz ze oni sa teraz na wczasach!!!i ze do konca sierpnia ureguluja zaleglosci,oczywiscie do dzis ich nie otrzymalem,dzis mija 105 dzien od dnia w ktorym powinienem otrzymac kase za drugi etap,w umowie jest ze termin platnosci to 3 dni od skonczenia etapu,czyli 2 lipca,zacytuje teraz moze jeden z pkt w umowie:
ZA NIE WYWIAZANIE SIE Z UMOWY ZAPLATY W OKRESLONYM TERMINIE WYKONAWCA DOLICZY INWESTOROWI 0,5% OGOLNEGO KOSZTU ZA KAZDY DZIEN ZWLOKI...
wiem ze umowa mogla byc jasniej opisana ale nie spodziewalem sie takich klopotow,i zastanawia mnie jak sąd moze rozumowac okreslenie OGOLNEGO KOSZTU,bo to ze zaplacili mi wieksza czesc to chyba nie ma znaczenia,nie zaplacili wszystkiego wiec nie wywiazali sie z umowy zaplaty,od czego liczyc te 0,5%??od kosztu za etap ?czy od ogolnego kosztu za caly dom,?bo kilku osobom pokazalem umowy i kazdy z nich twierdzi ze ogolny koszt to koszt calego domu,
i jeszcze jeden pkt z umowy,
W PRZYPADKU ODSTAPIENIA OD UMOWY BEZ UZASADNIONEJ PRZYCZYNY STRONA ODSTEPUJACA WYPLACI POSZKODOWANEMU 10%WARTOSCI UMOWY...
i tutaj nastepna rzecz mnie zastanawia,jak dlugo moge czekac??chyba po takim czasie mozna uznac ze oni odstapili od umowy?
Prosze o pomoc,
z gory dziekuje!
darek8286
 
Posty: 3
Dołączył(a): Śr, 17 paź 2012, 03:19

Re: umowa budowlana-nie wywiazanie sie z umowy zaplaty przez

Postprzez Robert. » Śr, 24 paź 2012, 16:28

Myślę, że przez zwrot "ogólny koszt" należy rozumieć właśnie koszt realizacji całej inwestycji, a nie jej konkretnego etapu. Natomiast co do drugiego pytania: ja bym nie poczytywał działania inwestora jako odstąpienia od umowy. Radziłbym zrobić to Panu, ale ... aby nie narazić się na odpowiedzialność odszkodowawczą względem inwestora z tytułu "nieuzasadnionego" odstąpienia, skierowałbym do inwestora oficjalne pismo w sprawie zapłaty zaległego wynagrodzenia za ukończony etap budowy oraz zajęcia stanowiska w sprawie kontynuowania realizacji inwestycji zastrzegając, iż w razie braku odpowiedzi będzie Pan zmuszony do odstąpienia od umowy.
Robert.
 
Posty: 74
Dołączył(a): N, 29 lip 2012, 10:06

Re: umowa budowlana-nie wywiazanie sie z umowy zaplaty przez

Postprzez darek8286 » Pt, 2 lis 2012, 23:00

ok,ale co z odsetkami,dzis mija 123dzien odkad powinienem dostac pieniadze za ostatni etap,wiec trroche sie tego nazbieralo,jakis miesac temu spotkalem inwestora i powiedzial ze przyznano juz kredyt teraz czekaja za papierami zeby isc do notariusza i to wszystko ma potrwac do 15dni,minelo ponad 30 dni,
darek8286
 
Posty: 3
Dołączył(a): Śr, 17 paź 2012, 03:19

Re: umowa budowlana-nie wywiazanie sie z umowy zaplaty przez

Postprzez Robert. » So, 3 lis 2012, 21:52

Odsetki również się Panu należą, zgodnie z umową i w wysokości przez nią określonej.
Robert.
 
Posty: 74
Dołączył(a): N, 29 lip 2012, 10:06

Re: umowa budowlana-nie wywiazanie sie z umowy zaplaty przez

Postprzez darek8286 » So, 3 lis 2012, 23:36

tylko wlasnie sie zastanawiam jak liczyc te odsetki,bo sa winni 900zl z etapu ktory byl warty 9900zl,ogolny koszt budowy to 44000zl,wiec 0,5*ile?900zl?9900?czy 44000?
darek8286
 
Posty: 3
Dołączył(a): Śr, 17 paź 2012, 03:19

Re: umowa budowlana-nie wywiazanie sie z umowy zaplaty przez

Postprzez Robert. » N, 4 lis 2012, 23:09

Ogólnego kosztu budowy, czyli po 0,5% za każdy dzień zwłoki od tych 44 tys. zł.
Robert.
 
Posty: 74
Dołączył(a): N, 29 lip 2012, 10:06


Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron