Spadek po dziadkach a długi ojca-wnuczka

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

Spadek po dziadkach a długi ojca-wnuczka

Postprzez miliana23 » Pn, 22 paź 2012, 23:17

Mam takie pytanie miałam zamiar robić sprawe spadkową mam wszystkie papiery itd od spadkobierców w tym jednym z nich jest moj ojciec który zmarł i pozostawił długi ojciec był żonaty i ma 3 dzieci w tym mnie.Jak to wyglada wiem że żona najpierw dziedziczy po mężu jak to wygląda jakbym ja tę jego część przejeła <chodzi o mieszkanie i ziemie >tzn przyjeła spadek jego część jak to wyglada prawnie.Vhodzi o spadek po dziadkach o mieszkanie którym nikt sie nie interesuje nie dba nie remontuje nic ja tam mieszkam ale bez sprawy przeprowadzonej teraz wujkowie jest wujków 2 i ciocia chcieliby uregulowac skoro tam mieszkam itak te sprawy swoje papiery mi dali będą na sprawie itd ale chodzi mi o to czy ja podpisując to że biorę częśc też ojca bo jakąś czesć ma po swoich rodzicach w tej sprawie uczestniczy to czy ja sobie nie narobie mega problemów bo bede musiała te długi spłacać.Czy ja dobrze rozumuje,niby póki moja mama żyje powinnam być spokojna ale ona nie ma z ojcem żadnego majątku itd a ta część jego ja mam mieć w tej sprawie przyjąć wiec i z długami też jak to wygląda jak jest tylu spadkobierców a nieżyjący ma długi?
miliana23
 
Posty: 4
Dołączył(a): Pn, 22 paź 2012, 23:06

Re: Spadek po dziadkach a długi ojca-wnuczka

Postprzez miliana23 » Pn, 22 paź 2012, 23:38

Znalazłam w necie taki fragment:
jeśli macie przejąć spadek po zmarłym, ale nie macie pewności, czy po drodze nie narobił on jakichś długów, zawsze wybierzcie w sądzie opcję przejęcia majątku „z dobrodziejstwem inwentarza”, a nie bezwarunkowo.

Wtedy też będziecie odpowiadać za długi zmarłego, ale tylko do wysokości pozostawionego przez niego majątku. Przy zwykłym przyjęciu spadku może się okazać, że musicie spłacić dług wielokrotnie przekraczający odziedziczony przez was majątek. Warto też mieć z tyłu głowy możliwość odrzucenia spadku, o ile majątek jest niewielki, a istnieje ryzyko, że w przyszłości mogą wyjść jakieś ciemne historie ze starymi kredytami.

A wieć wyglada to tak mniej wiecej ze udałoby sie chociaz minimum spłacić jakbym musiała czyli tyle ile wchodzi w skład ta czesc po ojcu to tyle długu do spłacenia ile wartość jego części.Kurcze zawiłe to pomóżcie jestem młodą osobą nie chce całe życie sobie zmarnować.
miliana23
 
Posty: 4
Dołączył(a): Pn, 22 paź 2012, 23:06

Re: Spadek po dziadkach a długi ojca-wnuczka

Postprzez miliana23 » Pn, 22 paź 2012, 23:41

Spadek z dobrodziejstwem inwentarza
Po śmierci ojca przyjęliśmy spadek z dobrodziejstwem inwentarza (ojciec pozostawił długi w urzędzie skarbowym i w ZUS). Odbyła się sprawa w sądzie. Sąd określił procentowo, kto ile dziedziczy, i nakazał zrobić spis inwentarza przez komornika sądowego. Komornik sądowy przybył i kazał nam napisać oświadczenia, że ojciec nie pozostawił majątku. Sprawa ucichła. Co dalej robić? Po wizycie w sądzie powiedziano nam, że sprawa jest zamknięta, jednak otrzymaliśmy z urzędu skarbowego pismo o wejściu komornika na zobowiązania ojca.

Wybrane Opinie Klientów
Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek

Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Pozdrawiam i do miłego, Henryk

Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata

Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek

Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim” w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!
Stały klient Tomasz.

Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.
Iwona

Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.
Agnieszka

Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.
Anna

Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.
Serdecznie dziękuje i pozdrawiam Krzysztof.

Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.
Danuta

Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.
Maciej

Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!
Tomasz

Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!
Małgosia

Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.
Joanna

Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.
Roman

BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.
Zbyszek.

Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.
Pozdrawiam serdecznie, Jarek

Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.
Pozdrawiam, Piotr

Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.
Dziękuję i pozdrawiam cały zespół, Roksana

Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.
Krzysztof


Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek

zatrzymaj tekst

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza stwarza, co prawda, możliwość egzekwowania należności z majątków spadkobierców, ale ograniczeniem jest odpowiedzialność spadkobierców do wysokości uzyskanego przysporzenia, w związku z czym nie trzeba spłacać długów spadkodawcy z własnego majątku. W prawie określa się to mianem „do wartości ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku”. Chodzi o to, czy w masie spadkowej są ruchomości, nieruchomości, pieniądze. Tym samym odpowiada Pan za długi ojca wraz z pozostałymi spadkobiercami do wartości spadku ustalonego przez komornika.


I inny przykład a podobna sprawa:
Wiedząc o długach ojca w urzędzie skarbowym, winniście złożyć do urzędu skarbowego oświadczenie o sposobie przyjęcia spadku (tu: spadek z dobrodziejstwem inwentarza). Wówczas urząd skarbowy powinien wydać decyzje dotyczące każdego z Was, w których określiłby zakres odpowiedzialności każdego ze spadkobierców. Organ podatkowy musi najpierw wydać w stosunku do każdego ze spadkobierców odrębne postanowienie o wszczęciu postępowania w sprawie odpowiedzialności podatkowej. Każde takie postanowienie wymaga odrębnego doręczenia.

W razie braku przedmiotów majątkowych po ojcu urząd powinien postępowanie podatkowe umorzyć. Proszę zatem skontaktować się z urzędem skarbowym i przedstawić mu odpis orzeczenia spadkowego.

W przypadku zajęcia jakiegokolwiek składnika Pana majątku osobistego, który nie pochodził ze spadku ojca, należy wnieść do sądu powództwo przeciwegzekucyjne o pozbawienie tytułu wykonawczego – na podstawie którego prowadzona jest egzekucja – wykonalności. Powództwo to należy wnieść przeciwko urzędowi skarbowego, czyli wierzycielowi. W uzasadnieniu pozwu należy podnieść, że przyjął Pan spadek z dobrodziejstwem inwentarza, a komornik zajął Pana prawo lub rzeczy należące do Pana własnego majątku.
miliana23
 
Posty: 4
Dołączył(a): Pn, 22 paź 2012, 23:06

Re: Spadek po dziadkach a długi ojca-wnuczka

Postprzez miliana23 » Pn, 22 paź 2012, 23:43

przepraszam jakieś reklamy w tekscie się wkleiły przez przypadek
miliana23
 
Posty: 4
Dołączył(a): Pn, 22 paź 2012, 23:06


Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron