Artykuł 23[1] kodeksu pracy.

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

Artykuł 23[1] kodeksu pracy.

Postprzez Andrzej_50 » Pn, 10 wrz 2012, 01:26

Czy ktoś z Państwa mógłby odpowiedzieć, lub wskazać mi źródło w którym znajdę odpowiedź na pytanie:

W jakim celu ustawodawca utworzył wyżej wymieniony artykuł?
Andrzej_50
 
Posty: 12
Dołączył(a): Pn, 10 wrz 2012, 01:19

Re: Artykuł 23[1] kodeksu pracy.

Postprzez Robert. » Pn, 10 wrz 2012, 03:45

Przejście zakładu pracy pociąga za sobą różne konsekwencje. Przede wszystkim takie, że nowy pracodawca wstępuje w stosunki pracy zawarte miedzy pracownikami a poprzednim pracodawcą. Tzn. stosunki pracy trwają nadal tak, jakby w ogóle nic się nie zmieniło.

Więcej na ten temat można znaleźć np. tu: http://www.monitorprawapracy.pl/index.p ... d=37&id=64
Robert.
 
Posty: 74
Dołączył(a): N, 29 lip 2012, 10:06

Re: Artykuł 23[1] kodeksu pracy.

Postprzez Andrzej_50 » Pn, 10 wrz 2012, 04:13

Dziękuję Robercie, znam już sporo komentarzy do tego artykułu.
Jednak chodzi mi o co innego. Najprościej ujmując, o rozwinięcie następującego zdania:

Art. 23[1] kp. jest narzędziem służącym do ....................... No właśnie - do czego?
Co to narzędzie ma ułatwić, po co zostało utworzone, w jakim celu i okolicznościach?
Andrzej_50
 
Posty: 12
Dołączył(a): Pn, 10 wrz 2012, 01:19

Re: Artykuł 23[1] kodeksu pracy.

Postprzez Robert. » Pn, 10 wrz 2012, 07:03

Chodziło o implementowanie dyrektywy Rady 2001/23/WE z 12 marca 2001 r. w sprawie zbliżania ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do ochrony praw pracowniczych w przypadku przejęcia przedsiębiorstw, zakładów lub części przedsiębiorstw lub zakładów.

Po co? Dyrektywa i kodeks wprowadza zasadę automatyzmu - sukcesji zobowiązań. Nowy pracodawca wchodzi bezpośrednio w sytuację prawną swojego poprzednika bez konieczności zawierania nowych umów o pracę, negocjowania różnego rodzaju dokumentów zakładowych, etc. Pracownicy natomiast zachowują wszystkie dotychczasowe świadczenia (urlopowe, stażowe, etc.), co też dla nich jest dość komfortowe. Ponadto pracownicy mogą żądać wypłaty zaległych świadczeń już od nowego pracodawcy. Sukcesja dotyczy również spraw układowych ze zbiorowego prawa pracy.

Podsumowując: przepisy stwarzają - pomimo zmiany pracodawcy - pewną fikcję prawną (upraszczając), że pracodawca się nie zmienił, co jest bardzo wygodne dla pracowników, gdyż gwarantuje im to pozostawanie na dotychczasowej pozycji w stosunku pracy.
Robert.
 
Posty: 74
Dołączył(a): N, 29 lip 2012, 10:06

Re: Artykuł 23[1] kodeksu pracy.

Postprzez Andrzej_50 » Pn, 10 wrz 2012, 18:10

Jeszcze raz dziękuję Robercie! Właśnie o coś takiego mi chodziło, a nie potrafiłem tego znaleźć. Dzięki! :)
Andrzej_50
 
Posty: 12
Dołączył(a): Pn, 10 wrz 2012, 01:19


Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron