Zabrane prawo jazdcy za jazdę pod wpływem narkotyków

wykroczenia, naruszenia kodeksu drogowego, mandaty, kara nagany, grzywny, ograniczenia wolności,

Zabrane prawo jazdcy za jazdę pod wpływem narkotyków

Postprzez skiberek5 » Pt, 30 mar 2012, 11:43

Witam. Mam pytanie odnośnie mojego procesu przygotowawczego do wymierzenia kary za jazdę pod wpływem środków odurzających. Dnia 1 grudnia 2011r zostałem zatrzymany do kontroli przez oznakowany radiowóz policyjny. W trakcie wykonywania czynności zostałem poddany badaniu naroktestem. Po pierwszym badaniu wystąpił jakiś błąd, więc zostałem poproszony o powtórzenie badania narkotestem na śline wykrywającym obecność narkotyków w organizmie. Funkcjonariusz policji stwierdził, że wynik jest pozytywny na obecność narkotyków, mimo tego że nie pokazał mi narkotestu oraz jego wyniku. W związku z tym przeprowadzono u mnie kontrolę osobistą, czy nie posiadam przy sobie narkotyków. Nic nie znalezli i zabrali mnie na posterunek, gdzie przeprowadzono kolejne badanie narkotestem i kazali mi go trzymać w buzi około 30 minut. policjanci go zabrali i powiedzieli mi, że wykazał obecność narkotyków, mimo to że po raz kolejny wyniki mi nie zostały pokazane. Zawiezli mnie do szpitala, gdzie została pobrana krew i wysłana do laboratorium na szczegółową analizę mającą dać odpowiedź jakie narkotyki i jakie ich stężenie było w momencie kontroli. Od tamtego momentu mineło już 4 miesiące i poddałem sie dobrowolnemu leczeniu w ośrodku krótkoterminowym dla osób uzależnionych. Po wyjściu z ośrodka byłem na przesłuchaniu i przyznałem się do winy i poddałem sie dobrowolnie karze. W momencie kontroli moje prawo jazdy zostało zatrzymane i dostałem taki kwitek od policjanta. Mam jednak pytanie odnośnie prawidłowego toku postępowania. Jak już wspomniałem od kontroli w momencie której zatrzymano mi prawo jazdy oraz pobrano krew, która została wysłana do laboratorium na analizę mineło juz 4 miesiące i do dzisiaj nie dostałem od prokuratora postanowienia o zatrzymaniu prawo jazdy oraz nie ma jeszcze wyników badania krwi na obecność narkotyków. Serfując po internecie natknąłem się na artykuł, który wyraźnie mówi o tym, że w ciągu 14 dni powinien dostac od prokuratora postanowienie o zatrzymaniu prawo jazdy oraz jeżeli policjanci podjeli decyzje o badaniu krwi i wysłaniu jej do laboratorium również powinien w ciągu 30 dni otrzymać wyniki. W oby dwóch przypadkach jeżeli zostaną one zaniedbane należy mi się zwrot dokumentu. W związku z tym mam pytanie odnośnie jakie szanse mam na odzyskanie prawo jazdy, bo z artykułów wyraźnie wynika, że postępowanie zostało zaniedbane. Mam też pytanie czy warto z tym udać się do adwokata, czy samemu złożyć zażalenie ??

[quote]Zatrzymywanie praw jazdy i pozwoleń oraz cofanie i przywracanie uprawnień do kierowania pojazdami[/quote]

quote]Art. 135. 1. Policjant:
1) zatrzyma prawo jazdy za pokwitowaniem w razie:
a) stwierdzenia, że kierujący pojazdem znajduje się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu,

[quote]Art. 136. 1. Zatrzymane prawo jazdy, z wyjątkiem przypadku określonego w art. 135 ust. 1 pkt 1 lit. c, Policja przekazuje niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni, według właściwości, sądowi uprawnionemu do rozpoznania sprawy o wykroczenie, prokuratorowi lub staroście.
2. W razie przeprowadzenia badania krwi lub moczu dla oceny trzeźwości lub zawartości środka działającego podobnie do alkoholu, prawo jazdy przekazuje się wraz z wynikiem tego badania. Jeżeli jednak wynik tego badania nie został uzyskany w ciągu 30 dni od dnia zatrzymania prawa jazdy, należy niezwłocznie zwrócić je właścicielowi.[/quote]

[quote]Art. 137. 1. Postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy, w przypadkach określonych w art. 135 ust. 1 pkt 1 lit. a oraz pkt 2, wydaje w terminie 14 dni od dnia otrzymania prawa jazdy:
1) prokurator - w toku postępowania przygotowawczego, a sąd - po przekazaniu sprawy do sądu;
2) w sprawie o wykroczenie - sąd właściwy do rozpoznania sprawy.
2. O wydaniu postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy zawiadamia się właściwego starostę.
3. Na postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy służy zażalenie.[/quote]

[quote]Art. 138. 1. Decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy, w przypadkach określonych w art. 135 ust. 1 pkt 1 lit. d i g, wydaje starosta.
2. Zwrot zatrzymanego prawa jazdy następuje po ustaniu przyczyny zatrzymania, z zastrzeżeniem art. 114 ust. 4.[/quote]
skiberek5
 
Posty: 5
Dołączył(a): Pt, 30 mar 2012, 11:00

Re: Zabrane prawo jazdy za jazdę pod wpływem narkotyków

Postprzez skiberek5 » Pt, 30 mar 2012, 11:45

[quote="skiberek5"]Witam. Mam pytanie odnośnie mojego procesu przygotowawczego do wymierzenia kary za jazdę pod wpływem środków odurzających. Dnia 1 grudnia 2011r zostałem zatrzymany do kontroli przez oznakowany radiowóz policyjny. W trakcie wykonywania czynności zostałem poddany badaniu naroktestem. Po pierwszym badaniu wystąpił jakiś błąd, więc zostałem poproszony o powtórzenie badania narkotestem na śline wykrywającym obecność narkotyków w organizmie. Funkcjonariusz policji stwierdził, że wynik jest pozytywny na obecność narkotyków, mimo tego że nie pokazał mi narkotestu oraz jego wyniku. W związku z tym przeprowadzono u mnie kontrolę osobistą, czy nie posiadam przy sobie narkotyków. Nic nie znalezli i zabrali mnie na posterunek, gdzie przeprowadzono kolejne badanie narkotestem i kazali mi go trzymać w buzi około 30 minut. policjanci go zabrali i powiedzieli mi, że wykazał obecność narkotyków, mimo to że po raz kolejny wyniki mi nie zostały pokazane. Zawiezli mnie do szpitala, gdzie została pobrana krew i wysłana do laboratorium na szczegółową analizę mającą dać odpowiedź jakie narkotyki i jakie ich stężenie było w momencie kontroli. Od tamtego momentu mineło już 4 miesiące i poddałem sie dobrowolnemu leczeniu w ośrodku krótkoterminowym dla osób uzależnionych. Po wyjściu z ośrodka byłem na przesłuchaniu i przyznałem się do winy i poddałem sie dobrowolnie karze. W momencie kontroli moje prawo jazdy zostało zatrzymane i dostałem taki kwitek od policjanta. Mam jednak pytanie odnośnie prawidłowego toku postępowania. Jak już wspomniałem od kontroli w momencie której zatrzymano mi prawo jazdy oraz pobrano krew, która została wysłana do laboratorium na analizę mineło juz 4 miesiące i do dzisiaj nie dostałem od prokuratora postanowienia o zatrzymaniu prawo jazdy oraz nie ma jeszcze wyników badania krwi na obecność narkotyków. Serfując po internecie natknąłem się na artykuł, który wyraźnie mówi o tym, że w ciągu 14 dni powinien dostac od prokuratora postanowienie o zatrzymaniu prawo jazdy oraz jeżeli policjanci podjeli decyzje o badaniu krwi i wysłaniu jej do laboratorium również powinien w ciągu 30 dni otrzymać wyniki. W oby dwóch przypadkach jeżeli zostaną one zaniedbane należy mi się zwrot dokumentu. W związku z tym mam pytanie odnośnie jakie szanse mam na odzyskanie prawo jazdy, bo z artykułów wyraźnie wynika, że postępowanie zostało zaniedbane. Mam też pytanie czy warto z tym udać się do adwokata, czy samemu złożyć zażalenie ??

[quote]Zatrzymywanie praw jazdy i pozwoleń oraz cofanie i przywracanie uprawnień do kierowania pojazdami[/quote]

quote]Art. 135. 1. Policjant:
1) zatrzyma prawo jazdy za pokwitowaniem w razie:
a) stwierdzenia, że kierujący pojazdem znajduje się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu,

[quote]Art. 136. 1. Zatrzymane prawo jazdy, z wyjątkiem przypadku określonego w art. 135 ust. 1 pkt 1 lit. c, Policja przekazuje niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni, według właściwości, sądowi uprawnionemu do rozpoznania sprawy o wykroczenie, prokuratorowi lub staroście.
2. W razie przeprowadzenia badania krwi lub moczu dla oceny trzeźwości lub zawartości środka działającego podobnie do alkoholu, prawo jazdy przekazuje się wraz z wynikiem tego badania. Jeżeli jednak wynik tego badania nie został uzyskany w ciągu 30 dni od dnia zatrzymania prawa jazdy, należy niezwłocznie zwrócić je właścicielowi.[/quote]

[quote]Art. 137. 1. Postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy, w przypadkach określonych w art. 135 ust. 1 pkt 1 lit. a oraz pkt 2, wydaje w terminie 14 dni od dnia otrzymania prawa jazdy:
1) prokurator - w toku postępowania przygotowawczego, a sąd - po przekazaniu sprawy do sądu;
2) w sprawie o wykroczenie - sąd właściwy do rozpoznania sprawy.
2. O wydaniu postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy zawiadamia się właściwego starostę.
3. Na postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy służy zażalenie.[/quote]

[quote]Art. 138. 1. Decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy, w przypadkach określonych w art. 135 ust. 1 pkt 1 lit. d i g, wydaje starosta.
2. Zwrot zatrzymanego prawa jazdy następuje po ustaniu przyczyny zatrzymania, z zastrzeżeniem art. 114 ust. 4.[/quote][/quote]
skiberek5
 
Posty: 5
Dołączył(a): Pt, 30 mar 2012, 11:00


Powrót do Prawo Wykroczeń

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron