Sąd w miejscu zameldowania czy w miejscu pobytu?

testament, spadek, dziedziczenie, wydziedziczenie, zachowek, podział spadku, odpowiedzialność za długi zmarłego

Sąd w miejscu zameldowania czy w miejscu pobytu?

Postprzez volttouch » N, 11 mar 2012, 09:32

Witam. Mam pytanie: Zameldowany jestem w miejscowości niedaleko Warszawy woj.mazowieckie, ale przebywam i pracuję w woj.pomorskim. Tamto mieszkanie nie jest moje lecz zmarłej matki. Chciałbym ubiegać się w sądzie o przepisanie go na mnie, gdyż mi się należy. I w związku z tym mam pytanie czy mogę to zrobić tu na pomorzu czy muszę załatwiać to w miejscu gdzie znajduje się ten dom i gdzie jestem zameldowany?
volttouch
 
Posty: 2
Dołączył(a): N, 11 mar 2012, 09:31

Re: Sąd w miejscu zameldowania czy w miejscu pobytu?

Postprzez arche » Cz, 2 sie 2012, 19:57

Art. 39. [Spadki] Powództwo z tytułu dziedziczenia, zachowku, jak również z tytułu zapisu, polecenia oraz innych rozrządzeń testamentowych wytacza się wyłącznie przed sąd ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy, a jeżeli jego miejsca zamieszkania w Polsce nie da się ustalić, przed sąd miejsca, w którym znajduje się majątek spadkowy lub jego część.

Powinien Pan zwrócić się do sądu, w którego okręgu mieszkała mama przed śmiercią.
arche
 
Posty: 15
Dołączył(a): Śr, 1 sie 2012, 02:21


Powrót do Prawo Spadkowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron