Unieważnienie uznania dziecka

rozwód, separacja, podział majątku, renta rodzinna, ustalenie ojcostwa, opieka, kuratela

Unieważnienie uznania dziecka

Postprzez mps2111 » Pt, 4 lis 2011, 10:41

Problem doś pilny.
Mój synek ma prawie 3 latka, został uznany przez ojca DOBROWOLNIE przed urzędnikiem Stanu Cywilnego- 26.02.2009 roku
Teraz po 2 latach od tego czasu chce uniewazni uznanie dizecka.
W okresie gdy uznawał dziecko obowiazywał przepis który mu dawał na rezygnację z tej decyzji 1 rok, przepis sie zmienił w czerwcu 2009 dajac mu 6 miesiecy od żekomego dowiedzebnia sie że dziecko nie jest jego i teraz moje pytanie:
Który przepis dotyczy tej sprawy? Czy on ma podstawy się powoływac na nowe przepisy, czy bezwzględnie dotycza go te które obowiazywały w momencie gdy decydował się uzna dziecko czy te pózniejsz??
mps2111
 
Posty: 3
Dołączył(a): Pt, 4 lis 2011, 10:34

Re: Unieważnienie uznania dziecka

Postprzez Antonio » So, 5 lis 2011, 04:33

Termin wystąpienia do sądu z pozwem o unieważnienie uznania dziecka biegnie od momentu uznania dziecka,a nie od momentu dowiedzenia się, iż nie jest on ojcem. Czyli w Twoim wypadku termin ten minął, więc nie wiem nad czym się zastanawiasz
Antonio
 
Posty: 48
Dołączył(a): Wt, 31 maja 2011, 06:52

Re: Unieważnienie uznania dziecka

Postprzez mps2111 » So, 5 lis 2011, 04:37

Nad tym iż ojciec złożył juz taki pozew został on oddalony, przez sąd Rejonowy , a on skąłda apelację:/
I teraz chciałam wiedziec czy wogóle jest szansa na rozpatrzenie jej przez sąd pozytywnie??
mps2111
 
Posty: 3
Dołączył(a): Pt, 4 lis 2011, 10:34

Re: Unieważnienie uznania dziecka

Postprzez mps2111 » So, 5 lis 2011, 04:46

Zgodnie ze znowelizowanym art. 78 § 1 kodeksu mężczyzna, który uznał ojcostwo, może wytoczyć powództwo o ustalenie bezskuteczności uznania w terminie sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się, że dziecko od niego nie pochodzi.
ten kodeks się zmienił w czerwcu 2009 a dziecko bylo uznane w lutym2009
I dlatego pytm które prawo dotyczy mojej sytułacji??
mps2111
 
Posty: 3
Dołączył(a): Pt, 4 lis 2011, 10:34

Re: Unieważnienie uznania dziecka

Postprzez Antonio » Pn, 7 lis 2011, 05:09

art.9 ust. 3 ustawy nowelizującej:
Do uznania dziecka, które nastąpiło przed dniem dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, stosuje się ́dotychczasowe przepisy o unieważnieniu uznania dziecka.


Czyli obowiązuje was prawo sprzed nowelizacji.
Antonio
 
Posty: 48
Dołączył(a): Wt, 31 maja 2011, 06:52


Powrót do Prawo Rodzinne i Opiekuńcze

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości