Kara pieniężna a umowa zlecenie

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

Kara pieniężna a umowa zlecenie

Postprzez lollol26 » Pt, 4 lis 2011, 14:03

Witam.
Mam taki problem, bo nie jestem do końca przekonany czy mój kierownik, generalnie mój pracodawca może mnie ukarać karą pieniężną jak pracuje na umowę zlecenie.
Oto szczegóły:
Pracuję na umowę zlecenie jako pracownik ochrony, zaznaczę że jest to teren budowy. O godzinie 7:00 wjechał na teren budowy do pracy kierowca i z dobrej chęci dał mi 4 piwa(głupie 4 piwa) żebyśmy sobie wypili po pracy, bo za godzinę kończymy. No to przyjąłem owe piwa gdyż za godzinę kończyliśmy pracę, wiec nie odmówiłem. Mój kolega z pracy zadzwonił do kierownika i powiedział o tym zdarzeniu. Kierownik wówczas zadzwonił do mnie i powiedział że na dzień dzisiejszy mam 200 zł kary, gdyż jak twierdził przyjąłem korzyść majątkową i stąd ta kara. W umowie jest napisane cytuję ,,Jeżeli Zleceniobiorca nie dotrzyma terminu realizacji umowy w sposób rażący lub odstąpi od jej realizacji. Zleceniodawca będzie miał prawo żądać kary umownej w wysokości 600zł ''. Innych wzmianek w umowie nie ma na temat kar.Ja oczywiście zapytałem się kierownika czy on może mi ową kare dać to powiedział ze umowa to przewiduje czyli ten cytat, Moim zdaniem nie jest napisane ze za taką sytuację jest kara pieniężna. A i później powiedział że to jest w ustawie ochrony osób i mienia i stąd ta kara. Prosiłbym państwa o odpowiedź czy rzeczywiście może mnie ukarać tak wysoką karą pieniężną. To jest 1/5 mojej wypłaty.a te ,,głupie'' piwo kosztowało mnie 200zł. Oczywiście niepotrzebnie wziąłem te piwo ale to się nie mogło skończyć na upomnieniu czy naganą prawda??? Bardzo prosiłbym o odpowiedź. Pozdrawiam
lollol26
 
Posty: 2
Dołączył(a): Pt, 4 lis 2011, 14:01

Re: Kara pieniężna a umowa zlecenie

Postprzez Antonio » So, 5 lis 2011, 04:12

Zleceniodawca nie ma podstaw do nałożenia tej kary. Nie rozumiem jego postępowania i przyczyny kary? Punkt który zacytowałeś mówi o odstąpieniu od realizacji przedmiotu umowy, a z tego co piszesz nic takiego się nie wydarzyło. Więc bez obaw.
Antonio
 
Posty: 48
Dołączył(a): Wt, 31 maja 2011, 06:52

Re: Kara pieniężna a umowa zlecenie

Postprzez lollol26 » So, 5 lis 2011, 06:05

No tak a jeżeli odciągnie mi z wypłaty co wtedy? Twierdzi że odciągnie, że on to zgłosił i jest już nawet za późno tak powiedział..
lollol26
 
Posty: 2
Dołączył(a): Pt, 4 lis 2011, 14:01

Re: Kara pieniężna a umowa zlecenie

Postprzez Antonio » So, 5 lis 2011, 09:38

Jeśli zleceniodawca potrąci te 200zł, to będziesz musiał wezwać go do zapłaty brakującej kwoty. Jeśli to by nie poskutkowało to możesz dochodzić swoich praw przed sądem powszechnym. Jednak lepiej i szybciej będzie jeśli wezwanie poskutkuje.
Antonio
 
Posty: 48
Dołączył(a): Wt, 31 maja 2011, 06:52


Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

cron