Odsetki za nieterminowe alimenty

rozwód, separacja, podział majątku, renta rodzinna, ustalenie ojcostwa, opieka, kuratela

Odsetki za nieterminowe alimenty

Postprzez mila3081 » Cz, 20 paź 2011, 03:23

Witam.
Mam pytanie. Mój były mąż specjalnie, niespecjalnie wysyła alimenty po terminie dzien lub dwa dni. Dla mnie to jest bardzo duża zwłoka gdyz alimenty to podstawowe źródło naszego utrzymania w tej chwili. Co mogę zrobic by nauczyć tego człowieka wysyłania o czasie alimentów? Czy możną żądać odsetek za te wszystkie lata z tych opóźnień i złożyc do kupy i żądać ich zapłaty np poprzez komornika?
Z góry dziekuję za odpowiedź
mila3081
 
Posty: 7
Dołączył(a): Pn, 25 lip 2011, 04:12

Odsetki za nieterminowe alimenty

Postprzez Antonio » So, 22 paź 2011, 20:29

W chwili opóźnionej zapłaty alimentów były mąż powinien płacić alimenty wraz z odsetkami. Nie wiem czy wiesz, ale stopa procentowa odsetek ustawowych wynosi 13% w skali roku, więc za kilka dni opóźnienia to jest dosłownie kilka złoty (w zależności od wysokości alimentów). Jednak jeśli chcesz masz prawo do żądanie ich zapłaty. Jeśli mąż się spóźnia i nie płąci odrazu odsetek, możesz wnieść sprawę do komornika o egzekucję. Musisz za każdym razem informować komornika o wpływie pieniędzy i ilości dni poślizgu. Bo jak alimenty wpłyną a ty nie poinformujesz o tym komornika, może on obciążyć cię kosztami egzekucji. Dlatego zastanów się czy te kilka dni stanowi dla ciebie tak poważny problem, ponieważ bieganie do komornika z informacją o każdej wpłacie to jest na pewno strata czasu i pieniędzy na listy, telefony.
Antonio
 
Posty: 48
Dołączył(a): Wt, 31 maja 2011, 06:52


Powrót do Prawo Rodzinne i Opiekuńcze

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron