Zaświadczenie o zarobkach zatrudniowego na umowę o dzieło

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

Zaświadczenie o zarobkach zatrudniowego na umowę o dzieło

Postprzez betalena » Pn, 12 wrz 2011, 22:00

Witam,
spotkał mnie dość nietypowy problem.

W okresie 1.01.2010 - 30.09.2010 byłam zatrudniona na umowę o pracę w firmie A oraz na umowę o dzieło w firmie B.
Jednocześnie otrzymywałam rentę rodzinną z Wojskowego Biura Emerytalnego.
WBE zażądało ode mnie zaświadczenia o zarobkach w wyżej wymienionym okresie. Firma A wystawiła mi stosowne zaświadczenie bez żadnego problemu, natomiast firma B zupełnie "olała" sprawę.

Zadzwoniłam więc ponownie do firmy B i powiedziałam, że proszę o niezwłoczne przefaksowanie zaświadczenia bezpośrednio do WBE i przesłanie listownie oryginału. Pani sekretarka obiecała zrobić to jeszcze tego samego dnia. To było dwa tygodnie temu. Zaświadczenie nie zostało ani przefaksowane, ani wysłane pocztą. Dowiedziałam się o tym dziś, kiedy zadzwoniła do mnie pani z WBE, która poinformowała mnie o tym, iż zostanie mi naliczona kara finansowa. Oficjalnego pisma o karze z WBE jeszcze nie otrzymałam.

Moje pytania brzmią: czy mogę odwoływać się od decyzji WBE? Czy mogę obciążyć kosztami firmę B, pomimo tego, iż prośba o wystawienie zaświadczenia odbyła się telefonicznie?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
betalena
 
Posty: 1
Dołączył(a): Pn, 12 wrz 2011, 21:36

Zaświadczenie o zarobkach zatrudniowego na umowę o dzieło

Postprzez Ginger » Pn, 19 wrz 2011, 20:57

Umowa o dzieło podlega przepisom kodeksu cywilnego (nie kodeksu pracy). Dlatego też zleceniodawca nie ma tutaj obowiązku wystawienia zleceniobiorcy żadnych zaświadczeń o zatrudnieniu, zarobkach itp. Może (ale nie musi) to uczynić na prośbę zleceniobiorcy.

Inaczej oczywiście sprawa przedstawia się jeśli dana osoba jest zatrudniona na umowę o pracę i podlega ochronie kodeksu pracy. Wtedy pracodawca ma obowiązek wystawić takowe zaświadczenie o zarobkach.
Ginger
 
Posty: 50
Dołączył(a): Pt, 8 kwi 2011, 05:18


Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości