Koszty komornika - prosze o pomoc

zajęcie nieruchomości, przedawnienie spłaty, licytacje komornicze, sądowe wezwanie do zapłaty, egzekucja komornicza, windykacja należności, BIK, odzyskanie pożyczki.

Koszty komornika - prosze o pomoc

Postprzez esipueblo » Pn, 18 lip 2011, 07:09

Witam
Prosze o pomoc, jakas rade, chocby male info, za co z gory dziekuje.

W 2008 roku sad wystawił nakaz opuszczenia lokalu (ze wzgledu iz ten byl za duzy na 1 osobe) z prawem do lokalu socjalnego o polowe mniejszym. Lokal byl straszny i od tego czasu prowadzilam korespondecje z wlascicielem lokalu prosząc o przyznanie troszke lepszego chociaz z toaleta. Podczas wymiany korespondecji dostalam wiadomosc, a dokladnie kartke w skrzynce, że mam sie zglosic do komornika, wiec sie tam udalam. Komornik powiedzial ze do 18 grudnia musze opuscic lokal bo inaczej bedzie eksmisja. Lokal opusciłam dobrowolnie przed czasem wyznaczonym, lacznie z odbiorem przez wlasciciela (gmine). Komornik poinformowal mnie jak zrobie to dobrowolnie to bede musiala zaplaci ok 100zl za to ze byl i zostawil ta karteczke. Nom ok. Minal rok a dostaje pismo od komornika ze obciaza mnie kosztami za egzekucje ok 3000zl. Co mam zrobic? Przeciez to zlodziejstwo. Nie bylo egzekucji, sama opuscilam lokal, prosze o pomoc. pozdrawiam.
esipueblo
 
Posty: 1
Dołączył(a): Pn, 18 lip 2011, 07:01

Re: Koszty komornika - prosze o pomoc

Postprzez Antonio » Wt, 19 lip 2011, 06:29

Kiedy dokładnie dostałaś to pismo ? Zgodnie z prawem przysługuje Ci zażalenie w terminie 7 dni od daty doręczenia pisma. Skargę na czynność komornika w przedmiocie ustalenia kosztów postępowania egzekucyjnego powinnaś złożyć do Sądu Rejonowego Wydziału Cywilnego przy którym działa Komornik (koszt 100 zł).

Jednak nie wiem czy to pomoże, bowiem komornik zajmował się sprawą Twojej eksmisji i mimo, iż lokal opuściłaś w czasie wyznaczonym, to mimo wszystko po jego interwencji. Tak więc sąd skargę może oddalić.

Sprawa z komornikiem wygląda zazwyczaj tak. Najpierw dłużnik spłaca dług wierzycielowi, tu zwalnia lokal. Potem następuje umorzenie egzekucji przez wierzyciela, komornik umarza sprawę i ustala koszty egzekucyjne. Komornik wzywa dłużnika do ich zapłaty w terminie 7-miu dni, a jeśli ich nie zapłaci to będzie ewentualna egzekucja kosztów.

A komornik jest uprawniony do pobierania takich opłat:
1)opłaty egzekucyjnej (art. 49 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji)nie tylko od kwoty głównej, ale też od :
-odsetek
-kosztów procesu,
-kosztów postępowania klauzulowego
(wszystkie kwoty objęte tytułem wykonawczym, poza kosztami dla zastępcy prawnego)

A więc sumuje wszystkie te koszty i od tej kwoty liczy 15% (Komornik może wziąć nawet wyższą opłatę jeżeli wierzyciel wskazał więcej niż 2 sposoby egzekucji).

2) i wydatków związanych z egzekucją (art 39 ustawy o komornikach sądowych i ezgekucji) są to :
-zaliczki wpłacone przez Wierzyciela np. na przejazd do dłuznika, na koszty zapytań do Zus, Cepik, Urząd Skarbowy, opłaty za przelewy, koszty biegłego itp...
Antonio
 
Posty: 48
Dołączył(a): Wt, 31 maja 2011, 06:52


Powrót do Windykacja - Komornik

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron