Czy firma Hekko toleruje łamanie prawa autorskiego?

prawa autorów, patenty, prawo własności intelektualnej, znaki handlowe, umowy licencyjne, tajemnice handlowe, Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych ZAiKS

Czy firma Hekko toleruje łamanie prawa autorskiego?

Postprzez sooger » Wt, 28 cze 2011, 13:10

Dzisiaj zgłosiłem plagiat moich poradników do firmy Hekko. Uczyniłem to z uwagi na brak kontaktu z administratorem witryny której sprawa dotyczy. Osoba ta ukradła treść moich poradników i zamieściła je na swojej stronie - zresztą nie tylko moje, ale również kilku innych bloggerów. Co na to firma Hekko? Stwierdziła, że nie widzi tutaj żadnych podstaw do interwencji, że przedstawione dowody są niewystarczające, dodatkowo w rozmowie telefonicznej osoba z BOK stwierdziła, że niczego nie znalazła na w/w stronie pomimo przedstawienia dokładnych informacji o skopiowanych treściach. Tak nawiasem mówiąc chodzi o witrynę, na której są umieszczone plagiaty z kilku witryn.

http://www.koldra.098.pl/wordpress/

Czy tym samym oznacza to, że hosting Hekko przyzwala na łamanie prawa autorskiego?

Z tego co już się dowiedziałem, firmy hostingowe po otrzymaniu wiarygodnego zgłoszenia (a takie było w tym przypadku) o łamaniu praw autorskich są zobowiązane do wszczęcia postępowania wyjaśniającego i w przypadku stwierdzenia uchybień do odpowiednich kroków.

Z informacji które uzyskałem od Hekko wynikałoby, że nawet nie chciało się im sprawdzić faktu kopiowania treści, osoba kontaktująca się ze mną stwierdziła, że przeszukała w/w stronę i niczego nie znalazła. Poniżej przedstawiam jedną z treści która narusza moje praw autorskie. Przepraszam że w zrzutach ale powiedziałem w hekko aby sprawdzili sobie frazy z mojego bloga na tej stronie i jak widać był to za duży wysiłek dla nich.

Dodam jeszcze że kolejna argumentacja, to brak możliwości stwierdzenia daty publikacji artykułów. Argument kompletnie śmieszna w zderzeniu z faktem, że na stronie znajdują się linki do mojego bloga oraz żywcem skopiowane komentarze.

Firma Hekko twierdziła, że nie da się tego stwierdzić. Ja na to odpisałem, że można to ustalić bardzo łatwo, poniżej cytat z tego co im wysłałem:

[quote]Hmm widać jak byk datę publikacji artykułu 6 czerwca 2011 np. o optymalizacji wordpress, ten poradnik pisałem na początku tego roku 7 stycznia 2011, data indeksacji w google jest także z 7 Sty 2011. Jakbym był uparty to bym wszedł jeszcze w wyszukiwanie zaawansowane, ustawił przedział czasowy na 1 styczeń 2011 - 10 sty 2011. Google co pokazuje? Mój poradnik po wydaniu zapytania optymalizacja WordPress? Jak to jest możliwe? Bo data pierwszego pojawienia się wpisu w indeksie wyszukiwarki to 7 styczeń 2011. Porównując to z danymi publikacji tego posta na tym złodziejskim blogu (6 czerwiec 2011) widać prawie 6 miesięcy różnicy, co dowodzi moich racji.[/quote]

Daję zrzut ekranu z jednym ze skopiowanych tekstów.

http://kataloguj.co.cc/plagiat1.png

Poniżej źródło artykułu na moim blogu
Optymalizacja WordPress, lista dodatków zwiększających wydajność

http://techformator.pl/optymalizacja-wo ... wydajnosc/

Jak wejdziecie na powyższą stronę koldra.098.pl/wordpress zauważycie także że żywcem cała witryna została skopiowana, nawet z komentarzami moich czytelników! Przedstawiłem i ten argument firmie Hekko, i co uzyskałem w zamian? Nic, kompletne milczenie, zamurowało ich.

W Polsce w tamtym roku telewizja się wypowiadała o prawach autorskich, że jak to się polepszyło w tej materii - nic mylnego, treści w internecie są kradzione na lewo i prawo, a jak się zgłosi plagiat do firmy hekko to uznaje, że nic tam nie widzą i przymykają oko. Chyba pora zainteresować tym faktem także telewizję, bo jednak zbyt dużo na tym polu nie zmieniło się.

Dodam jeszcze że to jest pierwszy hosting w Polsce, który świadomie i z pełną premedytacją mając do dyspozycji wiele argumentów przemawiających za faktem plagiatu - stwierdził, że nic tutaj nie widzi.

Mam do Was kilka pytań w tej sprawie:
1) Czy można pozwać firmę Hekko z powództwa cywilnego, gdy ta pomimo przedstawionych dowodów odmawia wszczęcia postępowania wyjaśniającego, twierdząc że jest bezzasadne?

2) Równocześnie poszedłby pozew o naruszenie praw autorskich w stosunku do osoby, która nielegalnie wykorzystywała materiały. Moje pytanie w związku z tym, czy można domagać się odszkodowania i na jakiej zasadzie ustalana jest kwota? Czy sąd to ustala, czy można domagać się określonej kwoty w pozwie? Zaznaczam że kwota o którą mógłbym zawalczyć w całości przeznaczona byłaby na cele charytatywne. Nie chodzi mi tutaj o kasę, tylko o zasady i uczciwość.

3) Do jakiej instytucji można złożyć skargę na bierność hostingu hekko? Czy Urząd Komunikacji Elektronicznej jest właściwym organem do tego celu?

4) Czy po zgłoszeniu tego faktu na policję, trzeba czekać na zakończenie postępowania zanim złoży się pozew cywilny przeciwko firmie i autorowi plagiatów?


Przepraszam za tak długi post ale musiałem wszystko jasno przedstawić.
Bardzo proszę specjalistów o doradzenie w pytaniach. Pozdrawiam serdecznie.
sooger
 
Posty: 1
Dołączył(a): Wt, 28 cze 2011, 13:08

Powrót do Prawo Autorskie i Własności Przemysłowej

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości