Czy należy się spadek po ojcu

testament, spadek, dziedziczenie, wydziedziczenie, zachowek, podział spadku, odpowiedzialność za długi zmarłego

Czy należy się spadek po ojcu

Postprzez bleki9 » Wt, 10 sie 2010, 11:47

Witam
Zmarł żonie ojciec, (nie posiadał innych dzieci) z matką żony byli po rozwodzie i mieli inne nazwisko, (ojciec nie ożenił się powtórnie) moja żona po ślubie poraz kolejny zmieniła nazwisko. Czy mojej żonie należy się spadek po ojcu? jakie są konsekwencje roszczeń spadkowych? Jak załatwić te formalności?
bleki9
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez mpoproch » N, 26 wrz 2010, 21:00

Witam,

zakładam, że chodzi o sytuację, w której Pana teść nie zostawił testamentu. W takim przypadku Pana żona uprawniona jest, jako jedyna do całości spadku (art. 931 Kodeksu cywilnego). Po pierwsze, zgodnie z tym co Pan pisze, Pana żona nie ma rodzeństwa (jest jedynaczką), a dodatkowo teść nie ożenił się ponownie. Po drugie, matka żony nie będzie dziedziczyła po zmarłym teściu, ponieważ rozwód wyłącza z mocy prawa możliwość dziedziczenia po byłym małżonku. Inaczej sprawa ma się w przypadku, gdy teść zostawił testament – wówczas pojawia się kwestia zachowku (nie koncentruję się na tym problemie, bo tak jak wskazałam na wstępie, zakładam, ze testamentu nie ma).

Celem uzyskania praw do spadku, należy w sądzie właściwym ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy, złożyć wniosek o stwierdzenia nabycia spadku. Wzór znajdzie Pan np. na stronie SO w Krakowie (podana jest tam również wysokośc opłaty sądowej od wniosku,a atakże załączniki, które należy dołaczyć do wniosku):

http://www.krakow.so.gov.pl/?c=mdTresc-cmPokaz-405

Proszę pamiętać o właściwym oznaczeniu sądu (we wzorze jest to bowiem sąd krakowski)!
mpoproch
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Spadkowe

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron