ex-pracodawca grozi mi postępowaniem karnym

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

ex-pracodawca grozi mi postępowaniem karnym

Postprzez cosmopolitanka » Śr, 3 lut 2010, 18:54

Witam.
Pracowałam przez okres próbny (2 tyg) jako księgowa w małym biurze rachunkowym. Po rozwiązaniu stosunku pracy na podstawie porozumienia stron otrzymałam pismo wzywające mnie do potwierdzenia kwalifikacji na otrzymaną z MF licencję na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych. Pismo zawierało też groźbę ze grozi mi postępowanie karne.
1. Na jakiej podstawie były pracodawca/niepracodawca mi grozi odpowiedzialnością karną nie podając podstawy prawnej tej odpowiedzialności – w moim dotychczasowym przekonaniu groźby karalne, poparte pouczeniem i wskazaniem podstawy prawnej mogą formułować jedynie uprawnione organy np. prokuratura, policja, UKS czy US?
2. Czy licencja nadana przez MF zgodnie z obowiązującymi w roku 2008 przepisami, może zostać podważona przez pana Y, jeżeli posiadane doświadczenie zawodowe i stosowne dokumenty dotyczące wykształcenia i doświadczenia zawodowego, były wystarczające dla MF dla wydania certyfikatu na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych.

z góry dziękuję za pomoc.
cosmopolitanka
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » Cz, 4 lut 2010, 00:34

Zacznijmy od tego, czy masz "kwit" wystawiony przez Ministra Finansów na usługowe prowadzenie ksiąg (zatytułowany w zależności od roku wystawienia) :)
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez cosmopolitanka » Cz, 4 lut 2010, 09:13

Oczywiście ze mam, wydany przez Ministerstwo Finansów RP Certyfikat Księgowy wydany w roku 2008, na podstawie obowiązujących w tamtym roku stosownych przepisów.
cosmopolitanka
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » Cz, 4 lut 2010, 13:01

Były pracodawca grozi Ci zapewne ze złośliwości. Nikt nie jest uprawniony do formułowania gróźb bezprawnych bo wprost zakazuje tego ustawa karna (art. 190 § 1 kk) a groźbą taką jest również groźba spowodowania postępowania karnego (art. 115 § 12 kk).

Żądanie byłego pracodawcy "potwierdzenia kwalifikacji w inny sposób", zwłaszcza po ustaniu stosunku pracy, jest bezpodstawne i nie jest on uprawniony (a tym bardziej nie ma kwalifikacji) do weryfikacji okoliczności potwierdzonych autentycznym dokumentem urzędowym.
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron