• Porady prawne
Euro-tax.pl

Kolizja z koniem, OC rolników...

polisy na życie, OC, AC, ubezpieczenia indywidualne, ubezpieczenia nieruchomości, majątku

Kolizja z koniem, OC rolników...

Postprzez arczi201 » Pn, 16 lut 2009, 22:05

Niedawno rozbiłem samochód na koniu, który wybiegł z lasu. Wezwałem policje. Właściciel otrzymał mandat karny, a koń podlega ubezpieczeniu OC rolników w PZU. Po kilku dniach oględzin samochodu dokonał rzeczoznawca. PZU po ok 5 tyg. stwierdziło, że nie wypłaci mi odszkodowania, gdyż koń pracował w lesie państwowym, a nie podlegał ubezpieczeniu na wykonywanie prac w lesie. Co to ma do rzeczy, jeżeli zdarzenie to miało miejsce na drodze publicznej, a właściciel wykorzystywał konia do celów zarobkowych? W decyzji skupili się głównie na tym gdzie pracował koń. Powiedzieli mi, że pieniądze za szkodę (3650 zł tyle ją wycenili) muszę odzyskać od właściciela. Policjant stwierdził, że takie sytuacje OC rolników obejmuje. Dodam, iż koniowi nic się nie stało. Proszę mi powiedzieć czy mam się odwołać od ich decyzji? Czy OC rolników obejmuje takie sytuacje? Czemu PZU skupiło się nad tym co robił koń, zamiast na mojej szkodzie? Uważam, że skoro koń nie może pracować w lesie niech się sądują z właścicielem, a mnie powinni wypłacić odszkodowanie. Proszę o pomoc.
arczi201
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » Cz, 19 lut 2009, 22:32

Według ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, zakres przedmiotowy ochrony ubezpieczeniowej rolnika obejmuje - poza odpowiedzialnością z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego - również odpowiedzialność rolnika z tytułu szkody wyrządzonej przez pojazdy wolnobieżne (art. 50 ust. 2), które zastały wyłączone z zakresu obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy, jeśli są w posiadaniu rolnika. Wynika to z porównania art. 50 ust. 2, art. 27 oraz art. 3 pkt 10 lit. b ustawy. Reasumując: ubezpieczyciel ma rację odmawiając wypłaty odszkodowania.
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Ubezpieczenia Indywidualne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post
  • kolizja
    przez haneczka » Cz, 22 paź 2009, 17:31
    2 Odpowiedzi
    1652 Wyświetlone
    Ostatni post przez haneczka Zobacz najnowszy post
    Pt, 23 paź 2009, 21:59

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron