Chorobowe a wypłata

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

Chorobowe a wypłata

Postprzez franek » Cz, 4 gru 2008, 20:11

Witam Forumowiczów!

Znajomy pracuje po 16 godzin ze stawką najniższą jaka moze być: brutto 5,9o PLN. Po tym ma 2 dnii wolne i tak w kółko. Zaczyna o 15,oo kończy o 7,oo rano.Pensja miesięczna zawsze ta sama. Miał chorobowe w ilości 7 dni. W tym czasie miałby 2 dni pracy. Uważał,że na tym chorobowym to jeszcze więcej wyjdzie mu wypłata niż za te 2 dni pracy. Mylił się, dostał mniej. Jak to jest, czy powinien dostać mniej? Przecież według rozumowania miał mieć dwa dni pracy, 5 dni wolnych, a miał 7 dni chorobowego? Niestety, pracodawca stwierdził,że jest wszystko OK.
franek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez franek » Cz, 11 gru 2008, 22:16

Kochani, znacie odpowiedź? Kolega czuje się oszukany. A co Wy na to?
franek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez franek » Cz, 8 sty 2009, 04:03

Może ktoś z Was potrafi odpowiedzieć na nurtujący temat? pzdr, franek
franek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Pudzianek » Wt, 13 sty 2009, 00:17

Hej
Chorobowe nalezy liczyć od sredniej z 12 miesiecy i zalezy jeszcze jakie skladniki wynagrodzenia są brane pod uwagę.
Zawsze moze poprosic pracodawce i sposob wyliczenia jesli ma watpliwosci.
Jakbym dostal jakies kwoty to moze dalbym rade pomoc.
Pozdrawiam
Mariusz
Pudzianek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Re: Chorobowe a wypłata

Postprzez romuald » Pt, 11 lut 2022, 09:37

No właśnie jak to jest z tym chorobowym? Słyszałam, że ciążowe jest sto procent płatne. Jestem na chorobowym już 2 miesiące o dostaje najniższą krajową. Czytałam tutaj https://portal.forumpraca.pl/praca-w-po ... tto-netto/, że minimalna pensja wzrosła. Czy pracodawca powinien mi ją pod wyżyć?
romuald
 
Posty: 59
Dołączył(a): Wt, 19 lut 2019, 17:32

Re: Chorobowe a wypłata

Postprzez romuald » Pt, 11 lut 2022, 09:45

No właśnie jak to jest z tym chorobowym? Słyszałam, że ciążowe jest sto procent płatne. Jestem na chorobowym już 2 miesiące o dostaje najniższą krajową. Czytałam tutaj https://portal.forumpraca.pl/praca-w-po ... tto-netto/, że minimalna pensja wzrosła. Czy pracodawca powinien mi ją pod wyżyć?
romuald
 
Posty: 59
Dołączył(a): Wt, 19 lut 2019, 17:32

Re: Chorobowe a wypłata

Postprzez Guram » Cz, 6 kwi 2023, 14:04

Wynagrodzenie chorobowe jest płatne przez pracodawcę, z jego środków, a czas i wysokość świadczenia, określa Kodeks Pracy. Przysługuje za każdy okres niezdolności do pracy wskutek choroby (do 33 dni rocznie), nawet jeśli jest to jednodniowe zwolnienie lekarskie. Wyjątkiem od tej reguły, jest chorobowe pracownika spowodowane nadużyciem alkoholu. Wtedy pracodawca może nie wypłacić wynagrodzenia chorobowego przez pierwsze pięć dni zwolnienia. Skąd pracodawca wie o tym, że choroba była spowodowana alkoholem? Otóż zwolnienie L4 posiada wtedy kod „C”.
Guram
 
Posty: 2
Dołączył(a): Cz, 6 kwi 2023, 13:57


Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron