Praca/Telepraca pół na pół etatu

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

Praca/Telepraca pół na pół etatu

Postprzez jester00 » Cz, 13 lis 2008, 12:49

Witam,

Mam umowe o prace na caly etat. Pracodawca przedstawił mi propozycje umowy o teleprace. Założenie ma być takie, że polowe czasu pracy mialbym pracowac z biura, a polowe z domu. Umowa reguluje tą kwestie w nastepujacy sposob:

STRONY POSTANAWIAJA, IZ PRACOWNIK WYKONYWAL BEDZIE TELEPRACE REGULARNIE W OKRESIE ………………………, ZGODNIE Z OBOWIAZUJACYM PRACOWNIKA WYMIAREM CZASU PRACY I USTALONYM DLA NIEGO HARMONOGRAMEM.

oraz

KOSZTY DOJAZDOW NA ZADANIE PRACODAWCY DO SIEDZIBY PRACODAWCY PONOSI PRACODAWCA.

W umowie nie ma zapisu o stosunku 50:50 czasu pracy spedzanego w domu i w biurze. Jest jednak wyszczegolnione, ze miejscem wykonywania telepracy bedzie moje mieszkanie.

Pracodawca twierdzi, ze nie bedzie zwracal za dojazdy wynikajace z grafiku (to on ma okreslac stosunek 50:50).

Czy sytuacja taka jest zgodna z prawem? Czy w takie zapisy robią ze mnie 'telepracownika' na caly etat z miejscem wykonywania pracy w moim mieszkaniu, a kazdy wyjazd poza to miejsce traktowane byc powinno jako delegacja?

PS. Jakie koszty uzyskania przychodu powinny byc uwzglednione w przypadku telepracownika?

Dzieki za odpowiedzi!
jester00
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez randall_stevens » Pn, 17 lis 2008, 13:12

To, o czym piszesz, to tzw. telepraca przemienna, kiedy część pracy wykonywana jest w biurze, a część w domu. Nie ma co do zasady zakazu zawierania tego typu umów - wszystko zależy od woli stron.

Możesz się jednak nie zgodzić na pracę w tym systemie. Ustawa zakłada konieczność zgody telepracownika na wykonywanie pracy w systemie telepracy. A nawet jeśli się już zgodziłeś, możesz po 3 miesiącach wycofać się z umowy, składając odpowiednie oświadczenie.

Jeśli chodzi o miejsce wykonywania pracy - jest ono określone w umowie o pracę lub aneksach do umowy - może być nim zakład pracy, twój dom, miasto, a nawet obszar całego kraju:). Od określenia miejsca wykonywania pracy będzie zależało, czy przejazdy pomiędzy domem i pracą będą delegacją, czy nie.
randall_stevens
 

Postprzez jester00 » Wt, 18 lis 2008, 13:02

Dziękuję za odpowiedź.

W takim razie czy mogę mieć dwa miejsca wykonywania pracy? Pracodawca chce w ogóle nie płacić za dojazdy.
jester00
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez randall_stevens » Śr, 19 lis 2008, 15:28

Nie ma przeszkód, żeby w umowie ustalić kilka miejsc wykonywania pracy.

A przypadku wykonywania "normalnej" pracy to też pracownik płaci za dojazd, prawda?

Nie przeszkadza to oczywiście temu, żebyś wynegocjował takie warunki, jakie będą Tobie bardziej odpowiadały. Pamiętaj, że kodeks pracy określa tylko warunki brzegowe i nie zabrania pracodawcy dać Ci więcej przywilejów, niż to przewiduje k.p. Możesz przecież powołać się w dyskusji na swoje prawo odmowy wyrażenia zgody na pracę w systemie telepracy.
randall_stevens
 

Postprzez jester00 » Śr, 19 lis 2008, 19:52

OK. Dzięki :) Właśnie sie na nie powołałem.

Pozdrawiam!
jester00
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

cron