Ograniczenie wolności

wyrok sądu, odroczenie, wyrok w zawieszeniu, przerwa w wykonywaniu orzeczonej kary, kaucja,

Ograniczenie wolności

Postprzez khael » Wt, 19 sie 2008, 18:03

Witam
Dostałem właśnie wyrok ograniczenia wolności na 18m-cy, i mam wykonywać po 40 godzin prac miesięcznie. Czy mogę zamienić to na jakąś grzywną? Pracuję i nie mam kiedy tego odpracować społecznie.

Czy w Krajowym rejestrze będę jako osoba skazana?

Wpłaciłem także kiedyś 500 zł kaucji. Czy mogę odzyskać te pieniądze czy one przepadną?

Z góry dziękuje za odpowiedż
khael
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Wt, 19 sie 2008, 19:03

Dostałem właśnie wyrok ograniczenia wolności na 18m-cy, i mam wykonywać po 40 godzin prac miesięcznie. Czy mogę zamienić to na jakąś grzywną? Pracuję i nie mam kiedy tego odpracować społecznie.


Jeśłi pracujesz na podstawie umowy o pracę możesz złożyć wniosek do Sądu o zmianę sposobu wykonywania kary na potrącanie części wynagrodzenia na cel społeczny. Kodeks przy takim potrąceniu przewiduje widełki od 10 do 25 procent wynagrodzenia przez okres odpowiadający wymiarowi kary i zwykle jest to korzystniejsze niż zastępcza kara grzywny.

Zastępcza kara grzywny może być orzeczona przez Sąd po ustaleniu że się uchylasz od wykonywania kary.
Przy wymiarze kary ograniczenia wolności wynoszącym 18 miesięcy minimalna grzywna jako kara zastępcza to 5400 zł albo wielokrotność tej kwoty.

Wadą zastępczej kary grzywny jest to że nie można jej rozkładać na raty (choć widywałem orzseczenia Sądów błędnie dokonujące takiego rozłożenia) a w razie jej nieuiszczenia w całości w terminie 30 dni od wezwania do zapłaty skazany ryzykuje tym, że Sąd zamieni zastępczą karę grzywny na pozbawienie wolności.

Czy w Krajowym rejestrze będę jako osoba skazana?


Tak

Wpłaciłem także kiedyś 500 zł kaucji. Czy mogę odzyskać te pieniądze czy one przepadną?


Doprecyzuj co masz na myśłi pod nazwą "kaucja" (polska procedura karna nie zna takiego pojęcia). Może było to np. poręczenie majątkowe?
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Karne Wykonawcze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości