dobrowolne opłacanie alimentów

rozwód, separacja, podział majątku, renta rodzinna, ustalenie ojcostwa, opieka, kuratela

dobrowolne opłacanie alimentów

Postprzez benneb » Wt, 26 lut 2008, 19:16

Witam,
sad zasądził na moje dzieci kwotę alimentów w wysokości 900zł. Przez ok 1.5 roku dopuki miałem pracę dobrowolnie i terminowo płaciłem. Potem z "inicjatywy" złośliwej żony(ale to temat poboczny ) straciłem pracę i srodki do życia. Zona natychmiast udała się do komornika, który sciągał alimenty z zasiłku dla bezrobotnych. Obecnie udało mi się znaleźć pracę. W obawie iż egzekucja komornicza w nowym zakładzie pracy może spowodować utratę nowej pracy, poprosiłem żonę by wycofała skargę od komornika a ja będę dobrowolnie płacił jaj alimenty, powiększając także dodatkowo ich kwotę o to co zabrałby komornik. Żona odmówiła. Nie pomagają prośby i argumenty, że jeśli przestanę dobrowolnie płacić zawsze będzie mogła pójśc do komornika. Robi to złośliwie, abym ponownie stracił pracę i nadwyrężył swoje zaufanie u nowego pracodawcy. Nie kieruje się w tym wypadku ani dobrem ani interesem dzieci, tylko chce po raz kolejny złośliwie doprowadzić do utraty pracy przeze mne. Czy istnieją jakieś sądowe srodki, które mogłyby mi pomóc w tej sytuacji i zmusić ja do wycofania egzekucji komorniczej? Słyszałem, że podobno można zwrócić się z jakim wnioskiem do sadu rodzinnego?
Błagam o pomoc
benneb
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez marpraw » Pt, 29 lut 2008, 22:51

Co do zasady liczy się wola wierzyciela - on decyduje i bez jego zgody nie można "odstąpić" od egzekucji.

Jeśli nie kwestionujesz swojego obowiązku ani co do zasady ani co do wysokości (chcesz płacić alimenty w dotychczasowej wysokości) to jest tylko jedna furtka, abyś mógł doprowadzić do umorzenia egzekucji. Jest to instytucja przewidziana w przepisie art. 883 par. 2 kodeksu postępowania cywilnego (poniżej).


Art. 883. § 1. (...).
§ 2. Jednakże dłużnik może żądać umorzenia egzekucji co do świadczeń wymagalnych w przyszłości, jeżeli uiści wszystkie świadczenia wymagalne i złoży do depozytu sądowego sumę równającą się sumie świadczeń periodycznych za sześć miesięcy, z równoczesnym umocowaniem komornika do podejmowania tej sumy. Komornik skorzysta z tego umocowania, gdy stwierdzi, że dłużnik popadł w zwłokę z uiszczeniem świadczeń wymagalnych; równocześnie wszczyna z urzędu egzekucję.


O tyle niewygodna, że wymaga od Ciebie zamrożenia znacznej sumy pieniędzy - musisz zapłacić wszystkie zaległości a dodatkowo złożyć do depozytu sądowego alimenty za sześć miesięcy.
Przepis znajduje zastosowanie jeśli egzekucja jest skierowana do Twojego wynagrodzenia za pracę.
Z wnioskiem o zezwolenie na złożenie tychże sześciomiesięcznych alimentów do depozytu sądowego należy wystąpić do sądu rejonowego - w tym wyadku właściwego według miejsca zamieszkania osoby, na rzecz której zasądzone są alimenty. Nie jest to jednak sąd rodzinny tylko wydział cywilny.
We wniosku napisz, że wnosisz o zezwolenie na złożenie do depozytu sądowego oznaczonej kwoty (miesięczne alimenty x 6) i że kwota ta może być wydana komornikowi, na jego wniosek jeśli Ty popadniesz w zwłokę z uiszczeniem świadczeń wymagalnych. Zaznacz wyraźnie, że umocowujesz komornika do podejmowania tej sumy w takim wypadku. Napisz też, że składasz wniosek aby skorzystać z instytucji powołanej w przepisie art. 883 par. 2 kpc.
Jeśli Sąd zezwoli Ci na złożenie sumy do depozytu i postanowienie się uprawomocni, to wpłacisz pieniądze na konto depozytowe, które wskażą Ci w sądzie.
Następnie weź odpis postanowienia o zezwoleniu na złożenie do depozytu sądowego z tzw. klauzulą prawomocności, dowód wpłaty sumy na konto depozytowe sądu i dołącz te dokumenty do wniosku o umorzenie egzekucji co do świadczeń wymagalnych w przyszłości na podstawie art. 883 par. 2 kpc - wniosek złóż u komornika. Na decyzję komornika, gdyby była odmowna przysługuje sie skarga do sądu rejonowego.

Natomiast jeśli kwestionujesz sam obowiązek płacenia alimentów, albo uważasz, że powinny one być niższe - to rzeczywiście należy wystąpić do sądu rodzinnego z powództwem o uchylenie (w całości lub w części) obowiązku alimentacyjnego.
marpraw
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez bydgoszczanka » Cz, 3 kwi 2008, 14:07

WITAM! Choć moja sytuacja jest trochę inna chciała bym o niej napisać.A więc :były mąż zalegał z alimentami i chciał sprzedać udziały w kamienicy w której to ja wraz z dziećmi mieszkam.Więc aby nie ddoszło do tego wystąpiłam do komornika o zajęcie kamienicy .Kupcy się zniechęcili do kupna udziałów w tej kamienicy kiedy zorientowali się że jest ona zajęta przez komornika.Były u komornika był na rozmowie i spłacił zaległe alimenty a egzekucja z kamienicy została umożona gdyż były złożył do depozytu sądowego zabezpieczenie i w ten sposób nas załatwił gdyż dokonał swego i sprzedał udziały i pozbawił nas w ten sposób dochu nad głową.Jest to trochę różna sprawa ale co tam.POZDRAWIAM!
bydgoszczanka
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez tanith » So, 10 maja 2008, 15:14

A co z kwotą depozytu? Jak długo ma znajdować się w depozycie sądowym? Czy ją można w końcu wypłacić? Np po pół roku?
tanith
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez pinkiboy » Śr, 21 maja 2008, 17:00

Uwielbiam takie sprawy! :)
Po pierwsze niejestem do końca przekonany czy komornik ma prawo zabierac Twój zasiłek dla bezrobotnych, nadto fakt obciążenia Twoich poborów zajęciem komorniczym niemoże miec wpływu na zaufanie Twojego pracodawcy!
Resztę chyba wyjasniono powyzej.
pinkiboy
 
Posty: 3
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00
Lokalizacja: Polska

Postprzez kokoshaglava » Wt, 24 cze 2008, 21:41

Co do zasady liczy się wola wierzyciela - on decyduje i bez jego zgody nie można "odstąpić" od egzekucji.

Jeśli nie kwestionujesz swojego obowiązku ani co do zasady ani co do wysokości (chcesz płacić alimenty w dotychczasowej wysokości) to jest tylko jedna furtka, abyś mógł doprowadzić do umorzenia egzekucji. Jest to instytucja przewidziana w przepisie art. 883 par. 2 kodeksu postępowania cywilnego (poniżej).


Art. 883. § 1. (...).
§ 2. Jednakże dłużnik może żądać umorzenia egzekucji co do świadczeń wymagalnych w przyszłości, jeżeli uiści wszystkie świadczenia wymagalne i złoży do depozytu sądowego sumę równającą się sumie świadczeń periodycznych za sześć miesięcy, z równoczesnym umocowaniem komornika do podejmowania tej sumy. Komornik skorzysta z tego umocowania, gdy stwierdzi, że dłużnik popadł w zwłokę z uiszczeniem świadczeń wymagalnych; równocześnie wszczyna z urzędu egzekucję.


O tyle niewygodna, że wymaga od Ciebie zamrożenia znacznej sumy pieniędzy - musisz zapłacić wszystkie zaległości a dodatkowo złożyć do depozytu sądowego alimenty za sześć miesięcy.
Przepis znajduje zastosowanie jeśli egzekucja jest skierowana do Twojego wynagrodzenia za pracę.
Z wnioskiem o zezwolenie na złożenie tychże sześciomiesięcznych alimentów do depozytu sądowego należy wystąpić do sądu rejonowego - w tym wyadku właściwego według miejsca zamieszkania osoby, na rzecz której zasądzone są alimenty. Nie jest to jednak sąd rodzinny tylko wydział cywilny.
We wniosku napisz, że wnosisz o zezwolenie na złożenie do depozytu sądowego oznaczonej kwoty (miesięczne alimenty x 6) i że kwota ta może być wydana komornikowi, na jego wniosek jeśli Ty popadniesz w zwłokę z uiszczeniem świadczeń wymagalnych. Zaznacz wyraźnie, że umocowujesz komornika do podejmowania tej sumy w takim wypadku. Napisz też, że składasz wniosek aby skorzystać z instytucji powołanej w przepisie art. 883 par. 2 kpc.
Jeśli Sąd zezwoli Ci na złożenie sumy do depozytu i postanowienie się uprawomocni, to wpłacisz pieniądze na konto depozytowe, które wskażą Ci w sądzie.
Następnie weź odpis postanowienia o zezwoleniu na złożenie do depozytu sądowego z tzw. klauzulą prawomocności, dowód wpłaty sumy na konto depozytowe sądu i dołącz te dokumenty do wniosku o umorzenie egzekucji co do świadczeń wymagalnych w przyszłości na podstawie art. 883 par. 2 kpc - wniosek złóż u komornika. Na decyzję komornika, gdyby była odmowna przysługuje sie skarga do sądu rejonowego.


Aby złożyć do depozytu 6 miesięczne alimenty nie trzeba składać wniosku do sądu.
Sąd Najwyższy w uchwale z 27 lutego 2008 r. stwierdził, że do złożenia należności do depozytu sądowego na podstawie art. 883 § 2 kodeksu postępowania cywilnego nie jest wymagane zezwolenie sądu przewidziane w art. 6932 § 1 tego kodeksu (sygn. III CZP 153/07).
kokoshaglava
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Rodzinne i Opiekuńcze

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron