jak sciąnąć należne alimenty

rozwód, separacja, podział majątku, renta rodzinna, ustalenie ojcostwa, opieka, kuratela

jak sciąnąć należne alimenty

Postprzez tanith » Wt, 27 maja 2008, 10:40

Mój narzeczony ma wyrok rozwodowy z dn.08.05.2007. W tym wyroku rozwód jest z jego winy i zasądza na byłą żonę - 300 zł / m-c (do 15. każdego miesiąca). Była złożona apelacja - niestety Sąd oddalił. Wyrok uprawomocnił się 06.11.2007 (informacja na wyroku) No i zaczęły się schody... W wyroku nie ma od kiedy alimenty są wymagalne. Szukając po całym świecie (bezpłatnej pomocy, bo opłacony prawnik nas unika - tylko czemu? nie wiemy) ustaliłam, że prawdopodobnie alimenty powinny być płatne po uprawomocnieniu się wyroku (orz. SN z 1.03.1955r., I CR 808/54). Niestety wcześniej nie wiedząc jak mamy opłacać jej alimenty, żeby nie było komornika zapłaciliśmy jej przelew 2100,00zł (od V.07 do XI.07, bo ponoć w wyroku sądu apelacyjnego mogło być, że są wymagalne od ogłoszenia wyroku). Na przekazie napisane zostało: ALIMENTY NA RZECZ EX(imie i nazwisko) SYGN.AKT (ze sprawy) LISTOPAD 2007. Potem okazało się, że wyrok jest prawomocny od 06.11.2007 i płacić powinniśmy od listopada 07, a nie od maja 07. Więc potraktowaliśmy tę kwotę 2100,00 jako alimenty na okres XI.07 - V.08. Niestety w styczniu mieliśmy komornika na pensji. Komornik nawet nie raczył wysłuchać drugiej strony, czyli mojego narzeczonego. Zważywszy na fakt alimentów na syna (od 04.2004 płacone są terminowo i regularnie) nie chcieliśmy uchylać się od płacenia. Jednak teraz według mnie wygląda, że ma podwójnie płacone za okres XI.07-V.08). Jak możemy zmienić tę sytuację? Wiem, że komornika nie da się ominąć jeśli EX nie zechce, ale koszty komornicze powinny być raczej po jej stronie, nie naszej. Ewentualnie (jeśli przez napis na przelewie) nie można nic zmienić to jaki jest sposób odzyskania tej kwoty od niej, którą wpłaciliśmy w listopadzie...?
tanith
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » Wt, 27 maja 2008, 13:00

Da się uniknąć komornika nawet mimo sprzeciwu tzw. "ex" ;)
Sprecyzuj co chcesz osiągnąć w tej sprawie .
Sformułowania typu:
Niestety w styczniu mieliśmy komornika na pensji.
nie ułatwiają oceny sytuacji. ;)
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez tanith » Śr, 28 maja 2008, 22:23

Spróbuję sprecyzować....
Komornik wystąpił do zakładu pracy o należne alimenty i na bieżąco je ściąga z pensji. "Ex" poszła do komornika po tym jak nie otrzymała przelewu w grudniu. A w styczniu komornik odciągnął dwie raty (tz. grudniowa i styczniowa).
Chcielibyśmy się pozbyć komornika. W sumie to w listopadzie miała zapłacone 7krotnosc alimentów. Jak teraz udowodnić, że te 2100, to alimenty za okres 11.2007-05.2007, a nie za okres 05.2007-11.2007 czy tym bardziej jakaś darowizna na jej rzecz...
Wiem, że jest opcja z depozytem sądowym, ale kolejne 1800 zł, którego nigdy nie odzyskamy... Poprostu nas na to nie stać.... Z góry bardzo dziękuję za pomoc...
tanith
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » Wt, 17 cze 2008, 13:14

Sądzę, że jedynym rozwiązaniem jest depozyt i bieżąca alimentacja. Pozwoli to uniknąć kosztów egzekucyjnych.
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Rodzinne i Opiekuńcze

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron