Tantiemy

prawa autorów, patenty, prawo własności intelektualnej, znaki handlowe, umowy licencyjne, tajemnice handlowe, Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych ZAiKS

Tantiemy

Postprzez AndrzejJM » Wt, 2 paź 2007, 20:16

Witam! Moja ciocia prowadzi lokal gastronomiczny,i jak w każdym tego typu lokalu odtwarza z CD muzykę dla umilenia pobytu klientom lokalu.Z tytułu tego publicznego odtwarzania płaci tzw.tantiemy do Związku Autorów i Kompozytorów Scenicznych/w skrócie:ZAiKS/.
Niezależnie od tego odwiedzają ją ostatnio inspektorzy z pokrewnej,konkurencyjnej organizacji STOART /Związek Stowarzyszeń Artystów Wykonawców/ w tym samym celu,aby również do nich z tego samego tytułu tzn.publicznego odtwarzania muzyki płaciła tantiemy.
Czy jest to zgodne z ustawą o ochronie praw autorskich,aby tzw.tantiemy płacić za to samo do kilku instytucji jednocześnie?Dodam.że są jeszcze następne dwie podobne organizacje -mianowicie:ZPAV/Związek Producentów Audio-Video/ i SAWP/ Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych/,do których to organizacji-jak wyczytałem w internecie-teoretycznie też powinno się bulić tantiemy.A jak powstanie jeszcze z 10 podobnego typu stowarzyszeń,to do każdego następnego też trzeba będzie płacić?czy nie za dużo tego dobrego?przecież artyści i tak mają ogromne tantiemy ze sprzedaży płyt,z odtwarzania muzyki w radiu i telewizji...może ktoś zna problem i może coś podpowiedzieć,czy jest to zgodne z pzrepisami tzn.kilkakrotne płacenie za to samo?
AndrzejJM
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Esokal » Śr, 3 paź 2007, 13:28

czy jest to zgodne z pzrepisami tzn.kilkakrotne płacenie za to samo?


Zgodne niestety, zmora hotelarzy i restauratorów. Jakimś wyjściem są płyty "Royalities free"
Esokal
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Śr, 3 paź 2007, 16:33

Zgodne niestety, zmora hotelarzy i restauratorów. Jakimś wyjściem są płyty "Royalities free"


Albo granie muzyki od której należy się opłata ale tylko z repertuaru chronionego przez dane (jedno) stowarzyszenie. Myślę że repertuar ten można ustalić w danym stowarzyszeniu (np. poprzez email. Adres do ZAiKSu: sekretariat@zaiks.org.pl)
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Autorskie i Własności Przemysłowej

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron