Czy trzeba spłacić długi zmarłego ojczyma

testament, spadek, dziedziczenie, wydziedziczenie, zachowek, podział spadku, odpowiedzialność za długi zmarłego

Czy trzeba spłacić długi zmarłego ojczyma

Postprzez Gustawo » Pn, 24 wrz 2007, 21:08

Witam
Na poczatku 2006 roku zmarl moj ojczym. Jako alkocholik pozostawil pelno dlugow (ktore zaciagal na alkochol) ale pozostawil rowniez czesc mieszkania po zmarlej matce. Obecnie banki upominaja sie o splate dlugow. Ojczym niepozostawil zadnych dzieci (wzgledem mnie nieposiadal zadnych praw rodzicielskich jedynym prawnym opiekunem jest moja mama) ani testamentu. Spadkobiercami sa moja mama jego brat i ojciec. Obecnie brat straszy mame ze zalozy jej sprawe cywilna jesli niesplaci dlugow po ojczymie. Moje pytania brzmia:
czy brat ma racje straszac moja mame sadem jesli ta niesplaci dlugow?? czy istnieje mozliwosc odrzucenia dlugow ale pozostawienie sobie czesci tego mieszkania ktorego byl wlascicielem a jesli nie to czy istnieje mozliwosc calkowitego odrzucenia spadku?? dodam jeszcze ze miedzy mama a ojczymem byl calkowity rozpad zwiazku ale niebylo ani rozwodu ani separacji. ojczym mial prawomocny wyrok sadu za znecanie sie fizyczne i psychiczne nad rodzina oraz o przymusowe leczenie odwykowe. Czy stanowi to jakis powod do uchylenia sie od splacania jego dlugow.
Z gory dziekuje za pomoc :)
Gustawo
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez kier_as » Pn, 24 wrz 2007, 23:53

Spadek mozna odrzucic (o ile nie jest za pozno) i wtedy za dlugi sie nie odpowiada. Brat moze podac do sadu jesli spadek zostal przyjety, a brat splacil calosc dlugow. ma wtedy roszczenia wzgledem pozostalych spadkobiorcow. W innym wypadku te straszenie nie ma sensu. Pożycie itd nie ma wplywu na odpowiedzialnosc za dlugi, to zalezy jedynie od faktu przyjecia spadku, formy tego przyjecia lub odrzucenia.
kier_as
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Spadkowe

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron