Podwyższenie alimentów

rozwód, separacja, podział majątku, renta rodzinna, ustalenie ojcostwa, opieka, kuratela

Podwyższenie alimentów

Postprzez kaaasiuniaa » Pt, 10 sie 2007, 14:21

Witam,
Chciałam podać ojca o podwyższenie alimentów jednakże obecne które dostaję nie należą do najniższych (350zł). W tym roku dostałam się na studia i planuję podjąć jednocześnie dwa kierunki i moje pytania są następujące:

1. Czy z racji podjęcia jednogo z kierunków w trybie zaocznym mogę nie otrzymać owego podwyższenia alimentów?
2. Czy składając pozew o podwyższenie alimentów sąd może zasądzić ich obniżenie?
3. Co jaki czas można podwyższać kwotę alimentów?
4. Jaka jest górna granica procentowa którą alimenty mogą zabierać z zarobku pozwanego?

Pozdrawiam.
kaaasiuniaa
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Pt, 10 sie 2007, 15:42

1. Czy z racji podjęcia jednogo z kierunków w trybie zaocznym mogę nie otrzymać owego podwyższenia alimentów?


Nie, o ile nie jesteś w stanie podjąć pracy i utrzymać się samodzielnie.Jeśli jesteś w stanie utrzymać się samodzielnie to nawet studia dzienne nie uprawniają do alimentów.

2. Czy składając pozew o podwyższenie alimentów sąd może zasądzić ich obniżenie?


Tylko jeżeli pozwany złoży w terminie powództwo wzajemne o obniżenie alimentów i wykaże zasadność tego powództwa w procesie.

Co jaki czas można podwyższać kwotę alimentów?


Tak często jak tylko uzasadniają to okoliczności (przy każdej tzw. zmianie stosunków, czyli np. zmianie zakresu usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego albo zmianie zakresu możliwości zarobkowych zobowiązanego itp.) Nie ma żadnych sztywnych terminów.

Jaka jest górna granica procentowa którą alimenty mogą zabierać z zarobku pozwanego?


3/5

A za zgodą zobowiązanego do alimentacji to można i 100 % ;)
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez kaaasiuniaa » Pt, 10 sie 2007, 15:51

2. Czy składając pozew o podwyższenie alimentów sąd może zasądzić ich obniżenie?

"Tylko jeżeli pozwany złoży w terminie powództwo wzajemne o obniżenie alimentów i wykaże zasadność tego powództwa w procesie."

1. Czyli jeżeli złoże wniosek o podwyższenie alimentów to sąd na uzasadniony wniosek pozwanego może mi alimenty obniżyć nawet do kwoty niższej niż ta zasądzona przed procesem o podwyższenie?
2 . W chwili obecnej pozwany nie ma możliwości odebrania/obniżenia zasądzonych mi alimentów? jako że ucze się i nie jestem w stanie zarabiać?
kaaasiuniaa
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Pt, 10 sie 2007, 16:06

1. Czyli jeżeli złoże wniosek o podwyższenie alimentów to sąd na uzasadniony wniosek pozwanego może mi alimenty obniżyć nawet do kwoty niższej niż ta zasądzona przed procesem o podwyższenie?


Jeżeli Ty złożysz pozew o podwyżkę alimentów a druga strona (w terminie przewidzianym w procedurze, czyli nie później niż na pierwszym terminie rozprawy) złoży pozew o obniżenie alimentów i wykaże w procesie że są przesłanki do takiej obniżki, to nie jest to wykluczone.

BTW: taki pozew o obniżenie alimentów ojciec ma prawo składać w każdej chwili, nawet jeśli Ty nie wniesiesz do Sądu o podwyżkę ;)

2 . W chwili obecnej pozwany nie ma możliwości odebrania/obniżenia zasądzonych mi alimentów? jako że ucze się i nie jestem w stanie zarabiać?


Wymagasz ode mnie zbyt kategorycznych ocen przy skromnej wiedzy na temat Twojej dokładnej sytuacji. Zwykle uczące się dziecko które podjęło uzasadnioną okolicznościami i predyspozycjami osobistymi naukę i nie jest w stanie z tego powodu utrzymać się samodzielnie - będzie miało prawo do alimentów od rodziców ale każda sprawa wymaga indywidualnej oceny.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez kaaasiuniaa » Pt, 10 sie 2007, 16:18

Dziekuje za odpowiedz teraz tylko pozostaje to wszystko dokładnie przemyśleć.

Pozdrawiam.
kaaasiuniaa
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez aruncio » N, 12 sie 2007, 18:16

Dało mi to do myślenia. Czy faktycznie kwota 700PLN /miesiąc nie jest kwotą zaspokajającą potrzeby osoby małoletniej?
Zastanów się, czy środki potrzebne są dziecku, czy też Tobie.
Zarówno matka jak i ojciec zobowiązani są do łożenia na swoje dziecko. Sąd weźmie pod uwagę również Twoje możliwości zarobkowe. Opłaty za Twoje studia nie są tutaj ŻADNYM argumentem.
aruncio
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez kier_as » N, 12 sie 2007, 19:58

Aruncio moze to ja sie myle, ale zdawa mi sie ze kasia mowi o alimentach na siebie od swojego ojca. O dziecku nie ma mowy
kier_as
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez aruncio » Pn, 13 sie 2007, 08:58

Faktycznie. Przepraszam. Moje niedopatrzenie.
aruncio
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez kier_as » Pn, 13 sie 2007, 20:02

:)
kier_as
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Rodzinne i Opiekuńcze

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości