Czy siostra zmarłej matki ma prawo do spadku ?

testament, spadek, dziedziczenie, wydziedziczenie, zachowek, podział spadku, odpowiedzialność za długi zmarłego

Czy siostra zmarłej matki ma prawo do spadku ?

Postprzez raf123 » Pt, 3 sie 2007, 10:43

Na wczorajszej sprawie o stwierdzenie nabycia spadku po mojej mamie (nie pozostawiła testamentu) posiadała akt notarialny z którego wynikała, że była właścicielką 1/4 nieruchomości z ustawy - ja, brat, ojciec powinniśmy dziedziczyć po 1/3 z tego spadku. Sprawa wydawała nam się oczywista. Zostaliśmy zaskoczeni na sali sądowej, bo siostra zmarłej - właścicielka 1/4 nieruchomości udzieliła pełnomocnictwa adwokatowi, który wniósł wniosek o dopuszczenie siostry zmarłej do udziały w niniejszej sprawie o stwierdzenie nabycia spadku po mojej zmarłej mamie w charakterze uczestnika postępowania, która stwierdziła, że jest zobowiązana przedstawić Sądowi rzeczywistą wolę zmarłej co do jej majątku po jej śmierci. Co w takiej sytuacji sąd może orzec?
raf123
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Pt, 3 sie 2007, 15:11

To zależy od tego,co co powie, na co się powoła i co okaże Sądowi owa siostra zmarłej. Jeśli np. przedłoży testament zmarłej to może się okazać że doszło do dziedziczenia testamentowego a nie z ustawy.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez raf123 » Pt, 3 sie 2007, 15:13

Dziękuję za odp. Jakie korzyści może odnieść siostra mamy, zakładając, że nie ma testamentu, lecz może posiadać inne dowody dotyczące tej nieruchomości np. listy świadków itp. Zakładając, że otrzymamy zachowki tj. po 1/6 spadku. Co się dzieje w takim przypadku z pozostałą resztą majątku po zmarłej mamie?
raf123
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez kier_as » Pt, 3 sie 2007, 18:09

Nie znając szczegółow co własciwie siostra chce przedstawic ciężko gdybać. Jezeli w testamencie cały majątek jast np zapisany na siostre to otrzyma ona cały majątek. Wy wtedy musicie dopiero wystapic o zachowek i ona musialaby wam go WYPLACIC.
Na mojego nosa tak nie bedzie. Cierpliwosci, po co na zapas sie martwic
kier_as
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez raf123 » Pt, 3 sie 2007, 18:54

Jestem pewien na 100%, że moja mama nie spisała z własnej woli testamentu na swoją siostrę, gdyż od dawna była z nią skłócona i wolałaby oddać obcemu niż jej. Wydaję mi się, że był to krok w celu odroczenia sprawy!
raf123
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez kier_as » Pt, 3 sie 2007, 20:16

Może. Jednak odroczenie sprawy nic nie daje. Nabycie spadku nastepuje w momencie śmierci spadkodawcy
kier_as
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

spadek

Postprzez pinkiboy » Pn, 6 sie 2007, 21:00

Po pierwsze i najważniejsze:
W Polsce nie obowiązuje "dziedziczenie z testamentu", przynajmniej w takiej formie o jakiej myśli Dredd. Spadek działowy (wymysł francuski) po prostu nie istnieje. Jeśli pojawią się osoby umocowane z mocy prawa do dziedziczenia to wola zmarłego nie jest tutaj do końca znacząca. Tak więc cokolwiek dopuszczona do udziału w postępowaniu siostra zmarłej nie powie, nie ma to większego znaczenia, tym bardziej, że jak wynika z tekstu pisemny testament sporządzony z zachowaniem stosownych norm - nie istnieje.
pinkiboy
 
Posty: 3
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00
Lokalizacja: Polska


Powrót do Prawo Spadkowe

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron