Dziedziczenie przez niepełnoletniego a zarządzanie majątkiem

testament, spadek, dziedziczenie, wydziedziczenie, zachowek, podział spadku, odpowiedzialność za długi zmarłego

Dziedziczenie przez niepełnoletniego a zarządzanie majątkiem

Postprzez aruncio » N, 1 paź 2006, 09:14

Małżeństwo w separacji.
Jest małoletnie dziecko. Testament nie jest sporządzony.
Co się dzieje z majątkiem w przypadku śmierci jednego z małżonków?
Zgodnie z art. 931 i 940 KC spadkobiercą jest zstępny, a współmałżonek jest wyłączony od dziedziczenia.
Majątek zatem przechodzi na małoletnie dziecko.
Pytanie: kto do osiągnięcia pełnoletności dziecka jest osobą decyzyjną w zakresie tego majątku? Prawny opiekun (rodzic dziecka), dziadkowie...?
aruncio
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez jamaj » Pt, 6 paź 2006, 11:38

Dziecko przyjmuje spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Natomiast do momentu pełnoletności spadkiem zarządza przedstawiciel ustawowy dziecka - jednakże do czynności przekraczających zwykły zarząd potrzebna jest zgoda sądu opiekuńczego - podstawa art. 101 KRO
jamaj
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez aruncio » Wt, 10 paź 2006, 15:34

Sporządzając testament można wykluczyć owego przedstawiciela ustawowego dziecka (w tym przypadku małżonka) i ustanowić, iż do uzyskania pełnoletności majątkiem tym zarządza np. dziadek dziecka bądź inna osoba?
aruncio
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Wt, 10 paź 2006, 20:36

Nie znam przepisu prawa spadkowego który by to umożliwiał.
Jedyna droga jaka mi przychodzi do głowy to pozbawienie rodzica praw rodzicielskich ale to raczej kwestia prawa rodzinnego i zawartych tam przesłanek takiego rozstrzygniecia, a nie prawa spadkowego.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez aruncio » Śr, 11 paź 2006, 15:02

Sytuacja dziwna, ale życiowa.
Dlaczego majątkiem odrębnym zarządzać ma jeden z rodziców, skoro małżonkowie nie żyją ze sobą w zgodzie.
To, co napisałem, wygląda na wydziedziczenie, ale za życia ma się chyba prawo do ustalenia, co, kto i jak zarządzał będzie majątkiem.
Przykładowo: Mam samochód, który zakupiony został ze środków pochodzących z majątku odrębnego.
Znikam z powierzchni ziemi - samochód jest dziecka. Do momentu pełnoletności dziecka nie chcę, aby samochód ten należał się współmałżonce. Do chwili ukończenia 18 roku życia ustalam "tymczasowego" pełnomocnika, jakim będzie np. dziadek dziecka...?
aruncio
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez aruncio » Wt, 3 kwi 2007, 21:28

Podpowiedzcie coś proszę.
aruncio
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marbella » Cz, 5 kwi 2007, 16:17

Istnieje coś takiego jak wykonawca testamentu - przepisy art. 986 i 990 kodeksu cywilnego.
Możesz zatem sporządzić testament na rzecz dziecka (powołać je do spadku) i jednocześnie ustanowić wykonawcę testamentu (sam wybierasz kto nim będzie). Wykonawca testamentu zarządza majątkiem spadkowym, spłaca długi spadkowe, wykonuje zapisy i polecenia a następnie wydaje spadkobiercom spadek zgodnie z wolą spadkodawcy i z ustawą - przy czym Ty jako testator możesz uregulować szczegółowo zakres obowiązków wykonawcy. Radziłabym taki testamet spisać u notariusza (choć oczywiście nie jest to konieczne, ale w takiej sytuacji myślę że przydałoby się przynajmniej zasięgnąć porady prawnika).
Marbella
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez aruncio » Cz, 5 kwi 2007, 17:26

Mam rozumieć, że w takim przypadku współmałżonek zostanie wykluczony z prawa do zarządzania spadkiem?
aruncio
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Spadkowe

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron