abonament rtv od 75latków

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

Abonament RTV od 75latków

Postprzez Kakol » Wt, 16 sty 2007, 20:04

Moja Krewna systematycznie opłacała abonament RTV. W dniu 1 kwietnia 2005 r. ukończyła 75 lat.
- Dokonała ostatniej wpłaty abonamentu za kwiecień 2005 r.
- Po czym zgłosiła w Urzędzie Pocztowym fakt osiągnięcia wieku 75 lat i wyrejestrowała odbiornik.
W grudniu 2006 r. Poczta Polska zawiadomiła Krewną, że od maja 2005 do listopada 2006 r. nie wpłynęła wpłata abonamentu (kwota 310,10 zł).

W odpowiedzi na to pismo Krewna przesłała do Poczty odpowiedź. Opisała dokładnie wszystkie okoliczności i powołując się na Ustawę z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych (Dz.U. z 2005 r. Nr 85, poz. 728) Art. 4., ust. 1. wyjaśniła, że jako osoba, która ukończyła 75 lat jest zwolniona od opłat abonamentowych.

Poczta Polska odpisała, że do dnia 27.11.2006 r. nie wpłynął dokument potwierdzający dokonanie przez nią zwolnienia z tytułu ukończenia 75 lat. Poczta wzywa ją do dokonania wpłaty lub przedstawienia potwierdzenia dokonania zwolnienia z opłat.

Niestety ta starsza osoba ma problemy z pamięcią i nie pamięta czy na Poczcie otrzymała jakieś potwierdzenie i czy je w dalszym ciągu posiada – inaczej mówiąc na odnalezienie potwierdzenia nie ma co liczyć.

Czy w takiej sytuacji istnieje możliwość aby nie musiała wnosić wymaganej przez Pocztę opłaty?
Kakol
 

Postprzez Ewelinka » Pt, 23 mar 2007, 13:19

Mam bardzo podobny problem. Poradzono mi, żebym napisała pismo wyjaśniające do KRRiT.
Wczoraj na TVN był ten temat też poruszany. Takie pisma wzywające do zapłaty otrzymało kilkaset tysięcy? starszych osób, które juz kilka lat nie płaciły abonamentu, a teraz Poczta ich wzywa do zapłaty, bo nie dopełniły jakichśtam formalności, starsi ludzie w ogóle nie wiedzą o co chodzi, czują sie oszukani. Przez całe życie regularnie płacili abonament, ustawa ich zwolniła, a teraz trzeba płacic jakieś zaległości.
Szczytem dla mnie było, że takie pismo otrzymał pan 87-letni, który z racji wieku już 12 lat jest zwolniony z opłat..., na dodatek nie ma telewizora tylko małe kieszonkowe daryjko, któregi słucha od czasu do czasu....

Mam nadzieję, że z tego będzie jakaś afera i państwo jakoś to rozwiąże...

Czy ktoś wie coć na ten temat, bardzo proszę o głosy.
Ewelinka
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Wt, 27 mar 2007, 21:34

Dziś natknąłem się na taki tekst na stronach gazety.pl:

"Upomnienia dla osób, którym przysługują zwolnienia z opłat abonamentowych, są efektem znowelizowanej w 2005 r. ustawy o radiofonii i telewizji. Z opłacania abonamentu zwolnieni są bowiem m.in.: inwalidzi I grupy i osoby, które ukończyły 75 lat. Nowelizacja nałożyła jednak na te osoby obowiązek składania oświadczeń, że nie zamieszkują one we wspólnym gospodarstwie domowym z co najmniej dwiema osobami, które ukończyły 26. rok życia i nie podlegają zwolnieniu z opłacania abonamentu.

Zgodnie z ustawą, takie oświadczenia trzeba było złożyć do 16 grudnia 2005 r., nie wszyscy jednak to zrobili. W związku z tym przez cały 2006 r. aż do dziś mieli naliczany abonament, co sprawiło, że zalegają na ok. 240 zł.

Kruk powiedziała, że do KRRiT wpłynęło już ok. 3,5 tys. pism w tej sprawie, zapewniła też, że "wszyscy, którzy złożą odpowiednie oświadczenia i odwołają się do KRRiT, będą mieli te płatności umorzone"."
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron