Kara umowna w wysokości ustawowej

wykroczenia, naruszenia kodeksu drogowego, mandaty, kara nagany, grzywny, ograniczenia wolności,

Kara umowna w wysokości ustawowej

Postprzez adalbird » N, 7 sty 2007, 21:05

Witam wszystkich,
jako że z prawem mam niewiele wspólnego postanowiłem zadać to pytanie ludziom którzy mają jakieś pojęcie o nim.

Mam pewien problem, zleciłem firmie wykonanie i montaż okien, na umowie mam podany termin do którego prace powinny zostać wykonane. Termin minął a okien jak nie było tak też nie ma.

Żeby jakoś sobie to wynagrodzić przeczytałem ponownie umowę i znalazłem zapis:

W przypadku niedotrzymania przez Wykonawcę ustalonego terminu wykonania stolarki zgodnie z treścią $ (brak paragrafu na klawiaturze :) ) 5 pkt.1 lit a zapłaci Zamawiającemu karę umowną w wysokości ustawowej.

$ 5 pkt.1 lit a:

Termin realizacji przedmiotu umowy strony ustalają następująco:

a) montaż i demontaż stolarki - do dnia 5 stycznia 2007

I tutaj moje pytanie, jaka jest wysokość tej kary, i w jaki sposób można ją egzekwować? W jaki sposób mogę walczyć o tą sławetną karę ustawową?

Pozdrawiam

adalbird
adalbird
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez loco » N, 7 sty 2007, 21:31

Wysokosc kary umownej jest ustalana przez strony umowy. Nie ma pojecia 'ustawowej wielkosci' kary umownej.
Pzdr.
loco
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez adalbird » N, 7 sty 2007, 21:49

Dzięki za szybką odpowiedź. Czyli co ja w tym momencie powinienem zrobić skoro w umowie nie ma ustalonej wysokości tej kary?
adalbird
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez loco » N, 7 sty 2007, 22:02

Jesli wskutek niewykonania zobowiazania poniosles szkode, mozesz zgodnie z kc domagac sie jej naprawienia. Ale niewatpliwie bedziesz musial ta szkode wykazac.
Kara umowna dyscyplinuje w duzym stopniu strony umowy i jej uzyskanie nie wymaga wykazania poniesienia konkretnej szkody. Nie przeanalizowales umowy przed jej podpisaniem - teraz Twoja pozycja nie jest konfortowa. A moze - w zaleznosci od tresci umowy - po prostu od niej odstap?
Pzdr.
loco
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez adalbird » N, 7 sty 2007, 22:57

Dobra, dzięki wielkie za pomoc, jutro się do nich udam i zobaczymy co z tym fantem uda mi sie wytargowac ;).

Pzdr.
adalbird
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Wykroczeń

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron