Pytanie w sprawie postepowania spadkowego

testament, spadek, dziedziczenie, wydziedziczenie, zachowek, podział spadku, odpowiedzialność za długi zmarłego

Pytanie w sprawie postepowania spadkowego

Postprzez adviser1 » Wt, 19 gru 2006, 17:14

Witam wszystkich i proszę o pomoc w następującej sprawie:

Od lutego 2006 roku mój brat zapadł w nieuleczalną chorobę. Mniej od czerwca br zaczął tracić świadomosć, aż do utraty jej niemal całkowicie na początku lipca. Od samego początku jego choroby, moi rodzice opiekowali się nim; praktycznie nie opuszczali go ani na chwilę. jednak pod koniec lipca byli zmuszeni do wyjazdu na kilka dni i brat pozostał pod opieką mojej bratowej (czyli jego żony). 28 sierpnia mój brat zmarł i po kilku dniach bratowa rozpoczęła postępowanie spadkowe. Jak się dzisiaj dowiedziałem z pisma z Sądu, mój brat w dniu 26 lipca (czyli pod nieobecność rodziców) sporządził testament, w którym jedyną spadkobierczynią ustanowił swoją żonę. Oczywiście testament został sporządzony w obecności notariusza i potwierdzony aktem notarialnym. Jestem święcie przekonany, że brat nie był w stanie samodzielnie dokonać tego aktu i złożyć na nim podpisu.
Co w takiej sytuacji mogę uczynić?
Czy zachowuję prawo do zachowku?

z góry wielkie dzięki za wszelkie podpowiedzi

pozdrawiam
adviser1
adviser1
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Śr, 20 gru 2006, 00:47

Co w takiej sytuacji mogę uczynić?


Teoretycznie rzecz biorąc możesz próbować podważyć testament (art. 945 k.c. wymienia okoliczności których wykazanie powoduje, że testament jest nieważny), ale w podanych przez Ciebie okolicznościach uzyskanie stwierdzenia nieważności testamentu praktycznie może nie być łatwe.

Czy zachowuję prawo do zachowku?


Zgodnie z art. 991 § 1 k.c. zachowek należy się zstępnym zmarłego (czyli dzieciom, wnukom, prawnukom itd.), jego małżonkowi oraz rodzicom (o ile byliby powołani do spadku z ustawy).

Jak więc widzisz rodzeństwo zmarłego nie należy do kręgu oso uprawnionych do zachowku.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Dzięki

Postprzez adviser1 » Cz, 21 gru 2006, 13:18

Kto ponosi koszty postępowania dowodowego (np. ekspertyzy lekarskie?)

dzięki wielkie :)
adviser1
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Cz, 21 gru 2006, 20:19

Kto ponosi koszty postępowania dowodowego (np. ekspertyzy lekarskie?)


Ostatecznie - co do zasady - koszty ponosi ten kto przegra.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez adviser1 » Cz, 21 gru 2006, 21:12

Dzięki za pomoc :)
adviser1
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

jesze jedno....

Postprzez adviser1 » N, 24 gru 2006, 16:23

W jakiej formie należy przedstawić swoje wątpliwości?
Czy ma to być wniosek o unieważnienie testamentu, czy też cokolwiek innego?

pozdrawiam
adviser1
adviser1
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Spadkowe

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron