Czy muszę dzielić się majątkiem sprzed ślubu ?

rozwód, separacja, podział majątku, renta rodzinna, ustalenie ojcostwa, opieka, kuratela

Czy muszę dzielić się majątkiem sprzed ślubu ?

Postprzez evita8b » Pn, 16 paź 2006, 21:25

Niestety rozwodzę się z mężem.
Mąż mój domaga się połowy otrzymanych akcji.
Proszę o pomoc czy ma do tego prawo !!!

Nieodpłatnie otrzymałam akcje za wieloletnią pracę w firmie .
Umowę o nieodpłatnym otrzymaniu podpisałam z Firmą we
VII 2000 roku. Natomiast związek małżeński zawarłam 2 miesiące później czyli we IX 2000r.
Czy te otrzymane akcje wchodzą do podziału między mną a męża ?
Mąż twierdzi ,że w tym czasie kiedy je otrzymałam żyliśmy w konkubinacie a majątek z konkubinatu jest też do podziału.
Czy ma rację???
evita8b
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Pn, 16 paź 2006, 23:28

Jeśli akcje były nabyte nieodpłatnie a więc mąż a wówczas konkubent nie wyłożył nic od siebie na ich nabycie to moim zdaniem nie ma racji i nie sądze by miał jakiekolwiek roszczenia związane z nabyciem tych akcji.

Zasad dotyczących wspólności majątkowej małżeńskiej nie stosuje się do majątku nabytego w czasie konkubinatu.

Akcje te mogłyby ewentualnie wejść do dorobkowego majątku małżeńskiego gdybyście (w drodze umowy spisanej w formie aktu notarialnego) rozszerzyli wspólność majątkową małżeńską na to co oboje nabyliście przed zawarciem małżeństwa a w szczególności na te akcje.

To czego ludzie dorabiają się w konkubinacie może stanowić współwłasność na zasadach ogólnych (np. poprzez to że dwoje ludzi w drodze porozumienia wspólnie coś kupi i stanie się współwłaścicielami danej rzeczy np. "składając się" razem na cenę zakupu).
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Rodzinne i Opiekuńcze

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron