zaprzeczenie ojcostwa

rozwód, separacja, podział majątku, renta rodzinna, ustalenie ojcostwa, opieka, kuratela

zaprzeczenie ojcostwa

Postprzez ag8nie8szka » Cz, 17 sie 2006, 21:02

Matka dziecka urodzonego w 1997 r. wnisła o alimenty od pewnego pana - nie będącego jej męzem wraz z ustaleniem jego ojcostwa. Sąd zasadził alimenty, ustalanie ojcostwa umożył - nie było uznania.
Po kilku latach matka dziecka zażądała podwyższenia alimentów. Czy w trakcie tego postepwoania o podwyższenie alimentów ów pan może wnosić o zaprzeczenie ojcostwa?
Serdecznie pozdrawiam.
Agnieszka
ag8nie8szka
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Pt, 18 sie 2006, 16:01

Na moje oko na pozew pana o zaprzeczenie ojcostwa jest już zdecydowanie za późno. O ile mnie pamięć nie myli jest na to rok od czasu gdy się dowiedziało o narodzinach dziecka.

Po tym okresie powództwo o zaprzeczenie ojcostwa może wytoczyć tylko prokurator.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez ag8nie8szka » Wt, 22 sie 2006, 10:59

witam..ale przeciez termin ten dotyczy tylko aktu UZNANIA ojcostwa i powołanie sie na wade oświadczenia woli.
Tutaj nie było sadowego uznania ojcostwa.
ag8nie8szka
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Wt, 22 sie 2006, 16:38

Na moje oko na pozew pana o zaprzeczenie ojcostwa jest już zdecydowanie za późno. O ile mnie pamięć nie myli jest na to rok od czasu gdy się dowiedziało o narodzinach dziecka.

Po tym okresie powództwo o zaprzeczenie ojcostwa może wytoczyć tylko prokurator.


Jednak pamięć jest zawodna. Nie zajrzałem do kodeksu i pokręciłem.
Termin przy zaprzeczeniu ojcostwa jest (i to półroczny a nie roczny) ale tylko w wypadku zaprzeczania ojcostwa męża matki.(art. 63 i 69 krio)
Jeśli ten Pan nie był mężem matki w okolicach porodu (i nie przemawia za jego ojcostwem domniemanie pochodzenia dziecka z małżeństwa) to termin ten go nie obowiązuje.

W tej sytuacji ważne staje się jednak to na jakiej podstawie ojcostwo tego Pana zostało ustalone. Należałoby się spodziewać że przez uznanie dziecka ewentualnie w drodze orzeczenia Sądu (to drugie jednak zdaje się nie miało miejsca)
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Rodzinne i Opiekuńcze

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron