ćwiczenia z prawa cywilnego...

ćwiczenia z prawa cywilnego...

Postprzez dorisj » Wt, 25 kwi 2006, 19:42

Mam na zaliczenie do uzupełnienia zeszyt ćw z prawa cywilnego i nie znam odpowiedzi na kilka pytań... Prosze pomóżcie!!! Oto one:

1. Pan Kowalski sprzedał nieruchomość panu Nowakowi poprzez podpisanie umowy w zwykłej formie pisemnej. Pan Kowalski otrzymał zapłatę, a pan nowak objął nieruchomość w posiadanie. wymień 3 skutki prawne tej czynności.
2. Dwóch przedsiębiorców podpisało umowę o świadczenie usług. Po pewnym czasie przedsiębiorcy poprozumieli sie przez telefon, że cena usług będzie wyższa niz ta określona w umowie. Pisemnej wersji umowy nie zmieniono. Po roku przedsiebiorca zamawiający usługi wystapił o zwrot należnie, jego zdaniem, pobranego wynagrodzenia. czy miał do tego prawo? Jezeli tak, to pod jakimi warunkami?
3. Czy złożenie przez licytanta konkretnej propozycji cenowej w trakcie trwania aukcji oznacza całkowite zaakceptowanie zasad jej prowadzenia?
4. Jakiej formy strony winny dochować przy składaniu oświadczeń woli zmierzajacych do zawarcia umowy darowizny nieruchomości? Czy wymóg zachowania określonej formy, jeśli taka w ogóle została przewidziana, dotyczy zarówno oświadczenia woli darczyńcy jak i obdarowanego?
5. Czy po smierci darczyńcy jego spadkobiercy moga żądać wypełnienia przez obdarowanego polecenia zobowiązującego tego ostatniego do podjecia nauki w szkole wyzszej?
6. W małżeństwie Marii i Tadeusza Nowaków panuje ustawowy ustrój majątkowy. Tadeusz prowadzi działalność gospodarczą. Czy zaciągnięcie kredytu na zakup jachtu oraz kredytu na działalność gospodarczą wymaga zgody jego żony?
Jakie sa skutki zaciągnięcia tych kredytów przez Tadeusza bez zgody żony?
Co może zdrobić żona, żeby zapobiec zaciagnięciu przez Tadeusza kredytów?
dorisj
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez ammigos » Śr, 26 kwi 2006, 11:13

2. tak, bo umowa ustna jest umowa wazna i obowiazujaca.
3. tak bo powienien sie wczesniej zapoznac z jej regulaminem i wszystkimi warunkami.
4. tak, powinna to byc forma pisemna, u notariusza.
6. obecnie z tego co wiem zgoda malzonki nie jest wymagana, gdyz nawet w razie niemoznosci splaty przez meza kredytu, komornik nie powinien nekac zony. Co moze zrobic zona? hmm...ubezwlasnowolnic czesciowa meza..;) albo odebac mezowi zabezpieczenie poprzez przepisanie na siebie majatku wspolnego.
Pozdrawiam,.
ammigos
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez kevin » Śr, 26 kwi 2006, 11:33

o ja pierniczę, może ktoś inny spróbuje

PS. Amigos, dlaczego nie odpowiedziałeś na 1 pytanie?
kevin
 

Postprzez ammigos » Śr, 26 kwi 2006, 19:13

hmm..co do pierwszego pytania, po pierwsze mysle ze jesli byla to umowa pisemna nienotarialna to jest ona niewazna wiec skutkiem prawnym bedzie niewaznosc umowy. A zreszta nigdy nie umialem dzielic skutkow prawnych, metarialnoprawnych, procesowych, itd.:D
ammigos
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez kevin » Śr, 26 kwi 2006, 22:14

ad 1. skutki:

1. Pan Nowak nie nabył prawa własności nieruchomości;
(bezskuteczność umowy)

2. Obowiązek zwrotu zapłaconej kwoty po stronie;
sprzedającego (nienależyte świadczenie [w ramach bezpodstawnego wzbogacenia])

3. Kolejny skutek prawny to: przeniesienie posiadania.

Można by jeszcze znaleźć inne, np.:

4. Jeżeli sprzedający wiedział o tym, iż umowa jest nieważna, nie oddaje zapłaty (nie ma, ukrywa itp) - odpowiedzialność karna;

5. Możliwość zasiedzenia po pewnym czasie >> to skutek objęcia w posiadanie.

6. Możliwość wytoczenia powództwa petytoryjnego przez obejmującego w posiadanie (niedoszłego nabywcę) przeciwko osobom, które to posiadanie naruszają;

7. Obowiązek (możliwy) płacenia podatku od nieruchomości przez posiadacza (wg podatku rolnego, jak i podatku od nieruchomości).

8. naprawienie w ramach negatywnego interesu umownego - celowe zawarcie przez sprzedającego nieważnej umowy;

9. ...... no już mi się nie chce wymyślać >> niech ktoś coś doda!
kevin
 

Postprzez dorisj » Cz, 27 kwi 2006, 16:05

Dziękuje wszystim za odpowiedzi i proszę o resztę odpowiedzi na pozostałe pytanka. Z góry dziękuje!
dorisj
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez dorisj » N, 7 maja 2006, 13:47

Powracam do mojego tematu jako przypomnienie.... Proszę pomóżcie mi z reszta pytań...
dorisj
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez kevin » N, 7 maja 2006, 19:18

synek, a ty te ćwiczenia to masz na studniach? Jeżeli tak to jaki to uniwerek?

To może sam zaproponuj odpowiedzi, a my Ci sprawdzimy leniu co?
kevin
 

Postprzez dorisj » Śr, 10 maja 2006, 09:05

ja studiuje zarządzanie i marketing na 1 roku i tylko jeden semestr mam prawo cywilne... proszę zlitujcie się nade mną i odpowiedzcie na resztę moich pytań
dorisj
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

ja równiż mam z nimi problem!

Postprzez tusia » Pn, 15 maja 2006, 16:37

Może razem coś wskuramy, też mam problem z paroma pytaniami, może mi pomożesz??
tusia
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Uczelnie

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron