Rozwód i podział majątku

rozwód, separacja, podział majątku, renta rodzinna, ustalenie ojcostwa, opieka, kuratela

Rozwód i podział majątku

Postprzez zygmunt » Wt, 18 kwi 2006, 20:17

Przed ślubem zakupiłem działkę wraz z domem w stanie surowym. Moja przyszła żona nie miała żadnego udziału w budowie i wykończeniu. W księgach wieczystych jestem właścicielem działki i domu. Nie zrobiłem intercyzy przed ślubem. W tej chwili w domu zameldowana jest jedynie żona z dzieckiem. Nasze małżeństwo ulega rozpadowi. Żona wyprowadziła się do swojej matki. Chciałbym wiedzieć czy po rozwodzie ma jakiekolwiek prawo do domu.
zygmunt
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez kevin » Wt, 18 kwi 2006, 22:08

z tego co piszesz: NIE
kevin
 

Postprzez marbel » Wt, 18 kwi 2006, 22:33

Do nieruchomości jako takiej, żona nie ma żadnych praw, ponieważ nieruchomośc ta stanowi składnik Twojego majatku osobistego (nabyta przed małzeństwem). Jeśli jednak w czasie trwania wspólności ustawowej (w czasie małżeństwa) czynione były nakłady (np. na wykończenie domu) finansowane ze środków stanowiących Wasz wspólny majątek, to żona może domagac się zwrotu połowy tychże nakładów. Pamietaj w związku z tym, że w skład majątku wspólnego whcodzi wszystko to co zostało nabyte w czasie małzeństwa. Np. wynagrodzenia za pracę i inne usługi (np. z umów zlecenia itp) wchodzą do majątku wspólnego. Zatem np. jesli dom był wykańczany w czasie trwania małżeństwa za pieniędze, które Ty zarobiłeś - to są to nakłady z majątku wspólnego na Twój majątek osobisty i podlegaja rozliczeniu (dokładnie - żonie należy się zwrot połowy tych nakładów).
marbel
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Rodzinne i Opiekuńcze

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości