Przestępstwo komputerowe

świadczenie usług drogą elektroniczną, mp3, aukcje internetowe, e-usługi, podpis elektroniczny.

Przestępstwo komputerowe

Postprzez Rajzen » N, 9 kwi 2006, 18:16

Witam moich Szanownych kolegów,
Mam - wpadłem na coś ciekawego. Kiedyś wałkowałem taki temat - http://www.mforum.biz/viewthread.php?FID=1&TID=9702 - teraz ostatnio rejestrowałem domenę eu.
Przy rejestracji wpadłem na arcyciekawą informację.Opiszę od początku. Pan X kupuje od Pana Y sklep komputerowy - dość znany w Polsce z asortymentem bardzo rzadkim. W umowie kupna-sprzedaży Pan X zastrzega sobie zapisy o zakazie konkurencji i zachowaniu tajemnicy - cytuje "
"Sprzedający" zapewnia "Kupującego" ,że nie otworzy na terytorium Polski w trakcie trwania umowy jak i po jej zakończeniu firmy-działalności gospodarczej o takim samym lub podobnym profilu działania o którym mowa w przedmiocie umowy,ani też do uruchomienia takiej działalności nie wykorzysta osób trzecich.Nie sprzeda też informacji,które by ułatwiły rozpoczęcie działalności przedmiotu umowy innym osobom,gdyż to mogłoby spowodować odpływ klientów przejętych przez "Kupującego" i narazić go na stary materialne.
Punkt następny o poufności :
Obowiązek zachowania poufności dotyczy wszystkich pracowników umawiających sie stron,którzy będa mieli dostęp
lub mieli dostęp do Informacji Poufnych w związku z realizacją
przedsięwzięcia o którym mowa w & 2 /czyli sprzedaży sklepu z logiem,szata graficzną,asortymentem,bazy danych itp./ I teraz meritum sprawy u Pana Y przy obsłudze sklepu pracuje - na zleceniu i projektach graficznych Pan Z.Pan Z ma dostep do wszystkich baz danych,zasobów sklepu -kontaktów handlowych itp... Po kupnie przez Pana X od Pana Y sklepu po 4 m-cach powstaje identyczny sklep w Polsce z takim samym towarem i podobny funkcjonalnie do sklepu kupionego przez Pana X. I co sie właśnie okazuje - wspołwłaścicielem tego nowego sklepu jest Pan Z,którzy obsługiwał kiedyś sklep Pana Y. Pan Z miał jeszcze długo po sprzedaży sklepu Panu X - dostęp do danych sklepu - poniewaz znał hasła-kody itp. I co teraz ma zrobic Pan X - chyba zawiadomić Prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa ? i zakazie konkurencji - kradzieży Praw autorskich i wielu-wielu innych. Okazało sie też,że Pan Z pracujący przy obsłudze sklepu Pana Y 3 tygodnie po sprzedaży sklepu - zarejestrował już spółkę konkurencyjną - nowego sklepu - wykorzystując wszystkie dane do których miał dostęp.
Rajzen
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez kevin » N, 9 kwi 2006, 18:39

proponuję przeczytanie ustaw: o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji i ustawę o ochronie konkurencji i konsumetów.
kevin
 

Eee to to wiem

Postprzez Rajzen » N, 9 kwi 2006, 18:43

To nie tylko chodzi o Ustawę o nieuczciwej konkurencji - ale kradzież ...danych itp..
Rajzen
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez kevin » N, 9 kwi 2006, 18:58

z tego co napisałeś nie wynika żadna (wg mnie odpowiedzialność karna >> kradzież). Pracownik pracował, widział jak zarobić, wykorzystał to. Wg umowy jedynie sprzedający przyjął gwarancję za pracowników, jego możesz pozwać.

Powyższe jest zasadne o tyle, o ile pan bodajże Z nie naruszył przepisów w/w ustaw, bądź umowy o pracę i kc (ostanie w ograniczonym zakresie).
kevin
 

O tym myśle

Postprzez Rajzen » N, 9 kwi 2006, 19:03

Myśle cały czas o Panu Y - nie o Panu Z. Z tym,że Pana Z może ścigac Pan Y.
Rajzen
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo dot. Internetu, społeczeństwa informacyjnego, nowych technologii

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość