odrzucenie spadku

testament, spadek, dziedziczenie, wydziedziczenie, zachowek, podział spadku, odpowiedzialność za długi zmarłego

Postprzez marlenag121 » Wt, 28 mar 2006, 14:42

Uchwałą SN z 01.01.2004 r. syg. III CZP 98/03 istnieje '' niemozność wystawienia Bankowego Tytułu Egzekucyjnego przeciwko następcą prawnym". Znaczy to , że jesli przed zgonem spadkodawcy taki tytuł nie był wystawiony przez bank , to przeciwko spadkobiercą wystawiony być nie może . Jednocześnie znaczy to , że jeżeli dług nie zostanie dobrowolnie przyjęty , to powinien być przez bank umorzony-jak mam to rozumnieć?
marlenag121
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez marbel » Wt, 28 mar 2006, 15:58

le rozumiesz tę uchwałę. Dotyczy ona tylko tego, że bank nie może wystawić bankowego tytułu egzekucyjnego przeciwko spadkobiercom dłużnika. W żadnym razie nie zwalnia to spadkobierców od zobowiązania (długu), który odziedziczyli. Po prostu bank nie moze skorzystać w takim wypadku z uproszczonej drogi dochodzenia swych roszczeń (wystawienie bankowego tytułu egzekucyjnego, któremu sąd - nie badajac jego merytorycznej zasadności a tylko pod względem formalnym - nadaje klauzulę wykonalności pozwalającą na egzekwowania nalezności przez komornika). Bank będzie musiał po prostu wytoczyć proces spadkobiercom o zapłatę, jeśli będzie chciał od nich uzyskać spełnienie świadczenia.
marbel
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez marlenag121 » Wt, 28 mar 2006, 16:02

faktycznie ,żle zrozumnialam ta ustawę i dziekuję mi za jej przetłumaczenie:))pozostaje mi isć do banku i przedstawić całą moją sytuację,ciekawe co z tego wyniknie,jeszcze raz dziekuję i pozdrawiam:))
marlenag121
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Poprzednia strona

Powrót do Prawo Spadkowe

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron