odpowiedzialność materialna pracownika

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

odpowiedzialność materialna pracownika

Postprzez ela » Cz, 7 mar 2002, 16:20

Spotkałam się ostatnio z wzorami druków oświadczeń i umów o odpowiedzialności materialnej pracownika. Zastanawiam się czy z pracownikiem na stanowisku kierowniczym w szkole powinno się zawrzeć takową umowę lub poprosić o podpisanie oświadczenia.
W Dziale V Kodeksu pracy nie znalazłam wzmianki o konieczności takiego postępowania.
Kierownik gospodarczy w naszej placówce kieruje zespołem pracowników obsługi (sprzątający), realizuje zamówienia publiczne, prowadzi księgi inwentarzowe, organizuje inwentaryzację, zapewnia sprawność techniczno-eksploatacyjną budynku, wydaje materiały biurowe.

Proszę o radę. Pozdrowienia z Polkowic.
ela
 

Postprzez Marcin » Cz, 7 mar 2002, 20:32

Wydaje mi się, że istotniejsze jest faktyczne, prawidłowe powierzenie mienia pracownikowi (art. 124 § 1 i § 2 kp.), aniżeli podpisanie przez pracownika oświadczenia. Podpisanie przez pracownika takiego oświadczenia o przyjęciu odpowiedzialności nie ma znaczenia konstytutywnego i nie stwarza sam przez się obowiązku zwrotu lub wyliczenia. Z drugiej strony, mimo niepodpisania oświadczenia pracownik może odpowiadać wg zasad wskazanych w art. 124 i nast. kp., ponieważ niezbędnym warunkiem takiej odpowiedzialności jest tylko prawidłowe powierzenie mienia pracownikowi w okolicznościach umożliwiających mu zwrot tego mienia lub wyliczenie się z niego. Oświadczenie pracownika nie będzie miało charakteru rozstrzygającego - należy mu przypisać jedynie znaczenie dowodowe.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości

cron