odebranie praw rodzicielskich a alimenty

rozwód, separacja, podział majątku, renta rodzinna, ustalenie ojcostwa, opieka, kuratela

odebranie praw rodzicielskich a alimenty

Postprzez KASIA27 » So, 21 sty 2006, 23:20

Witam.
Moje pytanie brzmi:
Czy po odebraniu praw rodzicielskich mojemu mężowi (w tej chwili w separacji) mogę nadal liczyć na alimenty? Słyszałam,że jeśli nie ma żadnych praw to może się uchylać od płacenia.Prośzę o pomoc.
KASIA27
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » So, 21 sty 2006, 23:48

Czy po odebraniu praw rodzicielskich mojemu mężowi (w tej chwili w separacji) mogę nadal liczyć na alimenty? Słyszałam,że jeśli nie ma żadnych praw to może się uchylać od płacenia.Prośzę o pomoc.


Zakładam, że chodzi o alimenty na Wasze wspólne dziecko.

Jeśli tak, to możesz liczyć na alimenty.
Alimenty wynikają z pokrewieństwa a nie z władzy rodzicielskiej.

Aby prawo do alimentów ustało należałoby podważyć nie władzę rodzicielską ale ojcostwo.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

CZY DOSTANĘ ALIMENTY?

Postprzez KASIA27 » N, 22 sty 2006, 15:15

To teraz już zupełnie niewiem jak się za to zabrać... Czy istnieje jakiś wzór pisma procesowego w tej sprawie ?
KASIA27
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » N, 22 sty 2006, 15:23

A czy dotychczas mąż płacił alimenty ? Jeśli tak, na jakiej podstawie ?
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez KASIA27 » N, 22 sty 2006, 16:32

Do tej pory nie płaci choć ma zasądzone.
KASIA27
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » N, 22 sty 2006, 18:13

A zatem, jak to napisał Dredd, stan prawny, jeśli chodzi o zasądzone alimenty, nie zmienił się. Wyrok sądowy możesz egzekwować u komornika. Jeśli stan niepłacenia alimentów trwa dłużej, można mówić o uporczywości. W takiej sytuacji mogą być spełnione znamiona przestępstwa z art. 209 § 1 kk (Kto uporczywie uchyla się od wykonania ciążącego na nim z mocy ustawy lub orzeczenia sądowego obowiązku opieki przez niełożenie na utrzymanie osoby najbliższej lub innej osoby i przez to naraża ją na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.). Rozważ zatem złożenie wniosku do prokuratury o ściganie karne męża.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez KASIA27 » N, 22 sty 2006, 20:46

Zgłosiłam już to do prokuratury ale i tak nic to nie dało.Alimentów mimo wszystko nie otrzymuje. Mi chodziło o to jak pozbawić go praw do dzieci.Nie interesuje się nimi i nie utrzymuje ich od 3 lat więc moim zdaniem nie ma do nich żadnych praw. Jak zacząć taką sprawę?
KASIA27
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Pn, 23 sty 2006, 00:25

A jaki jest zakres władzy rodzicielskiej ojca obecnie?
Czy ma pełnię władzy rodzicielskiej, czy może jest ona ograniczona (np. do najistotniejszych decyzji dotyczących losu dziecka takich jak wybór szkoły, sposobu leczenia itp.)?
Czy toczyły się wcześniej jakieś postępowania dot. zakresu władzy rodzicielskiej ojca? Może przy ewentualnym rozwodzie (o ile był) lub sprawie alimentacyjnej?
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez KASIA27 » Pn, 23 sty 2006, 12:37

W ubiegłym roku w orzeczeniu o separacji sąd orzekł,cytuję:
"wykonywanie władzy rodzicielskiej nad małoletnimi dziećmi powierza obojgu rodzicom,ustalając miejsce pobytu małoletnich przy matce." Jakie muszą być podstawy do złożenia takiego wniosku bym ja sprawowała całkowitą władzę nad dziećmi?Czy to,że on od kilku lat nie interesuje się nami i nie wspiera nas finansowo daje mi podstawę do odebrania mu praw?
KASIA27
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez KASIA27 » Wt, 24 sty 2006, 23:06

Czy ktoś może mi pomóc? Chciałabym jak najszybciej złożyć ten pozew.
KASIA27
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Następna strona

Powrót do Prawo Rodzinne i Opiekuńcze

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron